Microsoft Office Word 2007 Bölüm Sonu ve Sayfa Numarası Ekleme

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.535
Beğeniler
3.550
Şehir
Astana
#1
Word de yazı yazarken birbirinden bağımsız sayfa numaraları vermemiz gerekebilir. Örneğin roma rakamı ile başlayıp sonra normal rakam ile devam etmesi isteyebiliriz. Bunun için yazımızı bölümlere ayırmamız gerekmektedir. Normal görünümde bölüm sonu eklediğimizde nereye eklediğimiz görünmüyor. Bu yüzden bu tür eklemeler yaparken anahat görünümüne geçmenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki resimdeki gibi Görünüm sekmesinden Anahat seçeneğine tıklayarak anahat görünümüne geçebilirsiniz.
Eki Görüntüle 11725
Daha sonra nereden itibaren bölümlemek istiyorsanız oraya tıklıyorsunuz ve aşağıdaki resimdeki gibi Sayfa Düzeni seçeneğinden Kesmeler seçeneğine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede Sonraki Sayfa seçeneğine tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 11726
Bu şekilde Bölüm Sonu eklemiş olduk. Ekledikten sonra aşağıdaki gibi görünecektir.
Eki Görüntüle 11727
Eğer eklediğiniz bölüm sonu silmek isterseniz kesikli çizginin üzerine tıklayıp delete tuşuna tıklayarak eklediğiniz bölüm sonunu silebilirsiniz. Bundan sonra bölümlerde sayfa numaralarını birbirinden bağımsız şekilde kontrol edebilirsiniz. Sayfa numarası eklemek için aşağıdaki resimdeki gibi Ekle sekmesinden Sayfa Numarası seçeneğine tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 11728
Karşımıza aşağıdaki gibi pencere çıkacaktır. Buradan istediğiniz seçeneğine göre sayfa numarasını ekleyebiliyorsunuz.
Eki Görüntüle 11729
Sayfa numaramızı ekledikten sonra aşağıdaki gibi Üstbilgi ve Altbilgi Araçları paneli açılacaktır.
Eki Görüntüle 11730
Bu panelde Önceki Bölüm tuşu ile bir önceki bölüme , Sonraki Bölüm tuşu ile bir sonraki bölüme konumlanabilirsiniz. İlk Sayfadan Farklı seçeneği ile bölümün başladığı sayfada sayfa numarasını gözüküp gözükmeyeceğine karar verebilirsiniz. Önceki Bölüme Bağla seçeneği ile sayfa numaranızın bir önceki bölümde kaldığı yerden devam etmesini sağlayabilirsiniz.
 

Yukarı Alt