• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İmhoff Hunisi

Nurhayat Karadağ

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar,

İmhoff hunisine koyduğum biyolojik arıtmadan aldığım numune, ilk 30 dakika düzgün bir şekilde çöküyor fakat daha sonra gidip baktığımda, çamurun yukarı çıktığını ve bir kısmının da dipte bulunduğunu ve orta kısımda hafif bulanık bir su oluştuğunu gördüm. Bunun sebebi nedir sizce?

Ayrıca sistemimin paket ve kesikli bir arıtma olduğunu belirtmek isterim.

Selam arkadaşlar ben tekstil boyama firmasında çalışıyorum. birkaç gündür biyolojik arıtmanın çöktürme havuzunda çökelmeme problemi yaşıyorum. Yoğun katı madde partikülleri çöktürme havuzunun savaklarından taşacak şekilde yüzeyde kalıp tabaka oluşturuyor. Sıyırıcı ve geri devir pompası düzgün bir şekilde çalışıyor. azot, fosfor, karbon takviyesi düzenli yapılıyor. İmhoff değeri 450 civarında ve imhoff hunisinde de yüzeyde çamur gözlemlenebiliyor. Çözüm bulamadım lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

İmhoff konisinde çamurun 30 dk'lık seyri nasıl?Önce çökeliyor sonra yükseliyor,hiç çökelmiyor yada bir kısmı çökeliyor bir kısmı yüzeyde gibi.

Öncelikle sisteme yağ-gress ya da toksik madde girişi varmı ve havalandırcınız düzgün çalışıyor mu kontrol edin.Bunlarla ilgili problem yoksa F/M oranını kontrol et.Çok yüksekse çamur atımını azalt,düşükse çamur atımını arttır ki bahsettiğin belirtilerden anladığım kadarıyla büyük ihtimal F/M oranın düşük çıkacaktır.

tavsiyeniz üzere 3-4 gündür sürekli geri devir yapıyordum. yüksek oranda düzelme oldu. havalandırma havuzunda mikroorganizma sayısı yüksekti ancak bir nedeninin de toksik madde kullanımı olduğunu öğrendim. siz söyleyince dikkat edip tespit ettim. çok teşekkürler yardım için, sağolun.

AKTİF ÇAMURUN ÇÖKMESİ

Evsel atıksular için; Imhoff hunisinde yapılan çökme deneylerinde, havalandırma tankından alınan numunede 30 dakika boyunca çökmeye bırakılan atıksu numunesinde çökme işlemi sonunda 1 litre hacimde çamur miktarı 300 ml yi (%30) geçmemelidir. 300 ml ’nin üstünde çamur var ise sistemden çamur atılmalıdır.

Endüstriyel atıksular için; bu değer her bir endüstri için değiştiğinden hangi çamur miktarında yeterli arıtma yapıldığı işletme şartlarında belirlenmelidir.

Sistemde çamur az olmasına karşın çamur kabarması, kötü çökme gibi özelliklerle karşılaşılabilir. Bu durumda ÇAMUR HACİM İNDEKSİ tespit edilerek çözüm aranmalıdır.

Çöken çamurun rengi açık-koyu kahve olmalıdır. Siyaha yakın koyu renkler sistemde problem olduğu anlamına gelmektedir

ÇAMUR KALİTESİNİN BELİRLENMESİ

Çamurun kalitesi çamur hacim indeksi hesaplanarak tespit edilir. Çamur kalitesinin tespiti ile sistem hakkında yorum yapılır ve müdahale edilebilir.

