Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata
  [​IMG]

  Çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olsanız da eğer görüşme sırasında iyi bir performans gösteremezseniz bu özgeçmişin hiçbir değeri yoktur. Maalesef bu sıkça karşılaşılan bir durum. İş arayanlar bazen mükemmel bir özgeçmiş gönderirler ancak görüşmede çuvallarlar... Kariyer koçu Carole Martin'in paylaştığı bu ipuçları size iş görüşmelerinizde yardımcı olacak.
  Hata 1: Kötü Sözsüz İletişim
  Verimli bir görüşme için her şeyden önce kendine güven gereklidir. Dik oturmak, göz temasında bulunmak, kararlı bir el sıkışma bir iş görüşmesinde hayati önem taşır. Şöyle düşünün; insanlar sadece binlerce yıldır kelimeleri kullanıyorlar. Ondan önce vücut hareketleriyle, işaretlerle ve anlamsız seslerle anlaşıyorlardı.

  İnsanoğlu olarak sözsüz iletişim yollarına yani işaretlere, vücut diline, sözlü iletişim kurmaya başlamadan çok önceden beri dikkat ediyoruz. Bu genlerimizde var. Dolayısıyla sizin iş görüşmenizi yapan kişi için de bu farklı değil. Bu nedenle karşınızdakine bıraktığınız ilk izlenimde vücut diliniz büyük önem taşıyor. İlk dakikalardaki davranışlarınız ya mükemmel bir başlangıca ya da hızlı bir sona neden olabilir.
  Hata 2: İyi Bir Dinleyici Olmamak
  Siz konuşmaya başladıktan itibaren görüşmeyi yapan kişi de size direkt ya da dolaylı yolla bilgi vermeye başlar. Eğer iyi dinlemiyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

  Kafanızda notlar alın, görüşmecinin size söylediklerini, fikirlerini bir köşeye yazın. Daha sonra bunlardan bahsetmek, karşınızdakini ne kadar iyi dinlediğinizi ve detaylara verdiğiniz önemi gösterecektir. En basitinden daha önce konuşulmuş bir konu hakkında tekrar soru sormanıza gerek kalmayacaktır.

  İyi bir iletişim, karşınızdakini dinleme ve onu dinlediğinizi hissettirmeyi de kapsar. Karşınızdakini gözleyin, tarzını ve fikirlerini çözmeye çalışın.
  Hata 3: Çok Konuşmak
  Görüşme yaptığınız kişiye bilmesi gerekenden fazlasını söylemek, tamir edilemez bir hata olabilir. Görüşmeye önceden hazırlanıp gitmeyen adaylar, konunun etrafında dolaşıp esas meseleden uzaklaşabilirler. Unutmayın iş görüşmesi karşılıklı yapılan bir görüşmedir. Karşınızdaki de size sadece gerektiği kadar bilgi verir.
  İş görüşmesi için hazırlanmaya iş ilanını tam olarak okuyup anlayarak hazırlanmaya başlayın. Kendi yeteneklerinizle, iş için gerekenleri karşılaştırın ve sadece onlarla ilgili bilgiler verin.
  Hata 4: Umutsuz görünmek
  Mevcut durum göz önüne alındığında bu kaçınılması zor bir davranış olabilir. Bir işe ihtiyacınız var nihayetinde ama yine de bu tür duygularınızı dizginlemek zorundasınız. Gerektiğinden fazla istekli bir şekilde görünmek her şeyden önce kendinize yeterli güveninizin olmadığı izlenimi bırakacaktır. Öncelikle sakin kalmayı ve kendinize güvenmeyi öğrenin. İşi yapabileceğinize eminseniz, bırakın karşınızdaki de buna emin olsun.
   
 2. TuncayAlbayrak08

  TuncayAlbayrak08 CMNet Üyesi

  dikkat edilmesi gerekn en önemli noktalar gerçekten
  teşekkürler...
   
 3. M. Çömlekçioğlu

  M. Çömlekçioğlu CMNet Üyesi

  Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  Çok konuşmaktan kaçırdıgım bir iş oldu ne yazık ki. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmamak da gerekirmiş reddedilince ögrenmiştim. Demem o ki, dürüst olayım derken çok fazla kelime oyunu yapıp her şeyi alt üst etme ihtimali var. Dikkatli olup önceden hazırlanmak şart.
   
 4. Orhan Kaan Türk

  Orhan Kaan Türk CMNet Üyesi

  Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  Carole ablam güzel söylemiş fakat birde gerçekler var hayal dünyasından öte ... Dik oturursun, gözle temas kurarsın, kararlı bir el sıkışma yaparsın ... Yaparsın ... Sonra dayısı gelir ,memleketlisi gelir ,sulanabileceği güzellikte bir bayan gelir, yoldaşı gelir vs vs ...Ve o gelen senin yerine işe girer sen de ağzını açıp bakarsın . Kısacası mesletaşlarım dik durmaymış el sıkışmaymış bunlar boş işler , ben daha görmedim ''vay be helal olsun adam ne el sıkıştı '' diyerekten birinin işe alındığını :))))
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  Bence hepsi hikaye
  kesinlikle mütevazi olmayın hatta bacak bacak üstüne atıp rahat olun.
   
 6. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

  Orhan Kaan Türk size katılıyorum malesef...
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...