Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

İSG

Konu, 'ARŞİV' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

 1. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İSG konusunda çalışmadığım ama öğrenmek istediğim için sormak istediğim bir şey var. Bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini bildirirse sevinirim.
  Bir arıtma tesisi inşaatındasınız meselâ. Burada inşaat aşamasında Çevre Mühendisi olarak başladınız. İnşaatlarda biliyorsunuz, genelde İSG kuralları ihmal edilebiliyor. Şantiyelerde bulunan arkadaşlarımız görmüşlerdir. Yüksekte herhangi bir halat bağlamadan veya kasket takmadan iş yapan işçiler vs gibi.
  Diyelim bu işçilere yapılması gerekenleri bildirdiniz. Allah Korusun herhangi bir işçi bu şekilde çalıştığından ya da müteahhit tarafından öyle çalıştırıldığından (!) dolayı başına bir şey gelirse, bunun sonuçları neler olabilir ?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Tazminat davası açılır ve yüklü miktarda para öder şirket. Tabi ülkesine bağlı.
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İSG sorumlusu olarak çalışan Çevre Mühendisi açısından durum ne olur ?
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Firme her türlü desteği vermiş ve gereken önlemleri almamışsa. Bu sefer davalık olan ISG mühendisi olur. tabi yanlış biliyor da olabilirim..
   
 5. m.ozmen4810

  m.ozmen4810 CMNet Üyesi

  Eğer çevre mühendisi gereken eğimi vermiş gerekli kkd sağlamış bu kkd leri nasıl kullanacağını anlatmış, gerekli talimatlarla ilgili bilgilendirme yapmışsan ve çalışanı işe başlamdan bilgilendirirsen üzerindeki sorumluluğun buyuk kısmını atarsın. Fakat isg tüzüğü madde 77 işveren her türlü önlemi almakla yükümlü. Çalışanda kdd tam kullanmakla yükümlü işten çıkarılma sebei olabilr.
   
 6. Firmaya acilacak davalarda tazminat acisindan olusacak tum cezalari firmanin sigortasi ustlenme ihtimali vardir, tabii sigorta kapsaminin uygun ve bu tip kazalari cover edecegini tahmin ediyorum. Eger sigortasi uygun degilse ve bu is genede bu uygunluga bakilmadan bu kontraktira verilmisse o zaman ceza ayni zamanda isi bu sirkete verenede kesilme ihtimali olur diye dusunuyorum. Bende construction alaninda calisiyorum ve alanda calisan general contractor (GC), onlarin ise aldigi elektrik isleri contractori, plumber contractor yiginla sub lar var. ve tum bu kisiler GC nin sigortasi bunyesinde ama GC bu sublara is vermeden aralarinda sozlesme yapiliyor ve o sozlesmede sublarin kendi sigortalarinin kazalari karsilayacagi beyan ediliyor. Health and Safety manual is bolgesindemi, safety meeting ler duzenlimi, herhangi bir not varmi, work permit formlari up to date mi, personal protection equipment verildiginde -hard hat vs- karsiliginda imza alinmismi, tum bunlara gore sonuclar degiskenlik gosterir. Diyelimki kisi 6 ay hard hat giymemis surekli uyari almis, onun isten cikarilmasi hemen gerekirki ihmal varsa, yok oyle calisilmasina goz yumulmussa, bu gene doner size gelir. Fatihin dedigi gibi ulkesine cok bagli, Amerikada olursa bu olay, kesin bir sekilde size dava acarlar. Cok seviyor buranin halki ona buna dava acmayi:)
   
 7. Demet Ay

  Demet Ay CMNet Üyesi

  eğer bir şantiyenin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı iseniz şantiye sahasında sürekli kontrol durumunda olmanız gerekiyor. işci kaza geçirdiği an kazanın hangi sebeble, nasıl ve ne zaman gerçekleştiği, kazadan sorunmlu taraflar, gerekli önlemeler alınmış mı...vs ile ilgili tutanak tutulur. İşcinizin ssk sı yoksa durum çok vahim olur....kaza sonucunda bakanlık tarafında bir müfettiş atanır. kazaya sebebiyet veren durumun ilgili mühendisten mi kaynaklı olduğu yoksa işcinin kendi hatasından mı kaynaklandığı araştırılır. örneğin işci kask ve emniyet kemeri takmadı düştü yaralandı. müfettiş şantiyede kemer ve kask var mı diye bakar. varsa sorumlu mühendisin neden bu işciyi öyle çalıştırdığı soruşturulur. işciden kaynaklı bir sorun olsa dahi ilgili mühendis suçlu duruma düşebilir. ceza genelde 8 üzerinden veriler ve eğer mühendisin ciddi bir ihmali yoksa 8/2 gibi bir kusur alır ki oda para cezası olur.ancak 5 yıl içinde benzer bir durum olursa o zman sıkıntı olur soruşturma derinleşebilir. tabi bu arada müfettişler sürekli şantiyeyi kontrol eder:)))
   
 8. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  işveren her türlü önlemi almış olsa bile herhangi bir kazada işveren %20 suçludur her zaman. İş müffettişi geldiği zaman bu hata oranına göre değerlendirme yaparak işverenin durumla ilgili suçu hangi oranda onu kestirmeye çalışır. Cezalar, kazanın ciddiyetine ve suç oranınn durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. tazminat davası açılabilir, kazanın durumuna göre hapis istemiyle dava açılabilir, işyeri aksalığın giderilmesi için geçici süreyle durdurulabilir, uyarı verilebilir vs.
   
 9. Pınar Esin

  Pınar Esin CMNet Üyesi

  İş müfettişleri, öncelikle İş Güv. Uzmanlık belgenizin olup olmadığına bakarlar. Belgeniz yoksa ve işveren sertifikalı uzman çalıştırması gerektiği halde çalıştırmıyorsa, kusurlu işverendir.
   
 10. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Benim de bilgim bu yönde. Yani şirket sertifikalı uzman çalıştırması gerektiği halde çalıştırmıyorsa herhangi bir kaza olduğunda sorumluluk işverene yüklenmişse isg mühendisi bundan sorumlu tutulamaz. Ama uzman sertifikanız ve işverenle aranızda uzmanlık sözleşmeniz varsa o zaman sorumlusunuz.
   
 11. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  iyi günler arkadaşlar benimde kafam biraz karıştı şimdi isg kanunu gereği tüm işyerlerinde isg düzenlemesi yapılması gerekiyormuş heralde benim pek bilgim yok bu konuyla ilgili bizim işyerimizde 7çalışanız bunun için neler yapmamız gerekiyor biz tehlikesiz atık toplama- ayırma yapıyoruz ,herhangi bir üretim yapmıyoruz .Teşekkürler.
   
 12. Yasemin Kocabey

  Yasemin Kocabey CMNet Üyesi

  Hamdiye hanım önceden 50 ve üzeri çalışanlardı ancak şimdi bu sayı kalktı. Böyle olunca sizin de isg uzmanı ile sözleşmeniz olması gerekecek. Apartmanlarda bile sigortalı çalışan 1 kişi bile olsa onlara da gerekli. Ama bildiğim kadarıyla bu geçiş aşaması için bir süre verildi onu da tam bilemiyorum.
   
 13. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

 14. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Hamdiye Hanım

  Firmanız tehlikeli sınıfta

  2013 yılı itibariyle isg konusunda sorumluluklarınız mevcut

  Araştırmanızı öneririm
   
 15. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  ama biz NACE kodumuzdan baktırdık az tehlikeli çıktı kenan bey
   
 16. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  NAce kodunuz nedir.
   
 17. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  ben bilmiyorum ama muhasebecimiz baktı ben şöyle söyleyeyim biz tekstil ürünlerin toptan ticaretini yapıyoruz aynı zamanda tehlikesiz atık toplama-ayırma belgemiz var geri kazanım firmalarında üretim sonucunda çıkan tehlikesiz atıkları toplayıp geri dönüşüm firmalarına satıyoruz. Herhangi bir üretim falan yapmıyoruz .
   
 18. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık toplama işi - tehlikeli
  Tehlikeli atık toplama işi- çok tehlikeli

  Nace kodu işinizi tam olarak yansıtmıyor olabilir

  Kolay Gelsin
   
 19. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  anladım Kenan bey çok teşekkürler peki benim ne yapmam gerekiyor daha doğrusu çevre mühendisi olarak ben mi gerekli tedbirleri alacam yoksa isg uzmanı mı devreye girecek
   
 20. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Ben bir meslektaşım olarak iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını alıp bu işi sizin yapmanızı öneririm. fakat sertifika alınana kadar cezai bir duruma düşmemek açısından İSG konularında bir osgb ile görüşmenizi tavsiye ederim.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...