ÇAMUR HACİM İNDEKSİ HESAPLAMA
1000 ml lik imhoff hunisinde (yoksa beherde) 30 dakika sonunda çökelebilen çamur hacmi tespit edilir ( V1 ). Havalandırma tankındaki AKM konsantrasyon ( X1 ) ölçümü yapılır.
Buna göre çamur hacim indeksi :
SVI = V1 x 1000 olarak hesaplanır.
X1
İYİ ÇAMUR KÖTÜ ÇAMUR
ÇAMUR HACİM İNDEKSİ, SVI 40-150 >200

Örnek : 30 dakika sonunda çökelen çamur hacmi 300 ml/lt ve havalandırma tankı AKM konsantrasyonu 3000 mg/lt ise ;
SVI = 300 x 1000 / 3000
SVI = 100 olduğuna göre çamur kalitesi uygundur.

@Tuğba CABİ

Neye Göre N-P Takviyesi Öneriyosunuz Azot-fosfat-koi-akm giriş çıkış değerleri yok n-p takviyesini nasıl düşündünüz merak ettim ..?

@ibrahim59

Bu formulun gerisinde ve devamında 5 sayfa daha var atık su debisi .uakm,akm,boi,koi, ç.o vs gerek duyduğu çamur hacmi geri devir miktarı vs. vs. vs. buna göre çıkar...

Selam mühendisdaşlar,

Çalıştığım firma bir salça üretim tesisi. İşletmeye çalıştığım uzun havalandırmalı biyolojik bir arıtma tesisi var. Kaba ızgara, dengeleme tankı, tambur elek, uzun havalandırma, çöktürme tankı şeklinde bir silsile ile ilerliyor. çamur atmıyoruz (belt preslerin tamir edilmesi gerekiyor).

Laboratuvarda malzeme çok eksik. Şuan sadece suyun pH'na bakabiliyorum ve mikroskopta inceleyebiliyorum. Çözünmüş oksijenini, akmsini, boisini, koisini bilmiyorum. Geçmişe dönük değerler istediğimde üretim şefinden geçiştirici cevaplar alıyorum. Kısacası elim kolum biraz bağlı.

Havalandırma havuzunun sonundan aldığım örneğe imhoff hunisi deneyi uyguladım. yarım saatlik çökelme sonucunda okuduğum değer 6 ml çıktı. Dün ilk defa çöktürme havuzunda çok fazla olmamak ile birlikte yüzen çamur gördüm (3 hafta boyunca bir ilk.) Resimleri ekte paylaştım.

Aklıma takılan sorular şunlar:

1) İmhoff'ta okuduğum değerin burada yazılanlara göre en az 150 mL olması gerektiğini tahmin ediyorum. Benim değerim buna göre çok düşük. Problemim ne olabilir? Çözüme nasıl ulaşabilirim?

2) Çöktürme havuzunda yüzen çamur neyin habercisidir? Daha büyük sıkıntılara sebebiyet verir mi? Önüne nasıl geçebilirim?

Saygılar şelale.

Ekli dosyalar

• DSC_0655.jpg
    DSC_0655.jpg
    802 KB · Görüntüleme: 345
  • DSC_0656.jpg
    DSC_0656.jpg
    628.5 KB · Görüntüleme: 339
  • DSC_0647.jpg
    DSC_0647.jpg
    859 KB · Görüntüleme: 357
bakteri oranı çok düşük görülüyor. geri devirin açık mı?şayet açık değilse çökeltimin dibinde biriken çamur artık yukarı çıkmaya başlamıştır. geri devirini aç. çamur uzaklaştıramiyorsan maksimum geri devirde çalıştır. ayrıca çamur havuzların boş ise belt pres arızası giderene kadar buralarda biriktir.

ben staj yaparken görmüştüm bu imhoff hunisi hatırladıgım kadarıyla daha çok bakteri oranıyla alakalıydı hatta bu çamur yüzmesi olayına --çamur şişmesi-- diyorlar o olayı araştır istersen bende tam olarak hatırlamıyorum neye sebebiyet veriyordu neyle alakalıydı ama dedigim gibi çamur şişmesi olayını araştır aradıgın sonuca ulaşabilirsin bence ;)

@Şafak Yılmaz
Evet geri deviri her zaman çalıştırmıyoruz. Havalandırma havuzlarındaki seviye yükseldiği zamanlar geri devirin çalıştırılması durduruluyor.

