• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gıs

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nisan 2009
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Bu GIS nedir ne değildir bununla ilgili bilgilerimizi paylaşalım arkadaşlar çok bir bilgim yok ama önemli bir konuymuş diye biliyorum.
 
en sevdiğim ve en nefret ettiğm konu

Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel vb. sorunlarının çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntemler bütünüdür.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .


burada çevre ve orman bakanlığnın hazırladığı sayfa
Ben genelde arazi sayısallaştırma için kullanıyorum ama bu dal gerçekte çok büyük ve karmaşık buna kısaca dünyanın ekosistemi desek yeridir.
 
evet bende baya bir uğraştım bu gısla süper bir konu yanlız.
 
gis

yalnız bunun için cad&gıs programlarını bilmen gerekiyor netcad ve mapinfo
mapinfo aynı excel gibi ve ayrıca bir veritabanına bağlı olarak çalışıyor ben bir ara köyümüz için katı aık toplama için mapinfoyla bir proje yapmıştım
netcadportal.com da netcadle gisi nasıl kullanacağını anlatan pdfler var .Bakmanı öneririm.
Bazı çed raporlarında yanılmıyorsam gis programlarını kullanıyorlar.
Mesela br yere fabrika yapacaksın oranın fabrika yapmaya uygun mu uygu değil mi diye mekansal sorgulamasını filan yapıyorsun.
 
konuyu açalı zaten çok oldu ondan bilmediğim için açmadım birde :) konu başlığı boştu bilenler bilgilerini paylaşsınlar diye :)) ama yinede sağ ol belki diğer arkadaşlarımızda yeni bir şeyler öğrenirler verdiğin adresten . Ayrıca yaptığın çalışmayı bir yerde yayınladınmı öyleyse göz atmak isterim.
 
GIS
“Dünya üzerindeki karmaşık sosyal, ekonomik, çevresel vb. sorunların çözümüne yönelik mekana/konuma dayalı karar verme süreçlerinde kullanıcılara yardımcı olmak üzere, büyük hacimli coğrafi verilerin; toplanması, depolanması, işlenmesi, yönetimi, mekansal analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını yerine getiren donanım, yazılım, personel, coğrafi veri ve yöntem bütünüdür.”
gis ile yapılabilecekler sadece hayal gücüyle sınırlı...
 
Üst