Nişasta bazlı şekerin kotası düşürüldü

gökhan arslan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 May 2014
Mesajlar
51
Tepki puanı
88
Puanları
18
Yaş
33
Şehir
Manisa
Firma
Batı Atık Enerji Üretim A.Ş.
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının ardından nişasta bazlı şekerin daha fazla kullanım alanı bulacağı, şeker pancarından veya şeker kamışından elde edilen şekerin de yerine geçeceği konuşuluyordu. Akademik açıdan zararları kanıtlanan ve pek çok ülke tarafından üretimi yasaklanan nişasta bazlı şeker üretiminin ülkemizde de kısıtlanması için yeni bir adım atılıyor.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında nişasta bazlı şeker kotası yüzde 10’dan yüzde 5’edüşürülmüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamayla bu kotanın bir kez daha düşürüleceğini duyurdu. Erdoğan, "Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 2,5'a indirerek oldukça düşük bir seviyeye çekiyoruz" dedi. Konuyla ilgili değişikliğinin Şubat ayında yasallaşması bekleniyor. Türkiye, değişikliğin ardından şeker ihtiyacının en fazla yüzde 2.5'lik bölümünü nişasta bazlı şekerden karşılayabilecek. Bu sayede şeker ihtiyacımızın pancar şekerinden karşılanması amaçlanıyor.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
 

İsrafil Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 May 2009
Mesajlar
180
Tepki puanı
88
Puanları
28
Firma
SAR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş
hem insan sağlığı hemde yerli üretim için çok yerinde bir karar olmuş. umarım uygulamaya da aynı şekilde geçer ve yerli üreticimiz mağdur edilmez.
 
Üst