Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kızılırmak Deltası'nda kuşlara halka takılıyor

Konu, 'ARŞİV' kısmında Hazel Candan tarafından paylaşıldı.

 1. Hazel Candan

  Hazel Candan CMNet Üyesi

  Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'nda kuş halkalama programında bu yılın sonbahar dönemi çalışmalarına başlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi görevlisi ornitolog Kiraz Erciyas, yaptığı açıklamada, Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında deltadaki 16. dönem çalışmalarına başladıklarını belirtti. Kiraz Erciyas, 2002 yılından beri devam eden kuş halkalama ve yön bulma çalışmalarının bu dönemki bölümünün 30 Ekimde sona ereceğini söyledi. Deltanın çeşitli bölgelerindeki noktalara gerilen özel ağlarla yakalanan kuşların incelenip kayıtları tutulduktan sonra halkalanarak salındığını belirten Erciyas, bugüne kadar 123 farklı türden yaklaşık 50 bin göçmen kuşa halka takıldığını kaydetti.Erciyas, çalışma kapsamında deltadaki kuş envanterini de çıkardıklarını ifade etti.

  Uluslararası öneme haiz bir bölge
  Samsun'un Bafra ilçesinde, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

  İrili ufaklı çok sayıda gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden olan deltada bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi. Kış döneminde yaklaşık 100 bin su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle de uluslararası ornitolojik öneme sahip bulunuyor.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...