Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Iyon Değiştirme ile Sertlik Giderimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  1. DENEYİN AMACI
  Sertlik gidermede iyon değiştirme yönteminin anlaşılması amaçlanmaktadır.

  2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
  İyon değiştirme arıtılacak su içerisinde bulunan bir iyonun adsorbantta bulunan bir diğer iyonla yer değiştirmesidir. Ca+2, Na+, Fe+2 ve Mn+2 gibi katyonların diğer bir katyonla değişimine katyonik iyon değiştirme, SO4 -2, NO3- gibi anyonların değişimine ise anyonik iyon değiştirme adı verilir. İyon değiştirme amacıyla reçineler ve aktif karbon en çok kullanılan adsorbantlar olmasına rağmen son yıllarda ucuz olması nedeniyle zeolit vb. doğal minerallerin kullanımı artış göstermiştir. Tekstil sanayinde boyama amaçlı olarak en çok azo reaktif boyalar kullanılmaktadır. Reaktif boyalar negatif yüklü iyonlara sahiptir. Boya giderimi için kullanılan en uygun maliyetli adsorbant zeolittir. Zeolitler ise çoğunlukla negatif yüklü olduklarından reaktif boyalarla direkt teması sonrasın boya giderimi pek olmamaktadır. Boya giderimini sağlayabilmek için öncelikle zeolit yüzeyinin katyonik sürfaktanlar ile kaplanması gerekmektedir. Yüzeyi katyonik surfaktanlar ile kaplanmış zeolitin negatif yüklü reaktif boyaları giderim esası aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Seher Ergun

  Seher Ergun CMNet Üyesi

  İyi Günler Fatih Bey -İyon değiştirme prosesinde karbondioksit uzaklaştırma(gazsızlaştırma) neden yapılır?
  sorusunun cevabını arıyorum googlede aradım net birşey bulamadım yardımcı olursanız sevinirim...
   
 3. Seher Ergun

  Seher Ergun CMNet Üyesi

  Pardon alttaki -... yardım etmiyorum ifadesini okumadan gönderdim siteye yeni üye olduğum için kuralları yeni yeni öğreniyorum kusura bakmayın
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Doğru yerdesiniz Seher hanım merak etmeyin. Bu mesaj vasısatı ile tekrar hatırlatayım. Bana Özel Mesaj gönderilerek sorulan sorulara yardım etmiyorum. Lütfen forumun ilgili başlığını kullanın bilgilerden herkes yararlansın. Bu genel bir duyurudur. :)
   
 5. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Suyun agresifliğini gidermek ve ph'yı yükseltmek için CO2 giderimi yapılır. İstenen su kalitesi önemliyse Kostik gibi ph yı yükseltecek dozajlamalar tercih edilmez çünkü çıkış iletlenliğinde yükselmeye sebep olur. Bu yüzden Degazör sistemleri CO2 giderimi için sıkça kullanılan sistemlerdir..
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları