Hayalinizdeki çmo vol.4

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,021
Tepki puanı
5,454
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem
Hayalinizde ki ÇMO, Hayalinizdeki çmo vol.2 ve Hayalinizdeki çmo vol.3 isimli konularda herkesin bir şekilde buluştuğu maddeleri derlemiştim takip ettiğim kadarıyla listede pek bir değişiklikte olmamış. Aşağıda ki maddeler şahsi görüşüm değil meslektaşlarımın yaklaşık 10 yıllık süreçte yazdığı mesajlardır.

Süreç içerisinde düzelen maddeler var ise belirtmeniz durumunda maviye boyayarak bir madde azaltmış olalım. Aşağıda belirtilen maddeler sizden gelecek maddeler doğrultusunda güncellenmeye devam edecektir. Yeni talepler/beklentiler yada şikayetleriniz var ise belirtmenizi rica ederim.

Bu konuda ek olarak ÇMO 'nun meslektaşlarımızdan beklentileri nedir bunu da öğrenmek istiyoruz. Odada aktif rol alan yada yönetimde ki arkadaşlarımız bu konuda beklentilerini odanın işleyişinde ki sıkıntıları ve bizlerin bu konuda neler yapabileceğini yazarlarsa iyi olacaktır.

ÇMO 'dan beklentiler:
 1. Kayıt sürecinde geçmişe dönük borç yani vermediği hizmetin parasını istemeyen (Birçok meslektaşımın bu sebeple odaya kayıt olmadığını biliyorum.)
 2. Asıl misyonu olan meslektaşlarının sorunlarının çözümüne odaklanmış
 3. Yazılarının, yayınlarının ve basın açıklamalarının farklı anlaşılmalara mahal vermeyecek ve çeşitli görüşte ki insanlara saygı duyulacak politiklikte yayınlayan.
 4. Hayata karşı duruşu odanın kinden farklı olan üyelerin görüşlerini dikkate alan. (basit bir örnekler somutlaştırmak gerekirse; bilmem nerede direniş yapan solcu kardeşimizi anan, 1 mayısta kızıla boyanan odamız 18 martta şehitlerini anmayı, mevlit kandilinde peygamberi anmayı hatırlamalıdır.)
 5. Siyaset yapan değil muhalefet yapan ve mesleğimizle alakasız olan konularda hükümete muhalif olmayan, (Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir ama odanın olmamalı).
 6. Çevre mühendisliğiyle ilgili değilde üzerine vazife olmayan işlere karışmayan.
 7. Çevreci olan ama çevreciden daha çok Mühendis gibi davranan. Bir şeye karşı çıkıyorsa bunu rakamlarla ifade edebilen.
 8. Çevre konularında yol gösterici, bilgilendirici ve kısmen denetleyici olarak görev yapan
 9. Çevre konularında teknik çalışmalarının sayısını ve kalitesini arttıran.
 10. Çevre mühendisliğinin teknik-teknolojik altyapısının gelişiminde aktif rol oynayan.
 11. Çevre mühendisliği alanında, üniversitelerle birlikte bilimsel faaliyetlerde bulunan
 12. Öğrencilerin mesleklerini tanımaları için çok daha sıkı çalışan, endüstriyle araya köprüler kuran..
 13. borcunuz var diye mesaj atan değil sorduğum sorulara cevap alabileceğim
 14. Mensuplarına iş alanı oluşturan
 15. Çevre mühendislerinin hakkını savunabilen. (Bakanlık bir arıtma tesisinin kapasite raporunu makina mühendisleri odasından istiyorsa hakkımızı ne kadar savunduğu tartışılır.)
 16. Sadece Ankara İstanbul'a değil de tüm illere hizmet veren, işini sahiplenmiş bir yönetim istiyorum.
 17. Oda cmnet gibi online platformları takip ederek üye sorularını cevaplasın.
 18. Fiziki mekana sahip toplantılar yerine online toplantılar için çözüm üretsin.

Odada buluşamıyoruz bari forumda buluşalım herkesi konunun altına mesaj yazmaya davet ediyorum. Seçimler yaklaşırken meslektaşları oda ile ortak bir paydada buluşturabilirsek ne mutlu bizlere.
 

