Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Kardak için önlem alınmalı"

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  "Kardak için önlem alınmalı"

  Gümüşlük Belde Belediye Başkanı Mehmet Tire, Kardak kayalıkları çevresinde balık avlarken gırgır motorlarının kullanılmasının çipuraların azalmasına neden olduğunu belirterek, ''Bu konuda yetkililerin tedbir almasını istiyoruz'' dedi.

  [​IMG]

  Tire, Gümüşlük açıklarında bulunan Kardak ile Çavuş adaları arasındaki bölgede ciddi oranda çipura balığının bulunduğunu söyledi.Kış mevsiminde çipura balıklarının bölgeye gelerek yumurta bıraktığını anlatan Tire, ''Ancak gırgır motorlarının kullanılması çipuraların azalmasına neden oluyor. Tekneler fenerle, ışıklarla, projektörlerle avlanıyorlar ve balıkların gözlerini kör ediyorlar. Buradaki balık neslini tüketiyorlar. Bu konuda yetkililerin tedbir almasını istiyoruz'' diye konuştu.

  GERGİNLİK İDDİALARI

  Tire, kıyı balıkçılığının yaygın olduğu Gümüşlük'te vatandaşların bir bölümünün geçimini balıkçılıkla sağladığını ifade etti. Balıkçıların özellikle kış aylarında Kardak kayalıkları çevresinde çipura avladığını belirten Tire, ''Biz bölgedeki balıkların uzun yıllar yaşamasını ve çoğalmasını istiyoruz. Bölgede ışık kullanılarak avlanılmasının yasaklanmasını talep ediyoruz. Beldemizdeki amatör balıkçıların geçimlerini sağlamasını istiyoruz'' dedi.
  Tire, Kardak kayalıkları çevresinde Türk ve Yunan Sahil Güvenlik botları arasında gerginlik yaşandığı iddialarıyla ilgili olarak ise, ''Şu ana kadar bize bu konuda ulaşan bir bilgi yok. Balıkçılarımızdan da bu konuda bir şikayet gelmedi. Eğer gelirse devletimizin yetili organları gerekenleri yapacaktır'' ifadelerini kullandı.

  YUNANLI BALIKÇILAR DA ŞİKAYETÇİ

  Bölgede balıkçılık yapan Mehmet Öztaş ise gırgır motorlarının akşam 18.00'den sonra bölgeye geldiklerini anlatarak, bu motorların çipura neslini tükettiğini dile getirdi.


  Hasan Hüseyin Özyanık isimli balıkçı da sık sık Kardak çevresine giderek avlandığını, Yunanlı balıkçılarında gırgır motorlarından şikayetçi olduğunu belirtti.
  Seyfi Şahin isimli balıkçı da Kardak çevresinde çipura balığının tükenme noktasını geldiğini ifade ederek, ''Çipura şu anda ülkemize ithal olarak geliyor. Bugün bir balıkçı arkadaş Kardak çevresine gitti ve sadece 3-5 kilo balık avlayabildi. Yetkililerden bu sorunu çözmelerini istiyoruz'' diye konuştu.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları