• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hekimliği eğitim programlarına yapılacak başvurular

Umut ÖZSOY

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
HABİTAT MÜHENDİSLİK İNŞ. TAAH. TİC. LTD. ŞTİ.
Arkadaşlar;
Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Eğitim Merkezi (
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
) tarafından internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre;

Bilindiği üzere“İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ İLE ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK” 15.08.2009 Tarih ve 27320 Sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. İş Güvenliği Uzmanlığı ve İşyeri Hekimliği Eğitim Programlarıyla ilgili olarak Başvuru İşlemleri/Evrakları, Eğitim Programı, Sınav Programı vb. ayrıntıların görüşülüp karara bağlanacağı Komisyonlar Eylül 2009’da çalışmaya başlayacaktır. Komisyonlardan çıkan kararlar doğrultusunda Eğitim ve Araştırma Merkezimiz belgelendirme eğitimlerine başlayacaktır. Bu nedenle Komisyon çalışmaları sonuçlanana kadar Merkezimiz tarafından yeni başvuru kabul edilmeyecektir. Çalışmalar tamamlandığında eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru şekli/evrakları Merkezimizin internet sitesinden duyurulacaktır. Eğitimlerle ilgili yapılacak duyurunun yayınlanacağı tarihe kadar Merkezimize gönderilen evraklarla ilgili hiçbir işlem yapılmayacaktır.

yani demek oluyorki bir kaç ay içinde sertifikasyon programı başlayacak, konuyla ilgilenen meslektaşlarıma duyurulur.

Merhaba,C sınıfı uzmanlığı için İzmirde eğitim veren Çasgemin yetkilendirmiş olduğu kuruluş/firma varmı?

Erkan Bey yalnız ben bakanlıkla görüştüm,şu an eğitim ile ilgili yönetmeliğin iptal olduğunu,yeni bir kanun çıkacağını söylediler.Anlayacağınız bir belirsizlik var.Bu durumda eğitim almak ne derece mantıklı olur bilemem..

Merhaba;

Şu an ilgili yönetmeliğin yürütmesi danıştay tarafından durdurulmuştur. Yönetmeliğin yürürlükte olduğu süre içerisinde eğitim alanlarda henüz sınava giremedi. Eğitimler ve sınavlar bu durum itibariyle yapılamıyor.

Ancak son gelişmelere göre tasarı olarak hazırlanan kanun maddeleri ağustos 2010'da resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yapılan değişiklikle gerçekleşecek gelişmeler doğrultusunda eğitime katılıp katılmama kararı alabilirsiniz.

Değişen Maddeler;
MADDE 48- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 2 nci maddesinin üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"Bu Kanunun uygulanması bakımından;
a) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görev yapmak üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hekimler, işyeri hekimini; mühendis, mimar ve teknik elemanlar ise iş güvenliği uzmanını,
b) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek üzere, gerekli donanım ve personele sahip olan Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler ortak sağlık ve güvenlik birimini,
c) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görev yapacak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının eğitimlerini vermek üzere Bakanlıkça yetkilendirilen kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketlerce kurulan ve işletilen müesseseler eğitim kurumunu,
ifade eder."
MADDE 49 - 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmış, ikinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
"İşyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin nitelikleri, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alınmasına ilişkin hususlar, bu birimlerde bulunması gereken araç, gereç ve teçhizat ile görevlendirilecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin nitelikleri, sayısı, işe alınmaları, görev, yetki ve sorumlulukları, çalışma şartları, görevlerini nasıl yürütecekleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile eğitim kurumlarının yetkilendirilmeleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı eğitim programlarının ve bu programlarda görev alacak eğiticilerin niteliklerinin belirlenmesi ve belgelendirilmeleri ile eğitimlerin sonunda yapılacak sınavlar ilgili tarafların görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
İşyeri hekimlerinin, işyeri sağlık ve güvenlik birimleri ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmeleri ve hizmet verilen işyerlerinde çalışan işçilerle sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmeleri hususunda diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz."
MADDE 50- 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasına (1) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (m) bendi eklenmiş, takip eden bent buna göre teselsül ettirilmiştir.
"m) İşyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, diğer teknik ve sağlık personel ile işçilere eğitim vermek için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre faaliyet gösteren şirketler ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerini yetkilendirmek, gerektiğinde yetkilerini iptal etmek, hizmetin etkin ve verimli bir şekilde verilip verilmediğinin kontrol ve denetimini sağlamak, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının eğitimleri sonundaki sınavları yapmak veya yaptırmak, belgelerini vermek,"