• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kapasite nasıl belirlenir?

Merve Mataracı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Eki 2009
Konular
17
Mesajlar
90
Tepki puanı
21
Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince atık su arıtma tesisi kapasitesine göre girişe çıkışa debimetre takılması gerekiyor ancak bu kapasite nasıl belirlenir bilgisi olan var mı?
 
Kapsite zaten belli değil mi.. Tesis hangi kapasiteye göre yapıldı. Gelen debiden daha fazla bi kapasiteye göredir. Sen şuan için tesise gelen debiyi mi soruyorsun. ??
 
Kapasite 600 m3/gün lük olarak yapıldı.Ancak 24 saat çalıştırılmıyor,12 saat çalıştırılıyor.Debimetre ve otomatik numune alma cihazı taktıracağızda.
1-SKKY ne göre debisi 500 m3/gün üzerindeyse çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı,debi metre zorunlu, 200-500 m3/gün ise çıkış noktasına numune alma bacası, otomatik numune alma cihazı taktırmak zorunda.
2-İl Mahalli çevre kurulu kararına göre kapasite 50-500 m3/gün ise giriş ve çıkışa debi metre, 500 m3/gün den fazla ise girişe debimetre gerekli.
Şimdi ben bu durumda neye göre belirleyeceğim 1 de debi ye göreyse 12 saat olarak alıp 300 m3/gün mü diyeceğim? 2 de kapasiteye göre alırsam 600 m3/gün mü diyeceğim.
sonuçta tesis kapasitesi 600 m3/gün ise hergün tam kapasite çalıştırılmıyor sonuçta debiyi nasıl bulacağız ? :(
 
Tasarımda 500 metreküpün üzerinde bir arıtma tesisi bulunan işletmenin bu durumda çıkışına mutlaka numune alma bacası, debi ölçer ve otomatik numune alma cihazı konulmalı mı ?
 
Bu konuda tam bir bilgim yok ama tesis şuan için 300m³/gün de çalışıyor.. İlerde ya debi miktarı artarsa.. Çünkü tesİsler hep bu düşünce ile ileriye dönük yapılır yoksa bi süre sonra atıl hale gelir.. Bu sefer 300 m³/gün de göre koyacağınız debimetrelerde işe yaramaz hale gelebilir..

SAYGILARIMLA
 
Üst