Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Sadiye Yüce tarafından paylaşıldı.

 1. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba;

  İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimini verebilecek bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ekli listede yer almaktadır.

  Eğitim almak isteyen arkadaşlar istediği eğitim kurumunu seçebileceği gibi eğitim için Çasgem'e de gidebilir. İşlevsellik anlamında özel eğitim kurumları ya da Çasgem arasında bir fark yoktur. Eğitim sonunda herkes aynı haklara sahiptir ve aynı sınava girer.

  Bilginize.
   

  Ekli Dosyalar:

  sailor1984 ve bll_2081 bunu beğendi.
 2. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Sadiye Hnm, paylaşımınız için teşekkürler. Sanırım bu en güncel liste.

  Daha önceki listede olmayan yeni eğitim kurumlarının olduğunu da gördüm eklediğiniz listede...Dikkatimi çeken Okan Üniversite'si oldu. Böyle bir eğitim için nasıl yetkilendirildi? Aklıma takılan bu eğtim kurumlarında eğitim veren uzmanların yeterliliklerinin olup olmaması...Merak ediyorum acaba bakanlık neye göre yetkilendiriyor?

  Daha önce bu kurumlardan eğitim alan kişiler varsa kurumlar hakkında bilgi verirse çok faydalı olur.
   
 3. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba;

  27.11.2010 tarihinde yayınlanan İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK'e göre bahsettiğiniz konular ile ilgili tanımlamalar yer almaktadır.

  (Eğitim veren uzmanların yeterlilikleri) b) Eğiticilerin eğitimi belgesi: En az kırkbeş saatlik eğitim sonunda kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler veya 8/2/2007 tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununa göre yetkilendirilen kurumlar tarafından verilen eğiticilerin eğitimi belgesini,

  (Yeterlilik belgesi alabilecek eğitim kurumları) c) Eğitim kurumu: İş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseleri,

  (Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?) d) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı,

  f) Teknik eleman: Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını ifade eder.

  Bunların dışında ben listede adı bulunan özel bir eğitim kurumundan mart 2010 tarihinde ilgili eğitimi aldım. Kurumlar ile ilgili tam olarak neyi merak ediyorsunuz bilmiyorum ama şöyle söyleyebilirim ki öss hazırlık dershanesi vb gibi düşünebilirsiniz. Biraz daha eğitim alanların aktif olduğu yoğun bir ders dönemini içeriyor.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Sertifikayı yine bu kurumlar mı veriyor sınav sonucunda yoksa bakanlığın sınavı var ve buna mı hazırlıyorlar?
   
 5. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Kurumlar eğitimin tamamlandığına dair bir sertifika "Eğitim Katılım Sertifikası" veriyorlar sadece. Eğitim tamamlandıktan sonra açıklanan tarihte MEB'in düzenlediği merkezi sınava giriliyor ve sınavda başarılı olanlara uzmanlık sertifikaları veriliyor. Henüz alamadım sertifikayı kimler onaylıyor bilmiyorum.
   
 6. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim Sadiye Hnm.

  Dediğiniz gibi bu eğtim kurumları birer dershane niteliği taşıdığı için , eğitimcilerin kalitesi de önemli diye düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğiniz yönetmelikte olduğu gibi eğitimcilerde sınavdan geçiyor demektir. Eğitim kurumlarının bakanlık tarafından yetkilendirmiş olması bu konuda uzman bir kadrosunun olduğunu gösteriyor.

  Birden çok alternatif olunca acaba hangisi en iyisi diye de düşünmüyor değilim?

  Sadiye Hnm siz hangi firmadan aldınız eğitiminizi ? Kurum hakkında izlenimiz nasıldı?
   
 7. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba tekrar;

  Ders verecek kişilerin yetkinliği ile ilgili bişey söylemek istemiyorum açıkçası. Çok iyi olanlarda mevcut (kendini yetiştirenler), çok kötü olanlarda mevcut (tamamen memur zihniyeti ile çalışanlar kendine bişey katmayanlar)
  Ancak iş ile ilgili daha teknik konularda genelde emekli baş iş müfettişleri (A sınıfı iş güvenliği uzmanı) ders verirken, diğer konular üniversite hocalarına kaydırılabiliyor.
  Bununla birlikte eğitimimi hangi kurumdan aldığımı sormuşsunuz ama bana çok etik gelmediği için isim vermek istemiyorum. Ancak eğitimimi Bursa'da aldığımı söyleyebilirim.
   