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
782
Tepki puanı
530
Puanları
98
Yaş
32
Konum
Kartal/İstanbul
Şehir
İstanbul
Firma
Anel
Şöyle bir oturup düşündüğümde, artısını eksisini yazdığımda çoğunluğa hitap etmediğini ve yeterince faydalı olmadığını ya da faydalı olmadığını gördüğümden oda kavramının tamamen ortadan kaldırılmasını hayal ediyorum. Oda değil de kiler de olabilir, Amerikan mutfak da olabilir.
 

CANSU Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
21 Eki 2016
Mesajlar
14
Tepki puanı
9
Puanları
3
Konum
ANKARA
Şehir
Ankara
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIK
Öncelikle odanın, Çevre Mühendisliği meslek disiplinini itibarsızlaştıran ve iş güvencesini ortadan kaldıran sertifikasyon sistemine dayalı eğitim ve çevre yönetimi anlayışının değişmesi gerekiyor "Çevre Görevlisi yada Atıksu Arıtma Tesis Sorumlusu" değil "Çevre Mühendisi" yiz bunu anlayarak hareket etmeleri haklarımızı aramaları gerekir.
 

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Danışmanlık Grubu
Katılım
3 Tem 2010
Mesajlar
1,644
Tepki puanı
3,756
Puanları
338
Şehir
Ankara
Firma
.
Yukarıdaki 18 madde değişmediği gibi Oda daha geriye de gitmiş sanki. Öyle şeyler duyuyorum ki artık bu kadarına da pes dedirtecek cinsten. Örnek vermek gerekirse CMNET buluşmaları dahil olmak üzere Çevre Mühendisi meslektaşlarımızın yapmış oldukları buluşmayı kısıtlayan, bu buluşmalara üyelerinin katılmamalarını isteyen ve hatta bu konuda üyelere baskı yapan kişilerin içlerinde barındığı Şube ve Temsilcilikler bulunmaktadır. Önceleri dedikodudur, fevri davranışlardır dedim ama o kadar çok kişiden duydum ki artık bu soruna kulak tıkamak istemedim.

Arkadaşlar Ankara'daki Oda toplantılarına, buluşmalarına elimden geldiğince aktif olarak katılan birisiyim. Oda toplantılarında Odayı eleştirdiğim, burada da Odayı savunduğum için genel olarak "Persona Non Grata" (istenmeyen adam) olarak ilan edilmişimdir. ,

Arkadaşlar, CMNET platformunda:

- Eğitim faaliyetleri
- Seminerler
- Mesleki açıdan gelişim imkanı
- Teknik anlamda destek
- Online olarak yardımlaşma
- Yapılan buluşmalar ile sosyalleşme imkanlarını sunabiliyoruz.

Dikkat ettiyseniz bunları da ücretsiz, gönüllülük ilkesi ile gerçekleştiriyoruz. Bu yaptıklarımızı Odamız ne yazık ki yıllık aidat alarak dahi yapamıyor, Yapamadığı gibi de bir de kendi içlerinde üyeleri ayrışmış durumda. Bir yönetim grubunun buluşmasına diğeri gitmiyor, sunulan önerileri desteklemiyorlar falan. Ben kendi üyelerinden korkan bir oda istemiyorum. CMNET'ten korkan oda olabilir mi? CMNET'in kendisi Çevre Mühendislerini oluşturuyor. Kendi üyesinden korkan oda olur mu? CMNET'ten çekinmeyin. CMNET, Çevre Mühendislerinin Odaya en büyük cevabıdır, eleştirisidir. CMNET'teki insanlar hep birlikte iş yaptığımız, insanlardır.

Son bir söz: Yöneticilik yaptığım zamanlarda bir büyüğüm söylemişti bana; biri sana evet diyorsa bir problem yok ama biri sana hayır diyorsa onu muhakkak dinlemelisin. Senin göremediğin bir şeyi görüyordur ve seni uyarıyordur. Sana hayır diyenden korkma derdi.

Not: Burada yaptığımız buluşmalara katılan ÇMO Şube/Temsilciliklerden Üyeleri tenzih ederim. Zira buluşmalarımızın çoğunluğunda Odanın Şube/Temsilcilik Yönetiminde bulunan kişiler de vardı. Örnek vermek gerekirse Ankara buluşmalarına katılan Murat Çelebi ve Selim Kazıcı kendi bağlı bulundukları şubelerde önemli noktalardaydı. İzmir Buluşmasına katılan Helil Hanım'ı zaten tanımayanınız yoktur. Yalnız temennimiz buluşmalarda, online platformlarda üyelerle bir arada olabilmenizdir ve aslında ne kadar kızgın olsak da hepimiz canı gönülden bunu istiyoruz. Sadece seçim zamanlarında bizleri hatırlamayın lütfen.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,021
Tepki puanı
5,454
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
İstanbul
Firma
Saipem

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eki 2011
Mesajlar
399
Tepki puanı
362
Puanları
68
Yaş
37
Şehir
Antalya
Firma
çevre
odanın ne olduğunu biz uzun zamandır görüp biliyoruz ve buradan da yazıyoruz. geç olsa da herkesin görmesi güzel.
ben odanın kötü yönetimine birebir tanık olmuş birisi olarak yıllardır hakkımı haram ediyorum zaten. anlatmıştım yine anlatayım hatta anlattığımda bazı yönetici arkadaslar yine beni haksız bulmuştu.
BTB alınacağı zaman SMM olduğum için sigortamın yenilenmesi gerekiyordu, o zaman ben 7-8 yıllık mühendistim ve 6600 TL olarak yatırılması gerekiyordu sigortamın, ama patronum ÇMO merkezle görüstü ve cok kolay bir sekilde o zamanin asgari tarifesi olan 3700 TL yapabilirsiniz dediler. iste ÇMO anca bu kadar bizim hakkımızı koruyor.
ikinci bir olay da yine yillar once kimligimi yenileyecegimde 35 tl istediler. ben de mail yazdim ve kimligin masraflarini ogrenmek istedigimi soyledim, çünkü o zamanlar o kimlik taş çatlasın 5 tl ederdi. o mailime cevap bile yazmadilar. o gün bugün hakkım haramdır hep de haram olacaktır. haa bu arada odaya da 1 tl borcum yok her yıl çatır çatır ödüyorum
 
Son düzenleme:

Bahtiyar.Kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Tem 2019
Mesajlar
5
Tepki puanı
11
Puanları
3
Konum
Ankara
Firma
eçvs
Odanın hiçbir artı yönünü görmedim, dilekçe ile odadan üyelik iptalimi istedim. Red cevabı geldi, neymiş mesleğimi yapıyormuşum diye oda üyeliğim iptal olamazmış... yani seve seve bana aidat ücretini ödeyeceksin diyor. aynı yerde 3 çevre mühendisi arkadaşız ve sadece ben odaya üyeyim, diğer iki arkadaş üye değil. Ben keriz gibi aidat öderken diğerleri ödemiyor. Birçok arkadaşım Çevre Mühendisliği görevini yapıyor, fakat odaya üye değiller. Üstelik aidat ücretini ödemediğimiz takdirde de adamlar bize icra yolu ile baskı kuruyorlar, Kanun ise herkese eşit mesafede davranacaksın, üyeliği olmayan herkesi üye yapacaksın, yada üyeliğinin istifasını isteyene zorluluk çıkarmayacaksın.. Siz odada kahvenizi yudumlarken biz zor şartlarda çalışıp sizlerin kahve parasını ödemek istemiyoruz.
 
A

Anonim (0fc2)

Büşra Akyıldız

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Haz 2014
Mesajlar
21
Tepki puanı
19
Puanları
3
Yaş
30
Konum
Kocaeli
Firma
Enerji ve Çevre Mühendislik Danışmanlık İnşaat San. Tic. Ltd. Şti.
son zamanda iş konusunda yaşadığım olaylardan dolayı diplomamı çöpe atsam da olur dedirttiler. çevre görevlisi diyerek mesleğimizi saçma ,gerçekte bile olmayan sanal belgeyle yürütür olduk. o yoksa iş bulamaz olduk. bunları bu gün yaşıyorsam odanın varlığının hiç bir kıymeti yok gözümde. senedir üye olmadım zararı olmadı. oda olmasada olur. ayrıca almadığım hizmetin neden ücretini ödeyeyim ki?
 
Üst