• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kullanılacak klor miktar hesaplama

guneyyy43

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ocak 2024
Şehir
Kocaeli
Firma
Kamu Hastanesi
Merhaba,
Kamu hastanesinde çevre teknikeri olarak görev yapmaktayım ve lejyonel üremesinden dolayı 100 tonluk su depomuzu bakiye kloru 3ppm olacak şekilde klorlamam isteniyor. Kullanılacak sodyum hipoklorid miktarını 3Litre olarak hesapladım. Bu hesabım ve kullandığım formül doğrumu onu teyit etmek istiyorum , yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Kullandığım formül;
(Depo Hacmi Litre * İstenilen klor miktarı) / (10 * Aktif klor Yüzdesi) = Kullanılacak Miktar (ml olarak)
(100.000*3)/(10*10)=3.000 ml

Yardımlarınız için teşekkürler.
 
Verilen klor harcanmıyorsa doğru ancak verilen klor harcanabilir.

Aşağıdaki grafikte eğer C noktasında iseniz bu hesap geçerli olur. Bunun kolay yolu da deneme yanılma yapmak. 3 litre kimyasal kullanıp güzelce karıştığından emin olduktan sonra tank çıkışında klor ölçümü yaparak duruma bakabilirsiniz. Gerek duyuluyorsa doz artırıp azaltabilirsiniz. Teorik hesapla tank çıkışı çok tutmuyorsa ya güzel karışım olmamıştır ya da kloru tüketen bir şey vardır. İkinci ihtimal hoş değil tabii ki.

1706083645182.png

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
 
Merhabalar, Yapılan hesabınız teorik olarak doğru fakat su içerisindeki biyolojik kirliliğin ilk aşamada giderilmesi için yeterli olamayabilir. Şoklama dediğimiz uygulamayı yapabilirsiniz. Fakat sistemin devamında bakiye kloru tutacak bir aktif karbon sisteminiz var mı ? Hastane genelinde kullanılabilecek klorlu su sorun yaratır mı ?
 
Üst