Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapasite nasıl belirlenir?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Merve Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince atık su arıtma tesisi kapasitesine göre girişe çıkışa debimetre takılması gerekiyor ancak bu kapasite nasıl belirlenir bilgisi olan var mı?
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Kapsite zaten belli değil mi.. Tesis hangi kapasiteye göre yapıldı. Gelen debiden daha fazla bi kapasiteye göredir. Sen şuan için tesise gelen debiyi mi soruyorsun. ??
   
 3. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Kapasite 600 m3/gün lük olarak yapıldı.Ancak 24 saat çalıştırılmıyor,12 saat çalıştırılıyor.Debimetre ve otomatik numune alma cihazı taktıracağızda.
  1-SKKY ne göre debisi 500 m3/gün üzerindeyse çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı,debi metre zorunlu, 200-500 m3/gün ise çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı taktırmak zorunda.
  2-İl Mahalli çevre kurulu kararına göre kapasite 50-500 m3/gün ise giriş ve çıkışa debi metre, 500 m3/gün den fazla ise girişe debimetre gerekli.
  Şimdi ben bu durumda neye göre belirleyeceğim 1 de debi ye göreyse 12 saat olarak alıp 300 m3/gün mü diyeceğim? 2 de kapasiteye göre alırsam 600 m3/gün mü diyeceğim.
  sonuçta tesis kapasitesi 600 m3/gün ise hergün tam kapasite çalıştırılmıyor sonuçta debiyi nasıl bulacağız ? :(
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Tasarımda 500 metreküpün üzerinde bir arıtma tesisi bulunan işletmenin bu durumda çıkışına mutlaka numune alma bacası, debi ölçer ve otomatik numune alma cihazı konulmalı mı ?
   
 5. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  MErve Hanım,

  İl Mahalli Çevre Kurulu Kararına göre hareket etmeniz gerekir ve kapasiteyi baz almalısınız.
   
 6. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Bu konuda tam bir bilgim yok ama tesis şuan için 300m³/gün de çalışıyor.. İlerde ya debi miktarı artarsa.. Çünkü tesİsler hep bu düşünce ile ileriye dönük yapılır yoksa bi süre sonra atıl hale gelir.. Bu sefer 300 m³/gün de göre koyacağınız debimetrelerde işe yaramaz hale gelebilir..

  SAYGILARIMLA