Lüfer ne zaman kurtulacak?

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Katılım
25 Şub 2009
Mesajlar
1,130
Tepki puanı
833
Puanları
118
Konum
Antalya
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Lüfer ne zaman kurtulacak?

Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar grubu nisan ayından bu yana "İstanbul Lüfer'e hasret kalmasın" adlı bir kampanya yürütüyor... Amaçları lüferin avlanma alt sınırının 14 cm'den 24'e e çıkartabilmek.

luferaranıyor.hlarge.jpg
"İstanbul Lüfer'e hasret kalmasın" kampanyası için gün geldi balık haline gidip balıkçılarla konuştular, gün geldi Ankara'ya gidip bürokratlara konuyu anlattılar gün geldi balıkçıdan balık alanlarla dertleştiler... Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar Grubu üyeleri nisan ayından bu yana büyük bir kararlılıkla lüferin avlanma sınırını 14 cm'den 24 cm'e çıkartmak için uğraş veriyorlar. Çünkü 24 cm'den küçük balıklar daha yavrulamamış oluyorlar. Bunun sonunda da lüferin nesli tehlike altına giriyor..."Çocuklarımızın lüferini yemeyin" diyen grubun kurucusu Defne Koryürek, "Nisan 2010'da başlattığımız "İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın" kampanyamız 9. ayında ve biz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın lüferin sirkülerdeki avlanma alt sınırının 14 cm'den 24 cm'e çıkartmasını sağlayamadık!
Zaman geçiyor, bir lüfer sezonu bitmek üzere ve konu gene küllenmeye bırakılacak... Oysa yarına erteleyebileceğimiz bir konu değil bu, bir türün soyunu devam ettirip ettiremeyecek olması, konuştuğumuz!...." diyor...
Fikir Sahibi Damaklar Grubu üyeleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na nisan ayından bu yana sordukları soruyu yineliyor ve diyorlar ki "Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olarak sirkülerde gerekli düzenlemeyi ne zaman yapacaksınız?"

luferaranıyor.hlarge.jpg
 
Üst