• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hammer Tanıtım

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Hammer
HAMMER, su darbesi analizlerinin karmaşık yapısını açığa çıkartarak bu kritik analizlerin kolaylıkla yapılmasını sağlar.
HAMMER’ın güvenilir çözümlerinin arkasında yatan hidrolik motorunun yanı sıra kolay kullanıcı ara yüzü sayesinde kullanışlı bir şekilde su darbesini açığa çıkarılabilir, yönetilebilir ve sorunlara çözümler bulunabilir.
· Düşük maliyetli dalgalanma kontrol stratejileri
· http://www.mekansal.com.tr/urunler_Hammer_files/image002.jpgYapılardaki büyük hasarların önlenmesi
· Yapım, işletme ve bakım bütçelerinde azalış
· Darbe önleyici elemanların modellenmesi
· Borulardaki yıpranma ve yırtılmaların en aza indirgenmesi
· Her koşuldaki su koçu analizlerinin yapılması
· Su şebekenizin uzun ömrünü temin etmesi
· Güç kesintilerine hazırlanmanızı ve servis kesintilerini en aza indirgenmesini sağlarHAMMER Method of Characteristics yöntemini kullanır- hidrolik su dalgalanması analizlerinde standartlara uygun kuşkusuz en kararlı ve sağlam yapılı yöntemlerdendir.
Wave Plan Method (ya da Wave Characteristic Method) gibi metotlar çözümlerin doğruluğunu sadece düğüm noktalarındaki sonuçlara göre bakarlar. Method of Characteristics ise sonuçları boru boyunca hesaplar, böylelikle gözden kaçabilecek kritik değişiklikleri yakalanabilir.

Hidrolik Elemanların Modellenmesi
Darbe önleyici elemanlar: HAMMER en kapsamlı darbe önleyici elemanları içerir. Kullanıcılar 20’yi aşkın elemandan birini seçerek sınırsız sayıda işletim senaryosu sayesinde darbeyi önleyici en uygun stratejiyi belirlemesini sağlar.
http://www.mekansal.com.tr/urunler_Hammer_files/image004.jpgKoruyucu elemanlar; denge bacası (açık, tek-yönlü, orifis, değişken alanlı, diferansiyel vb.), hava tankı, çek vanası, mekanik ve elektrik kontrol vb. gibi elemanlar içermektedir.
Kontrol stratejileri pompa/türbin ataletini arttırma, boru yerleşimini ve profilini değiştirme, pompa/türbin çalışma aralıkları, vana işletim stratejileri gibi işlemleri içerir.
Darbe hidrolik elemanları: HAMMER şebeke sistemlerinde genellikle kullanılan hidrolik elemanların tümünü içerir. İçermedikleri için ise kullanıcılar kolaylıkla kendileri tanımlamalar yapabilirler.

Dalgalanma Durumların Modellenmesi
HAMMER tam anlamı ile su koçu kavramını içine alan analizleri yapabilmektedir özellikle kavitasyon ve kolon ayrımı hesaplarını yapabilmektedir.
Buhar kavitasyonlarının oluşumunda ve hareketlerinin izlenmesinde kullandığı algoritmada kütle hareketleri ve elastik teorisi arasında geçişler yapar.Model Oluşturma ve Yönetimi
Plan Çizimi: Model planınızı basit yerleştirme araçlarıyla oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra EPANet, WaterCAD, WaterGEMS, ve diğer hidrolik modelleme yazılımlarını kullanarak modelinizi oluşturabilirsiniz.
Zaman aralığı esnekliği: Hammer’ın sunduğu zaman aralıkları yanı sıra kendi girdiğiniz zaman aralıklarını da kullanabilirisiniz.
Esnek Tablolar: Veri giriş işlemlerinizi hızlandırmak ve sonuçlarınızı görüntülemek için FlexTable sisteminin esnek yapısından faydalanabilirsiniz. Verileriniz sıralamalar, filtrelerle sorgulamalar, toplu düzeltmeler ve kolon adlarını düzenleyerek ve birimleri değiştirerek tablolarınızın görünüşünü değiştirebilirsiniz.
Mühendislik Kütüphaneleri: Pompalar, sıvı çeşitleri ve vanalar için nitelik verilerini kütüphaneler sayesinde bir kez girerek tekrar tekrar kullanabilirsiniz.
Pompa Eğrileri: Kendi pompa eğrilerinizi girebildiğiniz gibi kütüphanelerden de seçebilirsiniz.
Statik Yapı Üzerindedir
HAMMER modelinizin statik çözüm hesaplarını (başlangıç durumları için) da yaparak yazılımınızı su darbesi analizleri için komple bir çözüm haline getirir.
Eğer, WaterCAD ya da WaterGEMS, programlarınız varsa Hammer’ i istediğiniz program arayüzüne (Windows, AutoCAD, ArcGIS ya da Microstation) entegre edebilirsiniz.
Dalgalanma Güç Hesapları
Otomatik olarak dalga güçlerin her bir zaman kademesi için büyüklük ve yönlerini hesaplar ve sonuçları tablolar ve grafiksel çıktılarda analiz etmenizi sağlar.
Bunların yanı sıra sonuçlarınızı daha sonra yapı analizi programlarına aktarabilmenize olanak tanır.
Türbin Modelleme: Yük Kabulü ve Reddi
Hidrolik türbinler ve cebri borular genelde yüksek basınç altında permanan durumda çalışırlar. Elektrik kesintisi, yük alımı ve acil durum gibi ani değişikliklerde yüksek basınç dalgaları oluşabilir ve bu borularda ve ekipmanlarda hasarlara sebep verebilir.
Projeciler HAMMER’ ı kullanarak kanalların ve ekipmanların normal işletim ve acil durumlarda oluşabilecek basınçlara karşı durumlarını test edebilirler.
HAMMER dört farklı işletim durumunu çözebilir: ani yük retleri, yük retleri, yük kabuller ve yük değişiklikleri.Raporlama ve Sonuçların Sunulması
Renkli Kodlama: Sorunlu bölgeler minimum ve maksimum yük, basınç, akış ve hava ya da su buharı hacimlerin renkli gösterimleriyle rahatlıkla gösterilebilir. Kolaylıkla negatif basınçlı düğümler saptanabilir. Görsel olarak yüksek darbe basınçları ile boru büzüşmelerini ilişkilendirir.
Animasyon: Etkileşimli animasyon dosyalarını saklayarak sunumlarda kullanılmasını sağlar. Animasyonu istediğiniz anda ya da zaman aralığında başlatıp durdurabilirsiniz ve hava çökmelerini adım adım görebilir ya da istediğiniz zaman aralığına atlayabilirsiniz.
Değişken Profiller ve Grafikler: Sistemdeki herhangi bir noktanın basınç, akım gibi değişkenlerine göre dalgalanma durumunu çizdirebilirsiniz. Raporları hazır grafikler hazırlayabilirsiniz ve farklı semboller ekleyerek, etiketlemeler yaparak, çizgi tiplerini, ölçeği, gölgelemeyi değiştirerek ve başlıklar ekleyerek görüntüsünde değişiklikler yapabilirsiniz.
 
Üst