• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
İstanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi

Esra G. BOZYAZI DAYLAN, Selahattin İNCECİK*
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü

Bu çalışmada, İstanbul’da ısınma mevsimlerinde ortalama SO2 konsantrasyonları ile arazi kullanımı ve nüfus arasındaki ilişkiler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak araştırılmıştır. 1992-2000 periyodunda ısınma mevsimlerinde ortalama SO2 konsantrasyonlarının zamansal değişimi incelenmiş ve azalan bir trend görülmüştür.
CBS ile mekansal analiz yapılarak büyük yerleşim ve iş merkezlerini kapsayan bölgelerde yüksek SO2 konsantrasyon seviyeleri belirlenmiştir. İstanbul’da 5 istasyonda (Avrupa yakasında 2; Anadolu yakasında 3) ölçülen SO2 konsantrasyonlarına ait 1995-1996 ve 1999-2000 ısınma mevsimlerindeki dağılımlar karşılaştırılmış ve SO2 seviyelerinde azalma görülmüştür. SO2’deki bu azalmaya rağmen yüksek konsantrasyonların
daha çok Avrupa yakasında meydana geldiği belirlenmiştir.

Makalenin tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • istanbul’da coğrafi bilgi sistemleri ile hava kalitesinin incelenmesi.pdf
    470.7 KB · Görüntüleme: 115
Üst