• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kıbrıs Lalesi - Tulipa Cypria - Medoş Lalesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.456
Beğeniler
3.307
Şehir
Astana
#1
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kıbrıs Lalesi - Tulipa Cypria - Medoş Lalesi

Bilimsel Sınıflandırma[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
Sınıf: Lilliopsida (Bir çenekliler)
Takım: Liliales
Familya: Liliaceae (Zambakgiller)
Cins: Tulipa
Tür: T. cypria


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Kıbrıs lalesi (Tulipa cypria), zambakgiller (Liliaceae) familyasından Kıbrıs’a özgü endemik bir lale türü. Yerli halk arasında Medoş Lalesi olarak bilinir. Kuzey Kıbrıs’ın Tepebaşı köyü ve Avtepe köyü civarında yetişir.

Çok yıllık, soğanlı bir bitki olan Kıbrıs lalesi tek bir çanak üzerinde altı oval taç yapraktan oluşur. Taç yaprakları kırmızıya yakın bordo renkte olup iç kısımlarının dip kısmı siyah zemin üzeri sarı renkle çevrilmiştir. Bitkinin sapı yaklaşık 30 cm uzunluğunda, sarımsı yeşil renkte, yaprakları 20 cm uzunluğunda, yana doğru, dalgalı ve grimsi yeşil renktedir.

Kıbrıs lalesi çiçeğinden dökülen tohumla çoğalmakta , her yıl Mart-Nisan aylarında aynı yerden yeniden açmakta ve sonra kurumaktadır.

Eki Görüntüle 11832[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]1998 yılından itibaren koruma altına alınmıştır. Toplanması yasaktır.

Her yıl Mart veya Nisan ayında, Kıbrıs lalesi adına Tepebaşı köyünde Lale Festivali düzenlenmektedir.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Doğal yetişme alanı
Kaynak:Google
 
Kayıt
9 Ocak 2009
Mesajlar
12
Beğeniler
0
Şehir
Samsun
#2
Teşekkür ederim bu bilgilendirme için, bir yıla yakın Kıbrıs'ta bulunmama rağmen bu güzel laleyi göremedim, nasip internet ortamından görmekmiş.:)