• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kireç - Soda Yöntemi ile Sertlik Giderimi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Bir sert su numunesinin yumuşatılması için gerekli olan kireç-soda miktarlarının belirlenmesidir.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Sert sular köpük oluşturmak için çok sabun kullanımı gerektiren sular olarak tanımlanırlar. Bu sular, sıcak halde nakledildikleri boru veya kazan içinde çökelti (kazantaşı) teşkil ederek ısı transferini güçleştirip, akışın hidrolik koşullarını olumsuz etkileyen sulardır. Ayrıca, sert su; deriyi tahriş eder, porselenlerin rengini bozar, kumaşların ömrünü azaltır. Genellikle suyun sertlik derecesi, yağmur suyundan başlayarak izlediği yol boyunca temasta bulunduğu jeolojik yapıyla yakından ilgilidir. Sabun su içindeki Ca+2 ve Mg+2 iyonlarının varlığı sebebi ile çökelir; Fe+3, Zn+2, Al+3 gibi iyonları da bu çökelmeye yardım ederler. Fakat genellikle su içinde Ca+2 ve Mg+2 iyonlarının yüksek seviyelerde bulunması suyun sert olmasına yol açar. Doğal sularda en sık rastlanan sertlik, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının oluşturduğu sertliktir. Bu sertlik toplam sertlik olarak tanımlanır.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • KIREÇ-SODA YONTEMI ILE SERTLIK GIDERME.pdf
    242.4 KB · Görüntüleme: 1,499
Üst