 8. ozcanyurdunguzeli

  ozcanyurdunguzeli CMNet Üyesi

  Sadiye Hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   
 9. Sertifika ÇSGB'ndan geliyor arkadaşlar. Siz bir dilekçe ile başvuruyorsunuz bakanlığa; ilan edilen tarihler arasında.. Eğitim kurumunun verdiği katılım belgesi + diploma + belge ücretinin dekontunun ekli olduğu bir dilekçe olacak, bu şekilde bakanlıktan sertifikanız geliyor. ama tüm bu işlemler geç oluyor, çok seri bir çalışma yok. Saygılar...
   
 10. seher

  seher CMNet Üyesi

  Merhaba Sadiye Hanım;
  Bakanlığın sayfasında ( http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=duyuru15 ) yetkilendirilmiş eğitim kurumları 51 adet sizin verdiğinizde 23 adet yetkilendirilmiş kurum yer alıyor. Aralarında bir fark var mı? Çünkü ben sizin verdiğiniz listede yer almayan bir kuruma gidecektim ( evime yakın olduğu için) aralarında bir far yok değil mi? sizinki güncel mi değil acaba?
  Teşekkürler,
  Seher
   
 11. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Ankarada hafta sonu eğitim veren bir kurum yok mudur? Çalıştığım için hafta içi kurslarına katılamıyorum :(
   
 12. Serdar Seçgin

  Serdar Seçgin CMNet Üyesi

  Sadiye hanım, verdiğiniz eğitim kurumu listesini güncellemekte fayda var. En son bakanlıktan tarafından yayımlanan eğitim kurumu listesini yüklüyorum. Ayrıca ingilenenler ; http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=duyuru15 bu linkten en son güncel listeye her zaman ulaşabilirler. Zira yetki alan eğitim kurumları her gün artmakta. Dolayısı ile benimde şu an yüklediğim liste belli bir müddet sonra güncelliğini kaybedecek. Burda verdiğim linki baz almak en doğrusu olacaktır.
   

  Ekli Dosyalar:

 13. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar;

  Eğitim kurumları ile ilgili listeyi Ocak 2011'de yayınlamışım dolayısıyla değişiklik olması muhtemeldir. Serdar Bey'in eklediği link üzerinden güncel halinin takibini yapabilirsiniz.

  İyi Çalışmalar..
   
 14. Bahar Alataş

  Bahar Alataş CMNet Üyesi

  Günaydınlar:)
  siteye yeni üye oldum. Jeoloji mühendisiyim. istanbul da iş arıyordum. orda çalışan bir arkadaşım İSG sertifikan var mı die sordu:)) ve benim bu konu ile ilgili hiçbir bilgim yok. yardımcı olabilir misiniz?
   
 15. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  çeşitli firmalar ve bakanlığın eğitim kurumları tarafından iş güvenliği uzmanlığı eğitim verilmektedir. Daha sonra bakanlığın açtığı sınavı geçerek iş güvenliği uzmanı olup, bu konuda çalışabilirsiniz.
   
 16. Bahar Alataş

  Bahar Alataş CMNet Üyesi

  Biraz araştırdım da şu 21 ekimdeki sınavdan mı bahsediyorsunuz. bu sınavlar yılda 1 kere mi açılıyor? sorular saçma gelebilir cidden bu konuda oldukça cahilim.
   
 17. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yılda 2-3 kez sanırım ama emin değilim yanlış yönlendirmeyeyim. Evet bakanlık iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği adı altında sınavlar açmaktadır.
   
 18. Bahar Alataş

  Bahar Alataş CMNet Üyesi

  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
   
 19. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  asdfghjkl ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 20. salih38

  salih38 Misafir

  arkadaslar kayseride KOZA İş dünyası oalrak eğitim vermekteyiz ilgilenen arladaşları beklerim
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...