• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kömür cürufu

Elif Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ELİNSAN ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ A.Ş.
kömür kazanından çıkan kömür curuflar ne yapılmalı. bunlar için analiz yaptırılmalı mı yaptırılacaksa hangi analiz(ek3 mü ek 2 mi) ? ruhsatlı harfiyat alanlarına verilmesi doğru mudur?

Akredite olmuş bir laboratuvara analiz yaptıracaksınız.Eğer 1. sınıf veya 2. sınıf çıkarsa 1 ve 2. sınıfları kabul eden düzenli depolama alanlarına sevk edebilirsiniz.3. sınıf çıkarsa o zaman işler değişiyor.

örneğin ağır metaller, TOC vs. . Ben bütün listeyi inceledim bulamadım. il çevreye sordum onlarda bulamadı. Bence görüş istenip sektör kodu altında bulunan ve sonu 99 la biten kodla adlandırılması gerekiyor ama bunu anlatamadım il çevreye.

Kömürü analiz ettirdik tehlikeli çıktı. Sıkıntı şu uygun kod yok. Tesis toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisi. Ben 10 ve 19 ile başlayan kodlarda degerlendirmeye çalıştım ama uygun kod bulamadım.

Merhabalar,
Çevre izni denetimi esnasında buhar kazanında yakıt olarak kullanıdığımız kömürün cürfunu gördüler. Bunu lisanslı bir firmaya vermemizi istediler. Bu cürufa da atık kodu olarak 10 01 01 diyebilir miyiz ?

@ondesduygu
Sadece kömür cürufu ise Belediyenin KAtı Atık Birimi ile görüşerek Katı Atık Deponi Alanına da gönderebilirsiniz. Dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır. Ton fiyatı 41tl gibi birşey, maliyet açısından daha uygun olacaktır..

@cilgincevreci
Mesela ben telefonda ilk görüştüğümde analiz olması gerekiyor dediler. Daha sonra Belediyeye gidip görüşünce sadece kömür mü yakılıyor kazanda diye soruldu, analiz istenmedi. Kabul yazım çıktı...
Tabi analiz istemeleri en doğrusu ama durum budur...

merhaba arkadaslar kömür curufu için hangi analizi yaptırmamız gerekli bi standardı varmı. birde belediyeler bedavayamı alıyor