• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ilk iş, çocuk oyuncağı değildir ilk işinizde dikkatli olunuz

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
11 Aralık 2008
Şehir
Manisa
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
İLK İŞ, ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLDİR
İLK İŞİNİZDE DİKKATLİ OLUNUZ

Kariyer basamağınızın ilki, yani ilk işiniz, çok önemlidir. Gelecekteki kariyeriniz için, önemli bir basamak olabilir. İlk işiniz, size profesyonelliğin ne olduğunu öğrenmek için önemli bir avantaj sağlar.
Büyük fikirleri olan ve henüz iş hayatında ne ile karşılaşacağını bilmeyen, ancak büyük beklentileri olan gençler için, ilk iş çok özel bir önem taşır. Dikey hiyerarşi ve düşünce sınırlamalarının altında ezilmeyen, kendilerine sorumluluk yüklenen ve özerklik tanınan gençler, ciddi başarılara imza atar. Bu konuda çok sayıda, akıllıca strateji izleyen firmalar ise, gençlerden en yüksek ölçüde faydalanırlar ve gençleri, iş yaşamına en iyi şekilde hazırlamış olurlar.
Gençler kendilerine fırsat verildiğinde bir yetişkin gibi katkı yapmaya hazırlardır.
Fast Company Dergisi’nin usta yazarı Ron Lieber ilk işin önemine değindiği yazısında “Genç acemileriniz, üniversiteden yeni çıkmış olabilirler, ama şirketinize, yetişmiş elemanlar gibi katkı yapmaya hazırlardır. Parlak şirketlerin en genç üyelerinden, nasıl en üst düzeyde faydalandıklarını çok güzel anlatıyor.
Bir kez, şirketinizin, başlangıç seviyesindekilere, kaliteli işler verdiği duyulduğunda, daha çok başarılı aday, sizinle çalışmak isteyecektir.
Açık pazarda, firmalar başlangıç seviyesiyle ilgili olarak, kesinlikle bu şekilde düşünmeli. Çünkü, hızlı büyümeyle, yetenekli insanlara olan ihtiyaç, sürekli artıyor. Boşa harcanacak emek yok. Firmalar iş hayatına büyük umutlarla ve ciddi taleplerle giren yeni üyelerine, şirkette görevlerin nasıl paylaşıldığını ve onların bu organizasyondaki rollerinin ne olduğunu ortaya koymalıdır. Yöneticiler, çalışanlarından daha çok verim alabilmek için, onlara zaman ve para ayırıyor. Artık firmalar genç çalışanlarından, ilk günden ilginç ve anlamlı görevleri olduğundan emin olmalarını istiyorlar. Bu ilk işi iyi yapmanın yolu. Aslında her işi iyi yapmanın yolu oluyor.
İyi, ya da kötü bir şekilde işe başlangıç yapma, çoğu insan için, aynı zamanda yetişkinliğe geçiş yapmaktır.
Önemli olan herkesin havaalanında karşılandığından ve cumartesi geceleri gidecek bir partisinin olduğundan emin olmasıdır. Yeni elemanların, varlıklarının sadece rakamlardan ibaret olmadığını bilmeye ihtiyaçları vardır.
İşte, ilk işinizde, ilerideki kariyeriniz için kazanç sağlamanızda yardımcı olacak öneriler.

 • İşe kabul edildiğinizde, profesyonelce davranmaya özen gösterin. İşlerin son teslim tarihine uyun, işe zamanında gidin, mümkün olduğunca az izin kullanmaya özen gösterin.
 • İşyerine uygun giyinin. Bunun için işe kabul edildikten sonra insan kaynaklarına uğrayın ve şirketin giyim politikalarını mutlaka öğrenin.
 • Bazı iş yerlerinde çalışanların bazıları dedi-kodu yaparlar, bu kültür meselesidir. Siz kesinlikle dedikodulara karışmayın, dedikoducu insanlardan uzak durun.
 • Önemsiz angaryalar bile olsa, deneyimsiz olduğunuzu unutmayın ve küçümsemeden verilen her görevi başarıyla tamamlayın.
 • Öğrenci kimliğinizden sıyrılmaya çalışın. Profesyonellik yolunda bir adım attığınızı unutmayın.
 • Şirketlerin çoğunda performans değerlendirilmesi yapılır. Şirket her şef ya da müdürün, personeli yılda en az bir kere değerlendirmesini ister. Bunun amacı, insanların verimli ve etkin çalışmasını sağlamaktır. Bazı durumlarda bu değerlendirme ücret artışları ve ikramiyeler için gerekli verilerin toplanması amacıylada kullanılır. Performans değerlendirmesi yönetim için çalışan insanlarla daha yakın ilişki ve bağ kurmaları için de değerli bir araç olabilir. Sorunların vaktinde anlaşılmasında fayda sağlar.
 • Mümkün olduğunca çok kişi tanımaya çalışın. İlerisi için yatırım yapın.
 • Eleştirilmeye açık olun. Gurur meselesi yapmayın. Neden eleştirildiğinizi tam olarak anlamadıysanız, eleştiren kişiye sormaktan çekinmeyin.
 • Hata yapmaktan korkmayın. Hatalar en iyi öğrenme yoludur.
 • İşin zorlukları konusunda, hemen pes etmeyin. Altı ay ya da bir yıl deneyin. Bu süre sonunda size uygun olmadığını düşünüyorsanız yeni arayışlara girin.
 • İşe girdikten sonra, eğitiminizi tamamladığınızı düşünüp, kişisel gelişiminize ara vermeyin.
 • Kendinize sürekli “ben neredeyim, beş yıl sonra nerede olmak istiyorum, amacıma ulaşmak için doğru yolda mıyım?” sorularını sorun.

Alıntıdır...
 
Üst