• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Japonlarla ilgili güzel bir yazı...

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Japonlar işe alacakları kişi ile sadece işe dayalı bir ilişki kurmak yerine daha köklü bir sosyal ilişki gelistiriyorlarmış. Mesela çalışan işe başlayacağı gün bir tören duzenlenerek kişinin ailesi de davet ediliyor, bu kişinin işletmede başarılı ve verimli olabilmesi için her türlü desteği vereceklerine dair ailesinden söz alınıyormuş. Çünkü kişi işletmeye ömrünün sonuna kadar sürecek bir bağ ile bağlanmak ve kendi hayatının bir parçası olarak görmek zorundaymış. Ayrıca her çalışan o sirketteki kariyeri boyunca isletmenin tüm fonksiyonlarında görev almak zorundaymış. Ben şu alanda uzmanlasacagim diye bir kavram yokmuş. Ne kadar başarılı olursa olsun ilk 8 yıl kesinlikle terfi edemiyormuş. Japonların bu yönetim yaklaşımı ile ilgili görüşlerinizi merak ediyorum? Tabii ki onların değerleri ve gelenekleri çok çok farkli ama...Bizde uygulansa neler olur sizce? :) Kaynak- William Ouchi' nin Z teorisi

Karoşi kelimesini geçen sene duymuştum. Japonlarda çok fazla çalışmaya bağlı ölüm olarak geçiyor. Çalışma saatinde herhangi bir sınır yok. Tatil günlerinin az olduğunu okumuştum. Başarı çalışma ile doğru orantılı bunu anlayabiliyoruz.
Aidiyet, biraz verilen değer ve alınan ücret ile alakalıdır. Maaşından memnun olmayan bir insanın verimi azdır. Günümüzde bununla alakalı birçok örnek mevcuttur. Geçim kaygısı yüzünden kabul edilen işleri ben referans olarak almıyorum. En parlak zeka ve iş ahlakı çok yüksek insanın maaşına zam yapma maaşını geç yatır yine verim düşecektir.

Olgaç Hocam Japonları uygulaması güzel yani uzun süreli çalışma herkeste olan bir istek.
Herkes bir iş yerinde istediği imkanlarla uzun süreli hatta emekliliğe kadar çalışmak ister.
En azından ben öyle düşünüyorum.

Bizde uygulansa kısmına gelirsek onun için affına sığınarak yorumum şudur

Zor kirvem zor :)