Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

iyon Değişimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu
  İyon değişimi; 1850 yılında ilk İngiliz Bilimciler H.S.M. Thompson ve J.T. Way topraktaki iyon değişimi mekanizmasını keşfettiler.
  Way, belirli bazı toprak türlerinden sulu amonyak çözeltisinin geçirilmesi durumunda, amonyağın uzaklaştırılabileceğini ve toprakta bulunan silikattaki kalsiyum iyonları ile amonyağın yer değiştirdiğini buldu. Daha sonra Eichorn, torak maddelerinin iyon değişim özelliklerinin zeolitlerden ileri geldiğini gösterdi. 1876’da Lemberk, iyon değişimi reaksiyonlarının stokiyometrisini ve reversibilitesini gösteren bir çalışma yapmıştır. Lemberg’in çalışmaları sonunda doğal alüminosilikatlar (zeolitler) suyun yumuşatılmasında kullanılmaya başladı. Organik reçineler konusunda esas gelişme Adams ve Holmes’in saf sentetik organik reçinelerle ilgili yapmış oldukları çalışmalar ve anyonik reçineler konusunu açıklamalarıyla başlamıştır.


  Dökümanın tamamına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

  Biyomühelif, emrekrbk ve Kübra Şahin bunu beğendi.
 2. Recep K.

  Recep K. CMNet Üyesi

  selamlar benimde katkım olsun konuya
  dosyada reçineler ver iyon değişimi hakkında kapsamlı bilgiler yeralmaktadır.
  Dosya ektedir.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Recep bey 1.5 MB a kadar olan dosyalarınızı foruma yüklerseniz daha iyi olacaktır. Gelişmiş mesaj yazmaya girince eklenti ekle var oradan yükleyebilirsiniz.
   
  mustika bunu beğendi.
 4. Recep K.

  Recep K. CMNet Üyesi

  Tamam Fatih bey öyle yapacaktım da ilk başta bulamadım dosya yükleme yerini birde sitenin server ini fazla meşgul etmek istemedim :)
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.