Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İlaçları çöpe atmayın!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  İlaçları çöpe atmayın!


  Evlerde kullanılmayan ilaçların çöpe atılmasını engellemek için yeni bir sistem geliyor. Bu sayede kullandığımız ilaçları eczanelere götürüp uygun koşullarda imha edilmesini sağlayabileceğiz

  Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçların ülke genelinde toplanması ve bertarafını sağlayacak bir sistem kuracak.

  Atık ilaçların ülke genelinde toplanması için harekete geçildi.
  Çalışma kapsamında bir ay içinde sistemin işleyişini belirleyecek bir yönetmelik taslağı hazırlanacak.

  Uygulamaya 2010 yılı içinde geçilecek. Düzenleme ile evlerde kullanılan, son kullanma tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçlar eczanelere verilecek. Eczanelerde toplanan atık ilaçlar, kayda alındıktan sonra bertaraf tesisine gönderilecek.

  Böylece hem Türkiye’de hangi ilaçlardan ne kadar kullanıldığı kesin olarak ortaya çıkacak hem de atık ilaçların insan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri ortadan kaldırılacak. Çalışma kapsamında hastaneler başta olmak üzere ilaç kullanımı bulunan kuruluşlarda da atık ilaç toplama işlemi gerçekleştirilecek.


  ntvmsnbc
  22 Ekim 2009

  _widec.html][​IMG]
   
 2. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  çöplere atılan ilaçlar ve kanalizasyon sularına bulaşan ilaç molekülleri bin bir çeşit organik madde ile beraber arıtma tesisine gitmektedir. burada çeşitli proseslerden geçen ilaç molekülleri klorlandığında ortaya çevreyi , hayvan ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar verecek yan ürünler ortaya çıkarmaktadır. bu konu ile yapılmış bilimsel yayınlarda mevcuttur. :)
   
 3. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  tarihi geçmiş ilaçların bertarafını nasıl yapacağız arkadaşlar? Bana il sağlık müdürlüğünden lavaboya dökün hapları kırıp atın dediler bu nasıl mantık anlamadım. Üç beş ilacı bertaraf firmasına vermek de çok akıllıca değil bence.Eczanelerin bu ilaçları toplamasıyla ilgili resmi birşey var mı? Mesela ben revirimizdeki tarihi geçmiş ilacı eczanelere vermek yoluyla mı bertaraf edeceğim?
   
 4. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Tıbbi atıklarla birlikte bertaraf ettirin..
   
 5. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Ama tıbbi atık firması bu ilaçları almıyor. bizim bir firma ile anlaşmamız var söyledik ancak bunlar bizim kapsamımızda değil diyorlar.
   
 6. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Siz söyledikten sonra biraz araştırdım. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği madde 14 e göre 'tarihi geçmiş olan ilaçlar tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre bertaraf edilecektir' deniyor. 18 01 09 kodlu atık olarak değerlendirmek seçeneğinden başka seçenek kalmıyor. (Yanlışım varsa lütfen düzeltin)..
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 7. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Evet ben de biliyorum bunu ama çevre yönetimi genel müdürlüğü bu ilaçalrın toplanmaı ile ilgili bir çalışma başlatacaktı yani özellikle evlerde bulunan tarihi geçmiş ilaçlarla ilgili. Çok detaylı bilmiyorum ama eczanelerde toplama noktası olacaktı.Eğer böyle bir sistem varsa bizde birkaç kutu ilaç için bertaraf ücreti ödemeyelim diye düşünmüştüm.
   
 8. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Firma olarak çalıştığınız bir eczane varsa onlarla görüşün isterseniz... Belki almayı kabul ederler...
   
 9. Asiye Aksoy

  Asiye Aksoy CMNet Üyesi

  bence ECZANELER VE ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 21. maddeye göz atabilirsiniz.Zaten kendi bünyelerinde bulunan tarihi geçmiş ilaçları imha zorunlulukları var . Belki rica ile sizin ilaçlarınızı da alabilirler
   
 10. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Asiye hanım hemen bakıyorum. Eğer eczaneler para ile karşılığını vererek imha etmiyorlarsa alırlar öteki türlü biraz zor gibi:)
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.