• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

içme suyundan kimyasal yöntemlerle arsenik giderimi

gülnuraydın

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Ağu 2010
Konular
10
Mesajlar
37
Tepki puanı
20
İçme suyundan kimyasal yöntemlerle arsenik giderimi


M. Necdet ALPASLAN
*, Deniz DÖLGEN, Hülya BOYACIOĞLU, Hasan SARPTAŞ
Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü, 35160, Buca, İzmir

Arsenik içeren su kaynaklar
ı dünyanın pek çok ülkesinde karşılaşılan bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü, 1993 yılında yapmış olduğu düzenlemeyle içme sularında izin verilen azami arsenik miktarını 50 μg/L’den 10 μg/L’e indirmiştir. Ülkemizde de, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” kapsamında içme ve kullanma sularında 50 μg/L olan arsenik limiti, 2005 yılı itibariyle 10 μg/L şeklinde değiştirilmiş ve 2008 yılından bu yana uygulamaya konmuştur. Arsenik standardının 10 μg/L olarak uygulanması, ülkemizdeki bazı su kaynaklarının kullanımını kısıtlamıştır..
 

Ekli dosyalar

  • 746-2062-1-PB.pdf
    299.5 KB · Görüntüleme: 124
Çok teşekkür ederim özellikle ege bölgesinde çalışan meslektaşlarımızın işine yarayacaktır..
 
Üst