• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Optik Yöntemle Fosfat Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
SM 4500-P D. Kalay Klorür Metodu ile fosfat tayini yapılmasıdır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Fosfat, doğal sularda ve atık sularda çoğunlukla çeşitli fosfat bileşikleri halinde bulunur. Bu bileşikler, ortofosfatlar, kondanse fosfatlar (piro, meta ve polifosfatlar) ile organik bağlı fosfatlar olarak gruplandırılabilirler. Derişik fosfat formları, atık sulara ve kirletilmiş sulara çeşitli kaynaklardan gelirler. Temizlik yerlerinde kullanılan sularla çok miktarda fosfat bileşikleri atıksulara karışmaktadır. Yine fosfatlar kazan sularının tasfiyesinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Zirai alanlara gübre olarak verilen ortofosfatlar da yağmurlarla yıkanma sonucu yüzeysel sulara taşınırlar. Organik fosfatlar ise biyolojik prosesler sonucu oluşurlar. Evsel atıklar ve gıda maddesi kalıntıları ile kanalizasyon sistemine gelirler. Fosfor, organizmaların büyümesinde esas olan nütrientlerden birisidir ve genellikle su kütlelerinde üretimi kısıtlayan bileşik olarak bilinir. Çoğu endüstriyel atıksu ise fosfor içermediği için
bunların biyolojik olarak arıtılması için anorganik fosfat bileşikleri atık suya ilave edilerek BOİ: N: P oranının ayarlanması gerekmektedir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • OPTİK YÖNTEMLE FOSFAT TAYİNİ.pdf
    329.7 KB · Görüntüleme: 364
Üst