Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#1
1. DENEYİN AMACI
Sertlik gidermede iyon değiştirme yönteminin anlaşılması amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
İyon değiştirme arıtılacak su içerisinde bulunan bir iyonun adsorbantta bulunan bir diğer iyonla yer değiştirmesidir. Ca+2, Na+, Fe+2 ve Mn+2 gibi katyonların diğer bir katyonla değişimine katyonik iyon değiştirme, SO4 -2, NO3- gibi anyonların değişimine ise anyonik iyon değiştirme adı verilir. İyon değiştirme amacıyla reçineler ve aktif karbon en çok kullanılan adsorbantlar olmasına rağmen son yıllarda ucuz olması nedeniyle zeolit vb. doğal minerallerin kullanımı artış göstermiştir. Tekstil sanayinde boyama amaçlı olarak en çok azo reaktif boyalar kullanılmaktadır. Reaktif boyalar negatif yüklü iyonlara sahiptir. Boya giderimi için kullanılan en uygun maliyetli adsorbant zeolittir. Zeolitler ise çoğunlukla negatif yüklü olduklarından reaktif boyalarla direkt teması sonrasın boya giderimi pek olmamaktadır. Boya giderimini sağlayabilmek için öncelikle zeolit yüzeyinin katyonik sürfaktanlar ile kaplanması gerekmektedir. Yüzeyi katyonik surfaktanlar ile kaplanmış zeolitin negatif yüklü reaktif boyaları giderim esası aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

Devamı Ektedir
 

Dosyalar

Seher Ergun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
3 Mayıs 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#2
İyi Günler Fatih Bey -İyon değiştirme prosesinde karbondioksit uzaklaştırma(gazsızlaştırma) neden yapılır?
sorusunun cevabını arıyorum googlede aradım net birşey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...
 

Seher Ergun

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
3 Mayıs 2011
Mesajlar
2
Beğeniler
0
#3
Pardon alttaki -... yardım etmiyorum ifadesini okumadan gönderdim siteye yeni üye olduğum için kuralları yeni yeni öğreniyorum kusura bakmayın
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#4
Doğru yerdesiniz Seher hanım merak etmeyin. Bu mesaj vasısatı ile tekrar hatırlatayım. Bana Özel Mesaj gönderilerek sorulan sorulara yardım etmiyorum. Lütfen forumun ilgili başlığını kullanın bilgilerden herkes yararlansın. Bu genel bir duyurudur. :)
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#5
Suyun agresifliğini gidermek ve ph'yı yükseltmek için CO2 giderimi yapılır. İstenen su kalitesi önemliyse Kostik gibi ph yı yükseltecek dozajlamalar tercih edilmez çünkü çıkış iletlenliğinde yükselmeye sebep olur. Bu yüzden Degazör sistemleri CO2 giderimi için sıkça kullanılan sistemlerdir..
 

Yukarı Alt