Belt pres arızasını gidermeye pek niyetli değiller. Hadi dediğin gibi çamur havuzunda çamur biriktirsem bu sefer hiç bir işlem uygulamadığım için daha büyük problemlerle karşılaşacağım. Ya da çamuru o havuzlarda biriktirirsem o dakikadan sonra ne uygulamam gerekir?

İmhoffta çıkan düşük değer, geri deviri sürekli uygulamamamdan mı kaynaklanmakta?

İlgilendiğin için ayrıca teşekkür ederim.

Teleskobik vana mı var? Geri deviri kıstığınızda veya kapattığınzda tıkanma sorunu yaşamıyor musunuz?

@Melike Karakaş
çalışma mantığı gereği havalandırmada oluşan bakteriler çökeltim havuzundaki stabil ortamda dibe çökerken üstten duru su savaklanarak arıtılmış su elde edilir. dipteki çamur (bakteri) geri devir ile havalandırmanın başına aktarılır ve arıtma işlemi oluşur. siz geri devir yapmazsanız havalandırma havuzunuzda bakteri kalmaz. geri devir her daim açık olmalıdır. çamur yaşı yükseldiğinde de çamur havuzuna yönlendirme yapılarak yaşlı çamur sistemden uzaklaştırılır.

Merhaba Arkadaşlar,
Tesisimde evsel nitelikli atıksu arıtma tesisi bulunuyor. Uzun havaalandırma aktif çamur sistemi var ve kapasitesi 19 m3/gün. Ama mevcut durumda ortalama 7,2 m3/gün atıksu oluşuyor.
Atıksu arıtma tesisi 17 sene sonra tesis bakıma sokuluyor, Salı günü aynı özellikte atıksu arıtımı yapan bir firmadan bakteri alıp aşıladık. Bugün geri devir yapılmaya başlandı. Yazılanları okudum fakat benim bakterim yeni aşılanmasına rağmen ımhoff da 300 lü değerleri göremiyorum. Hatta imhoffun dibine tam çökme sağlanmıyor. Neden olabilir? Arıtmayı hiç sevmiyorum !!!

Ekli dosyalar

• Imhoff.JPG
    Imhoff.JPG
    67.3 KB · Görüntüleme: 286
  • Havalandırma Havuzu Geri Devir.JPG
    Havalandırma Havuzu Geri Devir.JPG
    68.1 KB · Görüntüleme: 266
  • Havalandırma Havuzu Blower.JPG
    Havalandırma Havuzu Blower.JPG
    70.5 KB · Görüntüleme: 258
  • Çöktürme Tankı.JPG
    Çöktürme Tankı.JPG
    80.5 KB · Görüntüleme: 261
@Fatma Sena
BAkteri Aşılanmış, Oluşumunu beklemeniz gerek artı 300 lü değer (300ml\lt ) sabit bir değer değildir bunu nezaman kavrayacaksınız bilmiyorum. giriş ve çıkış suyu değerleriniz nedir diye soracam ama büyük ihtimalle bilmiyosunuz.

bilgi paylaşıldıkça güzeldir herkes herşeyi bilmek zorunda değil karşınızdaki insan arıtma işine yeni girmiş olabilir hiç bilmiyor olabilir işletme tecrübesi olmayabilir düzgün öğretici yol gösterici bi cevap verseniz bir yerinizden birşey eksilmez verdiğiniz cevaplar çok acımasızca adı üstünde burası forum insanlar tabiki soracak cevap arayacak bu şekilde cevap vermenizi doğru bulmuyorum

Merhaba;
Evsel ve endüstriyel atıksuların arıtıldığı biyolojik atıksu arıtma tesisinde yapılan imhoff testinde çökebilen katı madde miktarı hangi değer aralığında olmalıdır?