• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gfb dolayısıyla ceza - yardım

ezg.vrl

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olcak yardım edebilen ollursa çok sevinirim.
İşe yeni başladım ve çok tecrübeli sayılmam. benden önceki çevre danışmanı arkadaşla sürekli bağlantı içinde olarak işleri yürütmeye çalışıyordum. bir firmamız için ilk olarak ÇED gerekli değildir yazısı alınmış. firma bulunduğumuz ilin merkezine uzak olduğu için bana çıkan arkadaş şunu söylemiş. uygunluk için başvuru yapıldığında il müdürlüğünden memurlar zaten gelecek ve atıksu arıtma tesisinden numune alınırkende gelmeleri gerekecek. bunun için sen il müdürlüğüyle konuş uygunluk için geldiklerinde lab da çağrılsın ve numune alınsın.
ben bunu bu şekilde anlamadım ve uygunluk başvurusu için numune alınması gerektiğini düşündüm.
velhasıl memurlar geldi uygunluk yazısının, gfb nin olmadığını tesisin işleme başladığını gördü ve tutanak tuttu. danışmanlığını yaptığımız tesis bu cezayı ödemeyeceğini bize rücu edeceğini söyledi. ve şuan tek sorumlu ben oldum.
yapabileceğim bir şey var mıdır sizce?

Faaliyete başlamadan GFB alan tesisim hiç olmadı. Genelde firmalar Çevre İl Müdürlüğü tarafından denetim yapıldıktan sonra Çevre Danışmanlık Hizmeti almaya başlıyor. Çoğu firma yönetmeliğe tabi olduğunu bilmeden faaliyete başlar ÇED Görüşü ve GFB alır. Sizin olayınız da yapılacak bir şey yok ki. Firma faaliyette ve siz GFB almak zorunda olduğunuzdan uygunluğa başvurmak zorundasınız. Bu konu tamamen firmayla ilgili bir sorun. Siz aylık tutanaklarınıza GFB alınması zorunludur yazdınız mı? Bu konuda herhangi bir yazılı belge var mı elinizde firmayı bilgilendirdiğinize dair.

evet aylık tutanaklarımda yazıyor ancak firmaya 2 yıldır danışmanlık hizmeti veriyormuşuz. onlarda biz sizden hizmet alıyorduk sizin başvurmanız gerekiyordu diyecek. ki zaten cezayı da bu yüzden bize yönlendiriyorlar.

2 yıldır danışmanlık hizmeti alan bir firma şuanda gfb ye neden başvurur? Çevre izni yenileme sürecini danışmanlık firması hatırlatmadığı için süre dolmuş ve gfb den başlıyorsanız şuç sizin değil işten ayrılan arkadaşındır. Bu olayın il müdürlüğünün uygunluk için geldiğinde numune almasıyla bir ilgisi yokki.

evet biz şu durumda kendi kendimizi şikayet ederek ceza yemiş durumuna düştük. yazılan tutanağa para cezası gelmeme gibi bir ihtimal şu aşamadan sonra olamaz dimi

Konuyu tam anlayamadım. Firmanın Çevre İzni Belgesi yoktu siz sıfırdan başvuru mu yaptınız? Yoksa Çevre İzni Belgesi vardı yenileme sürecine mi girdi? Eğer Çevre İzni Yenileme sürecinde son 180 günü kaçırdıysanız firmanın danışmanlık firmasını sorumlu tutması haklı bir durum. Ancak firmanın Çevre İzni yokken GFB almak için başvuru yapmanız gayet doğal. Başvuru yapmadan nasıl belge alacaksınız. Diyorum ya faaliyete başlamadan GFB alan kaç tane firma var Türkiye'de?

Olay anladığım kadarıyla 2 saatlik 3 adet numune alma olayı ve GFB si olmadan müdürlüğün çağrılması. Buradaki hata GFB almadan izin aşamasındaki numune alımına çağrılması olayı. Müdürlük insiyatifinde olan bir durum ama örneğin benim tesisimin gfb si yokken valilik tespit raporuna başvurmam ne kadar abes ise bu durumda aynen böyledir. Ayrıca işten ayrılan arkadaşı geçtim sizin 3 yıllık koordinatörünüz yok mu? Yapılan başvuruları süreçleri takip etmiyor mu? Süreçlerin koordinasyonunda koordinatör de sorumludur.

Davalık bir durum yok. Hele İl Müdürlüğünü bu konuda hiç dava etmeyin çünkü haklılar. 2 yıllık danışmanlık hizmeti sunduğunuz bir yerin GFB si yoksa bu zaten sizin (danışmanlık şirketinin) suçudur. Tekrar tekrar aylık değerlendirmeleri kopyala yapıştır yapmakla danışmanlık olmaz, (sizin şirket için yazmadım, Türkiye geneli böyle). İyi niyetli ise tesis, gidin İl Müdürlüğüne kesilecek cezayı GFB siz faaliyet yerine Bilgi Belge sunamamaktan daha az bir ceza yazsınlar. Sizde hemen GFB MFB ne varsa alın.

Uygunlukta numune alındığını ilk defa görüyorum, arıtma tesisinin proje onayı veya proje onay muafiyeti olması uygunluk için yeterlidir. cezaya itiraz etmenizin bir anlamı olmaz, arkadaşlarında dediği gibi il müdürlüğü ile görüşüp, iyi niyetli olduğunuzu gösterin. İkili ilişkilerle cezayı tabiri caizse aşırı hızdan değilde emniyet kemerinden yemeyi kabul edin. En uygun yol bu olacaktır.

@Arif Öztürk olay aynen anlatmış olduğunz gibi.

teşekkürler yorumlarınız için. yanlış yönlendirme sonucu bende yanlış bir iş yapmış oldum.ama malesef geri dönüşü yok ceza ödenecek.