Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı

Okan Türe

Daimi üye
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
385
Tepki
529
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı görüşe açılmıştır.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.


9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu ekli (1) sayılı listede yer alan ürünler için tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarına ilişkin idari ve teknik esasların yer aldığı Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı Mevzuat bölümümüzde Taslaklar başlığı altında görüşlere açılmıştır. Görüşlerin görüş bildirme formuna işlenerek gekap@csb.gov.tr adresine ve Resmi Yazı ile Bakanlığımıza sunulması gerekmektedir. Taslağa son görüş verilme tarihi 10 Haziran 2019'dur.
 

Dosyalar

Bilgin

Daimi üye
Kayıt
29 Şubat 2012
Başlık
1
Mesaj
27
Tepki
24
Şehir
Antalya, Konyaaltı
(5) Sürekli bir çevre görevlisi istihdam etmek veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak veya çevre yönetim birimi kurma zorunluluğu bulunan piyasaya süren işletmeler ile ödeyecekleri geri kazanım katılım payı miktarı 50.000 Türk Lirası’ndan fazla olan piyasaya süren işletmelerce bilgi sistemine girilecek veriler çevre yönetim birimleri/çevre görevlisi tarafından incelenip onaylandıktan sonra sisteme girilir.
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Görüş yazıp iletecek olan var mı?
 

betül akkuş

Daimi üye
Kayıt
18 Ağustos 2014
Başlık
1
Mesaj
26
Tepki
72
Şehir
Kocaeli
@Beril Çataltepe beril hanım siz görüş yazıp ilettiniz mi?
Bende görüş yazacağım tabi sanayici gözüyle görüş yazmaya çalışmakta ayrı dert 😂
Taslak yönetmelik duyurulardan kaldırıldı bende bunu ilettim görüş iletmek için bekliyorum.
Size konu ile alakalı bir dönüş oldumu acaba
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Betül Hanım, ben görüş iletmeyi düşünüyordum ancak taslak yönetmelik kaldırılınca iletmedim üstünde değişiklik yapıyor olabileceklerini düşündüğüm için
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
İlkeler
Madde 5

(12) Kanunun ekli (1) sayılı listesinde yer alıp geri kazanım katılım payına tabi olan ürünlerden ambalajlı olarak piyasaya sürülenlerin birincil (satış) ambalajları için aynı listede ambalaj malzemelerine yönelik belirlenen geri kazanım katılım payı tahsil edilmez.

Bu maddeyi tam anlayamadım. Örneğin bir elektronik eşya, buzdolabı vs. piyasaya sürülüyorsa, zaten bu ürünün kendisine belgelendirme ücreti ödeneceği için satış ambalajına ödenmeyecektir mi diyor? :)
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.533
Tepki
2.279
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
Mantık olarak oraya geliyor. PSB'de "Satış Ambalajı" olarak gösterdiklerimiz için Geri Kazanım Katılım Payı mevzusundan ayrı kalacakmış. 🤔 Bu kanunları yazanlara ekstradan Türkçe dersi anlatılsa, böyle anlam karmaşası ve anlatım bozukluğu yaratacak ibarelerden kaçınsalar ne güzel olacak.
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Vallahi, yapılacak işlemleri anlamak aslında çok kolay iken yönetmeliği okuyup anlamak günler sürüyor. Tabii anladığımızın doğru olup olmadığı da muamma bu anlaşılması zor cümleler ile. :)
 

dilek kaya

Daimi üye
Kayıt
15 Ocak 2010
Başlık
24
Mesaj
197
Tepki
27
Gercekten anlaşılır gibi değil.Normalde piyasaya sürülen ambalajlar için zaten yönetmelikteki oranlarda toplatma yapılıyordu.Yklar tarafından da piyasaya sürülen işletmelere belgelendirme yapılıyordu. Gekap ile %100 bir katılım payı(yani kg başına her bir ambalaj için ödeme söz konusu) ve toplanan paralar Hazine ve Maliye Bakanlığına hesabına yatıcakmış. Bunun mantığı nedir?Ayırıca tepki oluncada vatadantaştan bir ücret alınmayacaktır deniyor.Bunun zaten yükünü vatandaş zam olarak görecek.5 kg teneke ile yağ alan vatandaş 50tl öderken 55 ödeyecek örn.Bu nasıl bir tarjikomik durum gerçekten.Yanlış düşünüyorsam lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Gercekten anlaşılır gibi değil.Normalde piyasaya sürülen ambalajlar için zaten yönetmelikteki oranlarda toplatma yapılıyordu.Yklar tarafından da piyasaya sürülen işletmelere belgelendirme yapılıyordu. Gekap ile %100 bir katılım payı(yani kg başına her bir ambalaj için ödeme söz konusu) ve toplanan paralar Hazine ve Maliye Bakanlığına hesabına yatıcakmış. Bunun mantığı nedir?Ayırıca tepki oluncada vatadantaştan bir ücret alınmayacaktır deniyor.Bunun zaten yükünü vatandaş zam olarak görecek.5 kg teneke ile yağ alan vatandaş 50tl öderken 55 ödeyecek örn.Bu nasıl bir tarjikomik durum gerçekten.Yanlış düşünüyorsam lütfen yorumlarınızı bekliyorum.
 
Son düzenleme:
Önceki cevapları görüntüle…

Abdulkerim DOĞAN

Daimi üye
Kayıt
21 Eylül 2013
Başlık
5
Mesaj
562
Tepki
427
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2012—13
siteden duyuru kaldırılmış bir bilgisi olan var mı?
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.533
Tepki
2.279
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
Son görüş bildirme tarihi 9 Mayıs olduğundan olabilir, gelen tepkilerden olabilir. İki türlü de bekleyip göreceğiz.
 

betül akkuş

Daimi üye
Kayıt
18 Ağustos 2014
Başlık
1
Mesaj
26
Tepki
72
Şehir
Kocaeli
Sosyal medyada geri kazanım katılım payı hakkında birçok eleştiri mevcut buna istinaden kaldırıldığını düşünüyorum

Çevre şehircilik bakanlığı instagram sayfasındanki duyuruCE7BCB3E-94D5-4FEE-AFB6-D27432E67C39.jpeg
 
Önceki cevapları görüntüle…

betül akkuş

Daimi üye
Kayıt
18 Ağustos 2014
Başlık
1
Mesaj
26
Tepki
72
Şehir
Kocaeli
@Cem Yılmaz tabi sanayiciler bu ödemeleri asla ürünlerine yansıtmayacak karlarından düşerek yapacak 😂
“Bir kez daha altını çizmek gerekirse; geri kazanım katılım payı uygulamasıyla, vatandaşımızdan herhangi bir ücret alınması asla söz konusu değildir.”
Vatandaşımızdan derken? Bahsi geçen ödemeyi vatandaş yapmıyor mu?
Gerçekten trajikomik bir durum
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Son görüş bildirme tarihi 10 haziran değil miydi? :rolleyes:

"Taslağa son görüş verilme tarihi 10 Haziran 2019'dur. " yazıyor yukarıda
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.533
Tepki
2.279
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
TOBB'un websitesinde sanki 9 Mayıs yazıyordu, gelen tepkilerden değişti o zaman 🤔
 

betül akkuş

Daimi üye
Kayıt
18 Ağustos 2014
Başlık
1
Mesaj
26
Tepki
72
Şehir
Kocaeli
TÜRKİYE SIFIR ATIK VAKFI KURULMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
İle ilgili görüş bildirme son tarih 9 mayıstı
 

ns_415

Daimi üye
Kayıt
16 Haziran 2011
Başlık
1
Mesaj
88
Tepki
256
Şehir
Kocaeli
Bu taslağa göre artık; piyasaya sürenler hem yetkilendirmiş kuruluşa ödeme yapacak, hemde geri kazanım katılım payımı ödeyecek?
 

loydbraun

Daimi üye
Kayıt
14 Mayıs 2018
Başlık
0
Mesaj
44
Tepki
41
Şehir
İstanbul
- Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ürünlerden ithal edilenler için geri kazanım katılım payı, ithalat işlemlerinin tamamlanmasını müteakip uygulanır.
Ör/ Firmam kimyasal ithalatı yaptığında piyasaya sürmeden, kimyasal ambalajları için GKKP mı ödeyecek?

- Ambalajlar; içerisinde bulunan, taşınan, korunan, saklanan ve/veya satışa sunulan ürün/eşya/malzemelerin tehlikeli veya tehlikesiz madde olma özelliklerine bakılmaksızın geri kazanım katılım payı uygulamasına tabi tutulur.
Ben şimdi ithal ettiğim, zararlı madde taşınan variller için kg başına GKKP mi ödeyeceğim? ki bu ambalajlar tehlikeli olduğu için satıldığı firma tarafından Atık Yönetimi Yönetmeliğine göre değerlendirilerek ve para ödenerek geri kazanımı /bertarafı sağlanan atıklar.
Yani ne için para ödemiş olacağım?
 

loydbraun

Daimi üye
Kayıt
14 Mayıs 2018
Başlık
0
Mesaj
44
Tepki
41
Şehir
İstanbul
GKKP bedelleri ödendiğinde bu paralarla nasıl bir sistem işletilecek? Toplatma işlemini lisanslı kuruluşlara devlet mi yaptıracak?
 

Hüseyin Can Ceylan

Daimi üye
Kayıt
21 Mayıs 2016
Başlık
1
Mesaj
73
Tepki
42
Şehir
Adana
Henüz yeni çıkmış bir kanun ve yönetmelik olduğu için deneme yanılma ve tepki yöntemi ile piyasanın nabzını tutacaklar benim tahminim 2-3 sene bayağı bir zorluk çıkacağı yönünde.
gekap bedelleri hazine ve maliye bakanlığı hesabına yatırılacak,fakat toplanan paranın nasıl harcanacağı konusunda ne yönetmelik ne çevre kanunu nede yeni kurulan sıfır atık vakfında belirtilmemiş.
toplatma işleminin nasıl yapılacağı konusunda da çeşitli çalışmalar duyuyoruz belediyeler kendi tesisini kurup da yaptırabilirmiş mevcut tesislerle de çalışılabilirmiş.
Ama hepsi her zaman olduğu gibi uçları açık birer madde
 

Beril Çataltepe

Daimi üye
Kayıt
21 Şubat 2016
Başlık
4
Mesaj
380
Tepki
465
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2016—17
Şuan yönetmelik taslağı herhangi bir yerde mevcut mu ve görüş bildirebiliyor muyuz? Görüş bildirebiliyor isek, bildirmeyi düşünen var mı haberleşerek ortak bir görüş bildirelim
 

betül akkuş

Daimi üye
Kayıt
18 Ağustos 2014
Başlık
1
Mesaj
26
Tepki
72
Şehir
Kocaeli
Duyuru ve taslak yönetmelik çevre şehircilik bakanlığı sitesinden kaldırıldı fakat tobb da hala var buna istinaden hala görüş talep edilmekte bende duyurunun ve taslak yönetmeliğin kaldırıldığını tobb a ilettim fakat kendilerine böyle bilgi gelmediği sitede yönetmeliğin ve görüş formunun olduğunu bu sebep ile görüş istediklerini beyan ettiler.
İlgili linki ekliyorum;
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt