• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Istanbul boğazına deşarj

burakakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ICA
Merhaba kolay gelsin bir projede günlük yaklaşık 200 m3 lük bir evsel atıksu ortaya çıkmakta. bu atıksuyun istanbul boğazına derin deniz deşarjı için gerekli izinler nelerdir? bunun dışında denizden uzaklık yaklaşık 300 m olduğu ve debinin düşük olduğunu da göz önüne katarsak bu suyun paket arıtmaya ek olarak kum filtresi ile temizlenip çıkış değerleri sağlandıktan sonra orman için sulama suyu olarak kullanılmasını da düşünüyoruz yorumlarınızı bekliyorum saygılar

boğaza deşarja izin vereceklerini sanmıyorum, keza arıtmada teknik bir sorun olur ve istenilen standartlara düşmeyen atıksu denize verilirse direk basında buluyorsunuz kendinizi. suyunuzun karakterizasyonunu sulama suyu standartlarına ulaştırabilirseniz en mantıklı yöntem o fakat yine bir maliyet analizi yapmakta fayda var. En kötü ihtimalle iski ile anlaşıp arıtma tesisine veya yakındaki bir hatta lisanslı bir vidanjör ile iletimini sağlayabilirsiniz.

derin deniz deşarjı= 1 trilyon TL (şaka tabii)

orman için sulama suyu= kanunlar?

önce kamudan izin gerekli gibi, herşey için, yada iski. il md. ne diyor?

@arda erman söylediğiklerinize vidanjör haricinde katılıyorum. Cünkü vidanjör hizmeti sürdürülebilirlik açısından mantıklı görülmüyor. Sorunu kökten halletmek konusunda sulama suyu bana da en mantıklı gelen seçenek yorumlarınız için teşekkürler. Buna ek olarak boğaz için su kirliliği kontrol yönetmeliğinde veya istanbul belediyesinde özel olarak bahsedilen bir kanun tebliğ falan var mıdır? Yoksa standarda mı tabii ? teşekkürler.

boğaz için bildiğim kadarıyla özel bir kanun vb bişey yok. Sadece çok göz önünde 1-2 ay öncesine kadar bir firmada çalışan arkadaşımın bu konuda başının ağrıdığını biliyorum.

Sizin proje süresi ne kadar acaba?

ilk yazdığım mesajdaki gibi bi durum oluşmuş, sonra ertesi gün basında yer bulmuş. Tabi basın olayın işine girince çevre şehircilik, belediye ekipleri falan ertesi gün şantiyede bitmişler hemen.