• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kağıt Şişe Üretim Çalışmaları

Murat Çelebi

Yönetim Sistemleri Grup Lideri/ Eğitim Org.
Yönetim Grubu
Yönetim Sistemleri Grubu
Firma
x
bottle_prototypes_Carlsberg.jpg
Carlsberg, ürünlerini sürdürülebilir kılmak için sürdürdüğü hummalı çalışmalar sonucu, piyasaya dünyanın ilk ve tek kağıt bira şişesini sundu. Bira devi, ambalajlarındaki plastik miktarını azaltmak üzere yaptığı yatırımları hızla arttırırken, yeni kağıt ambalajı ile tüketicilerden olumlu tepki topladı.

Güzel bir çalışma olacağa benziyor :harika:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

sadece kağıt ile su geçirimsiziliği sağlamak mümkün değil. kağıt bardaklar gibi içersisinde ince bir plastik tabaka olacaktır. bu da yine geri dönüşümü olumsuz etkileyebilir. aslında cam şişeler ve metal kutular daha çevreci, bunun çevrecilikten ziyade ekonomik gerekçeleri daha güçlüdür... (pet şişe ve cam şişede depozite sistemi olması ve ekstra bedel ödenmesi gibi vs)

Eğer şişe kompozit olarak yapılır ise bir kaç farklı türden malzeme olacağı için bu geri dönüşümü olumsuz etkiler. Şu an ülkemizde çoğu kompozit atık çöplere giderken ne bileyim bekleyin görelim

Bir hurdacı atasözü derki "1 dakikada ayrıştıramadığın atık senin değildir."

Son düzenleme:
Malzeme bazlı düşününce cam ve metale göre mantıklı geldi, kompozit olacağı için geri dönüşümde sıkıntı yaratabilir biraz ama üretilirken çıkan emisyonlara bakarsak kağıt üretimi emisyonu cam ve metal sektörüne göre çok daha düşük. Bir çalışsınlar bakalım :)
Bu işler deneme yanılma yolu ile belli olur

Mobilya fabrikası mantıklı gibi. Ama süt kutuları tetra pak 5 kat bunda görünürde 2 çeşit olacak kağıt bardak gibi ama cam veya metal gibi tat verir mi emin değilim :)

İçecekte cam tercihim , ama geri dönüşüm açısından ; camın da geri dönüşümü var evet ama ucuz olduğu için sıkıntılı...Önünde sonunda iş paraya dayanacak elbette çevreye değil