Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

nükleer santrallerin çevresel etkileri

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında volkan mert tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. volkan mert

  volkan mert CMNet Üyesi

  nükleer santrallerin çevresel etkileri ile ilgili tez hazırlayan var mı? Yada yardımcı olabilecek kimseler varmı?
   
 2. efem bilgiç

  efem bilgiç CMNet Üyesi

  İlk aklıma gelenler: atık kontrolünün çok zor olması, tüm termik santrallerde olduğu gibi kullandığı su kaynağında ısıl kirlilik, tabi en ciddisi olası bir sızıntı durumunda hava, su ve toprağa aşırı miktarda radyonüklit deşarjı. Bunların dışında uranyum madenciliği esnasında, sarı pasta üretiminde ve nükleer yakıt endüstrisinde çeşitli riskler söz konusu.

  Nerede kullanacaksın? Belki birkaç referans kaynağa ulaşabilirim.
   
 3. volkan mert

  volkan mert CMNet Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim. Bitirme tezim bu konu ama kaynaklarımda sıkıntı çıkarıldı o yüzden sormak istedim
   
 4. efem bilgiç

  efem bilgiç CMNet Üyesi

  Merhaba. Gecikme için üzgünüm. Yoğunluktan yanıt veremedim.

  Uluslararası atom enerjisi kurumunun hazırladığı bir yayın var. Tabi onlar bu konuda bir taraf olduğu için dikkatli okumakta fayda var.
  https://www.iaea.org/sites/default/files/20205083242.pdf

  Hacettepe üniversitesi Nükleer enerji mühendisliği bölümünde okutulan bir kitabı önerebilirim. O da temel olarak bu konularda bilgilendirebilir. 9. ve 11. ünitelerde hem radyasyonun sağlık etkileri hem de nükleer enerji santrallerinin çevresel etkileri hakkında bilgi alabileceğin şeyler var.
  Introduction to Nuclear Engineering

  Elektrik mühendisleri odasının büyük emek verdiği güzel bir rapor var. Hem çevresel hem de ekonomik açıdan değerlendirmişler. Bu da nükleercilere karşıt görüşlü bir yayın olarak referans verilebilir.

  http://www.emo.org.tr/ekler/d28ac2cf3783f23_ek.pdf

  Bence temel olarak yeterli yayınlar. Daha da genişletmek için fukushima, chernobil, 3 mile island, kyshtym gibi nükleer kazalar sonra hazırlanan raporları ve makaleleri incelemeni öneririm.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...