• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Gıs

Kayıt
27 Nisan 2009
Mesajlar
468
Beğeniler
51
Şehir
Ataşehir, İstanbul
#1
Bu GIS nedir ne değildir bununla ilgili bilgilerimizi paylaşalım arkadaşlar çok bir bilgim yok ama önemli bir konuymuş diye biliyorum.
 
Kayıt
6 Şubat 2009
Mesajlar
281
Beğeniler
114
#2
en sevdiğim ve en nefret ettiğm konu

Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel vb. sorunlarının çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntemler bütünüdür.
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


burada çevre ve orman bakanlığnın hazırladığı sayfa
Ben genelde arazi sayısallaştırma için kullanıyorum ama bu dal gerçekte çok büyük ve karmaşık buna kısaca dünyanın ekosistemi desek yeridir.
 
Kayıt
6 Şubat 2009
Mesajlar
281
Beğeniler
114
#4
gis

yalnız bunun için cad&gıs programlarını bilmen gerekiyor netcad ve mapinfo
mapinfo aynı excel gibi ve ayrıca bir veritabanına bağlı olarak çalışıyor ben bir ara köyümüz için katı aık toplama için mapinfoyla bir proje yapmıştım
netcadportal.com da netcadle gisi nasıl kullanacağını anlatan pdfler var .Bakmanı öneririm.
Bazı çed raporlarında yanılmıyorsam gis programlarını kullanıyorlar.
Mesela br yere fabrika yapacaksın oranın fabrika yapmaya uygun mu uygu değil mi diye mekansal sorgulamasını filan yapıyorsun.
 
Kayıt
27 Nisan 2009
Mesajlar
468
Beğeniler
51
Şehir
Ataşehir, İstanbul
#5
konuyu açalı zaten çok oldu ondan bilmediğim için açmadım birde :) konu başlığı boştu bilenler bilgilerini paylaşsınlar diye :)) ama yinede sağ ol belki diğer arkadaşlarımızda yeni bir şeyler öğrenirler verdiğin adresten . Ayrıca yaptığın çalışmayı bir yerde yayınladınmı öyleyse göz atmak isterim.
 

Kağan

CMNet Üyesi
Kayıt
28 Eylül 2011
Mesajlar
65
Beğeniler
21
Şehir
İzmir
#6
GIS
“Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel vb. sorunların çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünüdür.”
gis ile yapılabilecekler sadece hayal gücüyle sınırlı...