• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

"İklim değişikliği'' şüphesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Ekli dosyayı görüntüle 11755

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) çalışmalarının bilim akademileri tarafından incelenmesini istedi.
Çalışmayı, İngiliz Kraliyet Bilim Akademisi gibi kuruluşların oluşturduğu Akademilerarası Konsey koordine edecek.Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli, birçok araştırmaya ve siyasi karara temel oluşturan 2007 raporundaki hatalar nedeniyle baskı altındaydı.
Ban Ki-moon, genel anlamda küresel ısınma üzerinde insanların çok etkisi olduğunu ve karbon salımlarının önemli oranda azaltıması gerektiğini söyledi.Akademilerarası Konsey, panelin çalışmaları için bir komisyon oluşturacak ve Birleşmiş Milletler'den bağımsız hareket edecek.
Genel Sekreter Ban Ki-moon, New York'ta yaptığı açıklamada, "Şunu açıkça vurgulamak gerekiyor: Küresel ısınmanın neden olduğu gerçek bir tehdit söz konusu. IPCC'nin 2007 raporunun ana sonuçlarıyla çelişen hiçbir güvenilir kanıt görmedim" dedi.
Ban Ki-moon, bununla birlikte, AR4 olarak bilinen 3000 sayfalık raporda bazı "küçük hatalar" olduğunu, bu nedenle, şeffaflık, doğruluk ve tarafsızlığa gölge düşürmek istemediklerini söyledi.
Hükümetlerarası İklim Paneli, 2007 raporunda, Himalayalar'daki buz kütlelerinin 2035'e kadar eriyebileceği bilgisine yer vermişti.
Ama bu veriye bilimsel bir çalışma sonucu ulaşılmadığı ortaya çıktı.
İngiliz gazetelerine göre, panelin geri çekme kararı aldığı bu bilgi, bir dağcılık dergisi ve bir öğrencinin yüksek lisans tezine dayanıyor.
İklim paneline göre, azalan yağmurlar nedeniyle Amazon ormanlarının yüzde 40'ı risk altında. Bu verinin kaynağı da bir çevre örgütü.
Küresel ısınmanın, doğal felaketlerin maliyetinin artmasındaki rolü de tartışmalı konulardan biri.
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Başkanı Dr. Rajendra Pachauri raporlarının arkasında olduklarını belirterek, küresel ısınma konusunda harekete geçmek istemeyen çevrelerin verileri tartışmalı hale getirmeye çalıştıklarını savunuyor.


NaturalHaber
 
Üst