İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,161
Tepki puanı
5,756
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata
http://web4.kariyer.net/UploadFiles/tempPhoto/kariyerRehberi/mak253b.jpg

Çok iyi hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olsanız da eğer görüşme sırasında iyi bir performans gösteremezseniz bu özgeçmişin hiçbir değeri yoktur. Maalesef bu sıkça karşılaşılan bir durum. İş arayanlar bazen mükemmel bir özgeçmiş gönderirler ancak görüşmede çuvallarlar... Kariyer koçu Carole Martin'in paylaştığı bu ipuçları size iş görüşmelerinizde yardımcı olacak.
Hata 1: Kötü Sözsüz İletişim
Verimli bir görüşme için her şeyden önce kendine güven gereklidir. Dik oturmak, göz temasında bulunmak, kararlı bir el sıkışma bir iş görüşmesinde hayati önem taşır. Şöyle düşünün; insanlar sadece binlerce yıldır kelimeleri kullanıyorlar. Ondan önce vücut hareketleriyle, işaretlerle ve anlamsız seslerle anlaşıyorlardı.

İnsanoğlu olarak sözsüz iletişim yollarına yani işaretlere, vücut diline, sözlü iletişim kurmaya başlamadan çok önceden beri dikkat ediyoruz. Bu genlerimizde var. Dolayısıyla sizin iş görüşmenizi yapan kişi için de bu farklı değil. Bu nedenle karşınızdakine bıraktığınız ilk izlenimde vücut diliniz büyük önem taşıyor. İlk dakikalardaki davranışlarınız ya mükemmel bir başlangıca ya da hızlı bir sona neden olabilir.
Hata 2: İyi Bir Dinleyici Olmamak
Siz konuşmaya başladıktan itibaren görüşmeyi yapan kişi de size direkt ya da dolaylı yolla bilgi vermeye başlar. Eğer iyi dinlemiyorsanız, büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

Kafanızda notlar alın, görüşmecinin size söylediklerini, fikirlerini bir köşeye yazın. Daha sonra bunlardan bahsetmek, karşınızdakini ne kadar iyi dinlediğinizi ve detaylara verdiğiniz önemi gösterecektir. En basitinden daha önce konuşulmuş bir konu hakkında tekrar soru sormanıza gerek kalmayacaktır.

İyi bir iletişim, karşınızdakini dinleme ve onu dinlediğinizi hissettirmeyi de kapsar. Karşınızdakini gözleyin, tarzını ve fikirlerini çözmeye çalışın.
Hata 3: Çok Konuşmak
Görüşme yaptığınız kişiye bilmesi gerekenden fazlasını söylemek, tamir edilemez bir hata olabilir. Görüşmeye önceden hazırlanıp gitmeyen adaylar, konunun etrafında dolaşıp esas meseleden uzaklaşabilirler. Unutmayın iş görüşmesi karşılıklı yapılan bir görüşmedir. Karşınızdaki de size sadece gerektiği kadar bilgi verir.
İş görüşmesi için hazırlanmaya iş ilanını tam olarak okuyup anlayarak hazırlanmaya başlayın. Kendi yeteneklerinizle, iş için gerekenleri karşılaştırın ve sadece onlarla ilgili bilgiler verin.
Hata 4: Umutsuz görünmek
Mevcut durum göz önüne alındığında bu kaçınılması zor bir davranış olabilir. Bir işe ihtiyacınız var nihayetinde ama yine de bu tür duygularınızı dizginlemek zorundasınız. Gerektiğinden fazla istekli bir şekilde görünmek her şeyden önce kendinize yeterli güveninizin olmadığı izlenimi bırakacaktır. Öncelikle sakin kalmayı ve kendinize güvenmeyi öğrenin. İşi yapabileceğinize eminseniz, bırakın karşınızdaki de buna emin olsun.
 

M. Çömlekçioğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 May 2011
Mesajlar
4
Tepki puanı
1
Puanları
3
Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Çok konuşmaktan kaçırdıgım bir iş oldu ne yazık ki. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmamak da gerekirmiş reddedilince ögrenmiştim. Demem o ki, dürüst olayım derken çok fazla kelime oyunu yapıp her şeyi alt üst etme ihtimali var. Dikkatli olup önceden hazırlanmak şart.
 

Orhan Kaan Türk

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Ocak 2011
Mesajlar
32
Tepki puanı
1
Puanları
8
Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Carole ablam güzel söylemiş fakat birde gerçekler var hayal dünyasından öte ... Dik oturursun, gözle temas kurarsın, kararlı bir el sıkışma yaparsın ... Yaparsın ... Sonra dayısı gelir ,memleketlisi gelir ,sulanabileceği güzellikte bir bayan gelir, yoldaşı gelir vs vs ...Ve o gelen senin yerine işe girer sen de ağzını açıp bakarsın . Kısacası mesletaşlarım dik durmaymış el sıkışmaymış bunlar boş işler , ben daha görmedim ''vay be helal olsun adam ne el sıkıştı '' diyerekten birinin işe alındığını :))))
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Eyl 2015
Mesajlar
4
Tepki puanı
189
Puanları
158
Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Bence hepsi hikaye
kesinlikle mütevazi olmayın hatta bacak bacak üstüne atıp rahat olun.
 

Belgin Babar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
15 Kas 2010
Mesajlar
21
Tepki puanı
1
Puanları
3
Cevap: İş görüşmesinde en çok yapılan 4 hata

Orhan Kaan Türk size katılıyorum malesef...
 
Üst