• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Memursuz bankacılık dönemi başladı..!!

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Aralık 2008
Ziraat Bankası bir ilke imza atıyor. Dünyada ilk memursuz banka şubesi Bursa'da hizmete giriyor.

URSA(İHA)- Yüksek çözünürlüklü video kameralarına sahip kabinlerde, hızlı internet üzerinden İstanbul'daki çağrı merkezine canlı bağlanan müşteriler, kimlik kartlarını taratıp, cama özel kalemle imzalarını attıktan sonra her türlü bankacılık işlemini yapabiliyorlar.
Tasarımı Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'a ait olan VTM kabinlerinin İstanbul ve Ankara'da 5 ayrı yere kurulmasından sonra, Bursa Setbaşı'nda bir şubede 3 tane video konferanslı bankacılık kabini, 2 uluslararası ATM cihazı ve 1 bilgisayarla memursuz olarak hizmet verecek. Memursuz şube, salı günü törenle hizmete açılıyor.

Bursa Setbaşı'nda deneme işlemlerine başlayan insansız banka şubesinde bir güvenlik görevlisi ile bir danışman memur ilk zamanlarda hizmet verecek. Okuma yazma bilmeyen bir kişinin bile rahatlıkla işlem yapabileceği şekilde dizayn edilen VTM kabinlerinde sistem şu şekilde çalışıyor. Gelen müşteri, kimlik kartını belirtilen yere koyuyor, sistem kartı tarayıp, TC kimlik numarasından kişiyi tanıyor. Ziraat müşterisi, özel kalemle imzasını bir cama atıyor. Bu arada sistem hızlı internet hattı ve kabindeki video kameralar aracılığı ile İstanbul'daki çağrı merkezindeki müsait bir memuru bu müşteriye tahsis ediyor.

Videolu bağlantı kurulduğunda kabinde oturan müşterinin karşısındaki LCD ekran açılıyor ve memur konuşmaya başlıyor. Kabindeki hoparlör ve mikrofon vasıtası ile müşteri ile merkezdeki bankacı karşılıklı konuşmaya başlıyorlar. Müşteri bankada hesap sahibi ise, istediği bütün bankacılık işlemlerini sesli talimatlar vererek çağrı merkezindeki memura yaptırıyor. Eğer sıradan bir fatura ödemesi için gelen vatandaş ise, hangi kuruma ait kaç numaralı faturanın ödeneceğini belirtiliyor, daha sonra müşteriden parayı ilgili bölüme bırakması talep ediliyor. Parayı bıraktıktan birkaç saniye sonra, sistem ödeme makbuzunu otomatik olarak veriyor. Böylece bankada mesai kavramı kalmıyor. Her gün 24 saat boyunca 3 tane kabin bulunan memursuz şubeden işlem gerçekleştiriliyor. Bu durum hem personel tasarrufunu sağlıyor, hem de günün her saati bankacılık işlemi ve fatura ödeme imkanı veriyor.

Memursuz şube, 2 mart salı günü Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın iştirakiyle açılacak. İlk memursuz banka şubesinde 3 görüntülü ödeme kabinin yanı sıra dolar ve avro da ödeyebilen 2 ATM ve bir duvar bilgisayarı bulunuyor. Şimdilik bir güvenlikçi ile bir yardımcı memurun olduğu insansız banka şubesi, kısa bir süre sonra sadece güvenlik görevlisinin kapısında bekleyeceği bir hale dönüştürülecek. Sistemi kullanan yaşlılar ise ilk başta kabine tek başına girmeye çekindiklerini ancak kimlik kartını tanıttıktan sonra karşılarında açılan ekrandan memurların gerekli yönlendirmeleri yapmaları ile rahatlayarak bütün işlemleri, konuşarak çok kolay gerçekleştirdiklerini söylediler. Yaşlı vatandaşların bile rahatlıkla ekrana soru sorup cevaplandırarak yaptıkları, yönlendirmelerle imza atıp, paraları ilgili yere bırakarak faturalarını ödedikleri sistemin kısa bir süre içerisinde tüm dünyada yaygınlaşması bekleniyor.


Benim çekingem şu böyle giderse bi 10 yıl belkide daha kısa bir süre sonra tüm bankalar bu sisteme gerçer.. Peki bankacılık sektöründe çalışan bu kadar kişi ne yapar acaba ??

İYİ ÇALIŞMALAR..
 
Üst