• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kızılırmak Deltası'nda kuşlara halka takılıyor

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nisan 2009
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'nda kuş halkalama programında bu yılın sonbahar dönemi çalışmalarına başlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi görevlisi ornitolog Kiraz Erciyas, yaptığı açıklamada, Ulusal Kuş Halkalama Programı kapsamında deltadaki 16. dönem çalışmalarına başladıklarını belirtti. Kiraz Erciyas, 2002 yılından beri devam eden kuş halkalama ve yön bulma çalışmalarının bu dönemki bölümünün 30 Ekimde sona ereceğini söyledi. Deltanın çeşitli bölgelerindeki noktalara gerilen özel ağlarla yakalanan kuşların incelenip kayıtları tutulduktan sonra halkalanarak salındığını belirten Erciyas, bugüne kadar 123 farklı türden yaklaşık 50 bin göçmen kuşa halka takıldığını kaydetti.Erciyas, çalışma kapsamında deltadaki kuş envanterini de çıkardıklarını ifade etti.

Uluslararası öneme haiz bir bölge
Samsun'un Bafra ilçesinde, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası, Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında geliyor.

İrili ufaklı çok sayıda gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleriyle Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden olan deltada bugüne kadar yaklaşık 140 türün ürediği belirlendi. Kış döneminde yaklaşık 100 bin su kuşunun kışladığı delta, bu yönüyle de uluslararası ornitolojik öneme sahip bulunuyor.
 
Üst