• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kıbrıs Lalesi - Tulipa Cypria - Medoş Lalesi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Kıbrıs Lalesi - Tulipa Cypria - Medoş Lalesi

Bilimsel Sınıflandırma


Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
Sınıf: Lilliopsida (Bir çenekliler)
Takım: Liliales
Familya: Liliaceae (Zambakgiller)
Cins: Tulipa
Tür: T. cypria


Kıbrıs lalesi (Tulipa cypria), zambakgiller (Liliaceae) familyasından Kıbrıs’a özgü endemik bir lale türü. Yerli halk arasında Medoş Lalesi olarak bilinir. Kuzey Kıbrıs’ın Tepebaşı köyü ve Avtepe köyü civarında yetişir.

Çok yıllık, soğanlı bir bitki olan Kıbrıs lalesi tek bir çanak üzerinde altı oval taç yapraktan oluşur. Taç yaprakları kırmızıya yakın bordo renkte olup iç kısımlarının dip kısmı siyah zemin üzeri sarı renkle çevrilmiştir. Bitkinin sapı yaklaşık 30 cm uzunluğunda, sarımsı yeşil renkte, yaprakları 20 cm uzunluğunda, yana doğru, dalgalı ve grimsi yeşil renktedir.

Kıbrıs lalesi çiçeğinden dökülen tohumla çoğalmakta , her yıl Mart-Nisan aylarında aynı yerden yeniden açmakta ve sonra kurumaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 118321998 yılından itibaren koruma altına alınmıştır. Toplanması yasaktır.

Her yıl Mart veya Nisan ayında, Kıbrıs lalesi adına Tepebaşı köyünde Lale Festivali düzenlenmektedir.

http://img2.imageshack.us/img2/3333/37042388.png


Doğal yetişme alanı
Kaynak:Google
 
Teşekkür ederim bu bilgilendirme için, bir yıla yakın Kıbrıs'ta bulunmama rağmen bu güzel laleyi göremedim, nasip internet ortamından görmekmiş.:)
 
Üst