İçme suyu analizi

Büşra Mülayim

İzmir İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
AGM OTOMOTİV SAN.VE TİC.A.Ş.
Arkadaşlar merhaba.İçme suyu analizi yaptırmak istiyorum ama İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğini incelediğimde Ek1 de bulunan bütün parametrelerimi yaptırmam gerektiğini anlayamadım. Yardımcı olur musunuz?

Nuri Kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.facebook.com
Firma
KARTAL MOTOR
yardımcı olurum tabi, Ek-1 değil de gösterge parametreleri var onları yaptırmanız yeterli olacaktır.

KS
Büşra Mülayim

Büşra Mülayim

İzmir İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Tablo A. Kontrol izleme parametreleri.

İçme-Kullanma
Suları

Renk
Bulanıklık
Koku
Tat
İletkenlik
pH)
Nitrit | | | Not 3 |
Amonyum
Alüminyum
Demir
C. perfringens
E. coli
Koliform bakteri
P. aeruginosa

Bu parametrelere mi bakılmalı arkadaşlar?

cm.mervan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
Büşra merhaba. Bu parametlerin yanında kimyasal parametrelerde etkin rol oynayabilir. su kaynak suyu mu içme suyu-kullanma suyu mu ona göre belirlemen gerekir. Sana tavsiyem çevre il belediyeler ve halk sağlığı müdürlüğünün yaptırdığı aylık analizler var . onlardan yardım alabilirsin. Örneğin biizm burda arsenik değeri önemli arsenik analizi yaptırıyoruz. bunun yanında bir kaç kimyasal analiz daha var.

KS
Büşra Mülayim

Büşra Mülayim

İzmir İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
Yönetmelikte istenen parametreler bunlar yani ben böyle anladım :)

Fatih Çoban

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anagold Madencilik A.Ş.
@Büşra Mülayim Öncelikle içme-kullanma için çekilen debi miktarını bilmen gerek. Bu debi üzerinden yılda kaç defa Denetim-İzleme ve Kontrol-İzleme numuneleri alman gerektiğini aynı yönetmelik içerisinde belirtmişlerdir. Denetim izleme detaylı olan analizi temsil eder, kontrol izleme daha basite indirgenmiş gösterge parametrelerin olduğu analizi temsil eder. Kolay gelsin.

KS
Büşra Mülayim

Büşra Mülayim

İzmir İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
@Fatih Çoban arıtma sistemine yeni geçildi bundan önce hazır damacanalardan sağlıyorduk içme suyunu. Ben kontrol parametrelerinde olanları yaptıracağım.Doğru mu?

Fatih Çoban

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anagold Madencilik A.Ş.
@Büşra Mülayim Hem kontrol-izleme hemde denetim-izleme yaptırmak zorundasın. Gelen debi miktarına göre yılda kaç defa yaptırman gerektiğini aşağıdaki tabloya göre belirleyebilirsin. Tahminimce senin su günlük tüketimin < 100 m3 altındadır. Bu sebeple yılda minimum 2 defa kontrol-izleme, 1 defa da denetim-izleme yaptırman gerekecektir. Damacana su sağlama durumunda ise suyu temin eden firmadan suyun kalitesi ile ilgili analiz sonuçlarını isteyebilirsin.

upload_2016-1-6_11-44-34.png

moonege

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özkan Demir Çelik San. A.Ş.
Merhaba,
Bir işletme de içme suyu analizi çevre müh. mi yoksa isg uzmanı sorumlulugunda mıdır? Bu konuda yasal bir dayanak var mıdır?

Önceki cevapları görüntüle…

Özge Güven

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel Sektör
Bizim prosesimizde içme suyu İSG Prosesine bağlı, kullanma suyu ise Çevre Sorumlusuna. 14001 ve 18001 denetimlerinde de genelde bu şekilde soruldu.

Gökhan Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARÇED MÜHENDİSLİK
@moonege içme suyu konusunda her iki tarafında sorumlu olduğu noktalar mevcut koordineli bir şekilde çalışılması gerektiği izlenimindeyim. isg personeli yada çevre mühendisi sorumludur şeklinde bir ibare göremedim. EK2 kısmında belirtilen parametrelere bakınca sanki Çevre Mühendisi sorumluymuş gibi duruyor ama ihtiyaç şebekeden sağlanıyorsa zaten İSAT dan geliyordur su izlemesini İSG uzmanı yapacakmış gibide bir durum var tam emin olamamakla birlikte düşüncemi dile getirmek istedim...

moonege

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
@Gökhan Taşdemir olayın başlangıç noktası esasen sebil temizliği. Bu noktadan bakınca işçi sağlığı söz konusu olduğu için revir-doktor-isg ortak çalışılmalı diye düşünüyorum. Su artezyenden sağlanıyor ve ters osmoz sistemi mevcut. Baktığınızda çevre müh. gelene kadar yardımcı tesisler bile işin içine giriyor. Ama nedense iş yıkma çabası söz konusu. "Su" söz konusu olunca ne suyu olduğu önemi yok mutlaka bize yıkılıyor.

Çeçilya Saktan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aras Kargo
merhaba,
uzun zamandır soru sormadığımı farkettim, konu hortlatarak giriş yapmak isterim.

tüm birimlerimizde damacana ile su kullanımı veya su arıtma cihazlarımız mevcut. iso denetimine hazırlanıyorum.
insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmeliği incelediğimde;

b) Günlük ortalama 10 m3 den az su sağlayan veya 50 den az kişi tarafından kullanılabilecek müstakil su kaynağından temin edilen suya, bu suyun ticari ya da kamusal faaliyet için temin edilmesi hali hariç,
uygulanmaz.

bu maddeye göre; 10m3 = 10000 litre = 526 damacana gibi bakkal hesabı yaptığımı hissettiğim bi hesap yaptım.
yani günlük 526 damacana zaten olmaz.

niye böyle oldu ki kafam karıştı :hasta: bu damacana sularını veya su arıtma cihazlarını analiz ettirmeli miyim ? veya firmadan mı istemeli miyim dışardan hizmet aldığımız için ?

moonege

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Merhaba,
Damacana ve dökme su aldığım firmadan analizlerini istiyorum. Kendi su hattım için ise ana tank ve sanayi tipi sebillerden 3 ayda bir (önce temizliğini yaptırıp) hıfzısıhhaya numune gönderiyorum. Çevre hiçbir denetimde sormadı ama iso denetiminde ve çalışma bakanlığı denetimlerinde istendi.

hafssse

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İMER-L&T
Çalıştığım firmada da 2 adet mutfak arıtma 1 adet endüstriyel arıtma mevcut. Arıtma sisteminin kuran firma her ay düzenli kontrollerini gerçekleştiriyor. Bunun dışında 4 aylık rutinlerde Halk Sağlığı lab. analiz yaptırıyoruz. Mevcut mevzuat incelendiğinde şu rutinde analiz yaptırılır şöyle böyle diye madde bulunmuyor. Tamamen firmanın insiyatifinde bir durum söz konusu.