• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Öğrenciyken para kazanmak

Batuhan BURAK

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Öğrenci
İyi günler, çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.
Aynı zamanda ikinci kez üniversite sınava girip başka bir bölüm okuyacağım. Bu ikinci üniversite boyunca bir şekilde kendimi geçindirecek bir gelir sahibi olmak istiyorum. Zaten ailem de bu konuda benim yanımda ama onları ekonomik olarak zorlamak istemiyorum.

Sertifika kiralamak olsun başka yöntemler olsun bunun 'riskli' de olsa yolları var mı? 8-5 çalışmadan ne şekilde az da olsa para kazanabilirim çevre mühendisliğimle.

8-5 çalışmadan Mühendislik yapacağın bir alan yok daha mezun olmadan da böyle düşünmen üzücü sen diplomanı kiralayınca bir firma sahibinin parası cebinde kalacak sen harçlık alacaksın ve bir meslektaşın o işe girememesine sebep olacaksın en önemlisi de bir firma daha çevre müh. işe yaramadığını kendi olmadan da işlerinin yürüyeceğini zaten bir iş yapmadıklarını düşünecek.

Şahsi algılama ama diploma sertifika kiralama konusunda katıyım. Part time çalışılabilecek onlarca iş vardır.

Haklısınız, böyle düşünmemiştim. Çevre mühendisliğini seviyorum yanlış anlamayın istediğim tek şey sosyal alandan bir bölüm okumak, belki seçimlerimi zamanında yanlış yaptım ama bu mesleği de seviyorum.
Şuan öğrenci olmama rağmen bir laboratuvarda stajyer konumunda çalışıyorum bir yıldan fazladır. Bu şekilde olunca derslerim aksıyor.

Lakin ikinci üniversite okumak fikrinden vazgeçmeyi düşünmüyorum. Çünkü yapmazsam ilerde pişman olacağım ve buna eminim:)

Sadece finans durumumu bir raya oturtmam nasıl olabilir diye merak ediyorum:)

Gerçekten iyi bir çevre mühendisi olarak mezun olmak isteyen arkadaşlarımız var.. Bu arkadaşlarımız kendilerini en iyi geliştirecekleri yerlerde staj görüp sonra da işyerinde yardım etmek istediklerini, böylece kendilerini geliştireceklerini beyan ediyorlar.. Bu arkadaşlarımız maddiyatı göz önünde bulundurmakdıkları halde işyeri sahipleri arkadaşlarımıza eğitim konusunda baya bir destek oluyorlar.. Yani kendilerini geliştirmek istedikleri yerde part-time çalışmış oluyorlar.. Aralarından öyle arkadaşlara denk geldim ki, yeni mezun Çevre mühendislerinden çok daha mesleğe hazırlar.. Eğer böyle bir düşünceye sahipsen göstereceğin potansiyele göre sana da yardım ederler..

Ama diyorsan bende maddiyat ön planda, para almayacaksam neden yardım edeyim dersen; o zaman her öğrenci gibi part-time iş imkanları var her şehirde.. Sende bir öğrencisin, yani diğer öğrencilerden hiçbir farkın yok.. Mühendislik okuyor olman diğerlerinden üstün olduğunu göstermez, bir öğretmenlik okuyan, tıp okuyan öğrenci ile aynısın.. Öğrencilerin para kazanma seçeneklerini sende çok iyi biliyorsun ve saymama gerek yok..

Bir de hem Çevre mühendisliği okuyup hem başka bölüm okumak istediğini hem de para kazanmak istediğini belirtmişsin.. Biz hepimiz günde 24 saat yaşıyoruz.. 8 saat uyursak geriye kalan 16 saate saydıklarını yapmak mümkün değil.. Acele etmeden bazı şeyleri sonra yapabilirsin.. Yoksa zaman kaybedersin, yıpranırsın..