• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İlçe Belediyelerinde Sıfır Atık Projesi ile ilgili teşvik konusunda neler yapılabilir?

Esra K.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ass
Merhaba, ben son sınıf öğrencisiyim ve 10 bin nüfuslu bir ilçede yaşıyorum. Bir proje yapmak istiyorum ve bunun hem bana hem ilçeme bir getirisi olsun istiyorum. Sıfır Atık kapsamında bu kadar nüfuslu bi ilçe teşviklerden yararlanabilir mi? Ne yapabilirim ne önerirsiniz teşekkürler.

Konu başlığı ile konu içeriği çok farklı olmuş. Başlığa girip öyle bişey yok Çevre Koruma Müdürlüğü adı altında bi statü var ama içerisinde yandaş yıllarını siyasete adamış mühendis sıfatsız insanlar ile dolu yazacakken. Karşılaştığım soruya cevap bu değil (:

Konu ile ilgili forumlarda Sıfır Atık Konuları mevcut

CikilatasigiÜstad Merhaba,

Sıfır atık kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çeşitli projelere hibe verebiliyor. Örneğin kompost işlemi yapmak istediniz ve bunun getirisi var. Belli bir miktara kadar size hibe verilerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hem bu kompost sayesinde evsel nitelikli atıkları geri dönüştürerek gelir elde edebilirsiniz. :)

Merhaba,
Bitirme projemde özel sektördeki bir firmada kompost çalışmasını yürütmüştüm ama bunu belediyeye entegre etme kısmında danışmak istemiştim. Bir öğrenci olarak belediyeyi bu konuda ikna etmek, proje yazabilmek vs varsa fikrinizi beklerim. Çok teşekkürler.

CikilatasigiÖncelikle gayretini takdir ettiğimi belirtmek isterim kardeşim ancak ülkemizde yerel yönetimler ile ilgili çalışma yaparken bazı hususları bilmen gerekir. Mesela çalışma yapacağın belediye nüfus olarak az olduğu için özellikle, stratejik planlarında çevre ile ilgili hedefler varmı, çevre koruma müdürlüğü yada konusunda uzman teknik personelleri varmı, sunacağın projeye ödenek hazırlayacak maddi imkan sağlayabilirmi, geri dönüştürülebilir atıkları degerlendirme yöntemi nedir (toplama ve ayırma), temizlik işlerinde kaç personel ve araçla işlem yürütüyor ve yeterli mi, yapacağın projede halkın katılımı nasıl olacak gibi hususları dikkate alman önemli diye düşünüyorum.
Hevesini kırmak istemiyorum ama önce ilçen ve belediyeni tanı, onlarla görüş ve uygulaması kolay ve sürdürülebilir projeler üstünde çalış derim.

Aşağıdaki linkten "Sıfır Atık Yönetim Sistemi Proje Dosyası Formatı" kısmına tıklayarak ilgili formu doldurabilirsiniz. Biraz daha genel bir çalışma bu, idareler temel eksikliklerini bildirerek bunların bir kısmını hibe yolu ile alabilirler.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .