• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Office 2007 Word - Şablonları kullanarak belgelerinize hızlı bir başlangıç yapın

Aykut Özcan

Yönetim Grubu
Katılım
1 Ocak 2009
Şehir
İstanbul
Firma
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (Word Trade Center Istanbul)
Şablonları kullanarak belgelerinize hızlı bir başlangıç yapın. Bu derste belge oluşturma işlemini hızlandırmak için Microsoft Office Word 2007'deki şablonların nasıl kullanılacağı gösterilmektedir.
 • Süre: 40–50 dakika
 • Uygulandığı uygulamalar:
  Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
AMAÇLAR
Bu kursu tamamladığınızda şunları yapabileceksiniz:

 • Word ve Office Online'ın sağladığı şablonları kullanarak büyük destek alma.
 • İş ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilmiş kendi şablonunuzu oluşturma.

BU KURS HAKKINDA
Bu kurs şunları içerir:

 • Pratik alıştırma için, kendi kendinize hızını ayarlayabildiğiniz iki ders ve iki uygulama oturumu. Uygulamalar için Word 2007 gerekmektedir.
 • Her dersin sonunda kısa bir alıştırma; alıştırmalar puanlanmaz.
 • Kurstan çıktıktan sonra da saklayabileceğiniz bir Hızlı Başvuru Belgesi.

KURS METNİ
Word 2007 belgenizi tamamen sıfırdan oluşturmadan önce bir dakika durun. Bunun yerine, önceden varolan, içerik yönünden zengin şablonlardan birini başlangıç noktası olarak kullanın. Word bunlardan çok sayıda örnek sunar. Mektup ve özgeçmişlerden takvim ve broşürlere kadar çeşitli şablonlar bulabilirsiniz. Hepsi de size zaman kazandırmak için tasarlanmıştır. Şablonlarla bir adım öne geçin ve varolan bir belgeyi tam olarak ihtiyaçlarınıza uyan bir şablona dönüştürün. Üstelik zaman da kazanın.

Şablon, belgeler için bir başlangıç noktasıdır

KURS METNİ
Daha önceden Word ile çalışmış ve Word belgelerini tanıyor olsanız da Word şablonlarını tanımıyor olabilirsiniz. Şablon nedir ve size yararları nelerdir? Şablon, metin, stil ve biçimlendirme gibi içerikleri; kenar boşluğu ve satır aralığı gibi sayfa düzenlerini ve özel renkler, kenarlıklar ve vurgular gibi Word temasında sıkça rastlanan tasarım öğelerini önceden içeren bir belge türüdür. Şablonu çok yararlı bir başlangıç noktası olarak düşünün. Örneğin haftalık iş toplantılarınız varsa ve her seferinde küçük farklı ayrıntılarla sürekli aynı toplantı ajandasını oluşturmanız gerekiyorsa birçok bilgiyi elde bulundurarak işe başlamak işinizi büyük ölçüde hızlandıracaktır. Birkaç örneğe bakın ve Word'de ve Microsoft Office Online'da bulunan birçok şablona yönelik doğrudan kısa bir bakış edinin. Etkileyici, profesyonel belgeler oluşturmak ve zaman kazanmak için bunları kullanın.

Önceden hazırlanmış bir faks kapak sayfası kullanma

KURS METNİ
Diyelim ki işinizde sık sık başka bir şirkete faks göndermeniz gerekiyor. Her seferinde faks için bir kapak sayfasına ihtiyacınız var. Zaman harcayarak bu sayfayı her defasında Word'de hazırlayabilirsiniz. Ya da Word'de önceden bulunan bir faks kapak sayfasını kullanabilirsiniz.
Bu ve bunun gibi diğer şablonları Word'ün yüklü şablonları arasında bulabilirsiniz. Verilen resim bir örnektir. Şablonlar, kolay doldurulacak şekilde ayarlanmıştır. Boşlulara bilgilerinizi doldurun, sayfayı yazdırın ve fakslayın. Sayfaya bir şeyler eklemeniz ya da başka bir bölümü silmeniz gerekse de önemli içerik zaten oradadır ve baştan oluşturmanız gerekmez.


Önceden hazırlanmış bir ajandayı kullanma
Microsoft Office Online'da üç farklı ajanda şablonu vardır.

KURS METNİ
İşte Word şablonlarının size nasıl yardım edebildiğine yönelik başka bir örnek. Ekibinizin haftalık toplantısı için bir ajanda oluşturmakla görevlendirildiğinizi düşünün. Boş bir sayfadan işe başlamadan önce Microsoft Office Online'da bulunan şablonlar koleksiyonuna bakın, bunları doğrudan Word içinden bağlayabilirsiniz (nasıl olduğunu göreceksiniz). Bu geniş ve çeşitli koleksiyonun farklı şablon kategorileri vardır. En popüler olanlardan bazıları Ajandalar, Takvimler, El İlanları, Mektuplar ve Özgeçmişler'dir. Bunların her birinde de çok sayıda şablon seçeneği vardır. Resimde ajanda şablonlarından üçü gösterilmektedir.

Bu örnek, ajandayı doldurmanıza yardımcı olan biçimlendirilmiş metin alanları ile basit ve anlaşılırdır. Ya da isterseniz tamamen bitmiş, usta görünümlü bir örnek metne gidip üzerine yazabilirsiniz. Bu örnek, karmaşık ajanda tasarımı alanları oluşturmak için renkler ve tablolar kullanarak sayfa düzeni ve biçimlendirmeyi mükemmele ulaştırır. Bilgilerinizi doldurmak istediğiniz ajandayı açmanız yeterlidir.

Not: Bu site Microsoft tarafından geliştirilmiş çok sayıda şablonun yanı sıra müşteriler tarafından oluşturulmuş şablonlar da yer alır.

Yüklü şablonları bulma

KURS METNİ

Word'de mektup, faks, rapor, özgeçmiş ve web günlüğü postaları gibi belge türleri için önceden yüklenmiş 30'dan fazla şablon bulunur. Bunları şu şekilde bulabilirsiniz:

Microsoft Office Düğmesi'ni ve ardından Yeni'yi tıklatın.
Yeni Belge penceresinde Yüklü Şablonlar'ı tıklatın.
Küçük resimlerden birini tıklatarak sağda önizlemesini görün.
İstediğiniz şablonu bulduğunuzda Oluştur'u tıklatın.
Şablonu temel alan yeni bir belge açılır ve bu belge üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Yürüt'ü tıklatarak Office Online'da şablonların nasıl bulunduğunu görün.

KURS METNİ
Office Online Web sitesinden şablonları açma adımları da aynıdır. Animasyonda gösterildiği gibi Yeni Belge penceresini açarsınız ancak bu defa Microsoft Office Online'ın altındaki alana bakmanız gerekir.
Sunulan tüm şablonların küçük resimlerini görmek için kategorilerden birini tıklatın. Yüklü şablonlarda olduğu gibi her birinin büyük önizlemesi verilir. Mektup gibi bazı kategorilerin alt kategorileri de vardır (örneğin, Akademik Mektuplar, İş Mektupları ve Kapak Mektupları). Şablonlardan birini karşıdan yüklemek için küçük resmi seçin ve Karşıdan Yükle'yi tıklatın. İşte oldu. Şablon istediğiniz şeyleri ekleyip kaydetmeniz için bilgisayarınızda yeni bir belge olarak açılır. Özgün şablon değişmeden Office Online'da kalır. Ancak şablonun bir kopyası bilgisayarınıza kaydedilir. Tekrar kullanmak isterseniz yeniden Office Online'a gitmeniz gerekmez. Word'de Şablonlarım içinden şablonu açabilirsiniz. Bunun nasıl olacağını, dersin sonunda uygulama oturumunda göreceksiniz.
 
Üst