Örnek Deniz Deşarjı Projesi Raporu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,161
Tepki puanı
5,756
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Günümüz sorunlarından biride şüphesiz ki çevre kirliliğidir. Her geçen gün yaşadığımız bu dünya insanlar tarafından kirletilmektedir. Bunlar havanın,suyun,toprağın kirlenmesi şeklinde genel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunların en büyüğü su kirliliğidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan sanayileşme paralelinde atıkların bilinçsizce verildiği su ortamları hızlı bir şekilde kirlenmekte ve hatta yok olmaktadır. Sulardaki kirlilik özellikle denizlerde görülmektedir. Bu gün özellikle Marmara Denizi kıyıları bilinçsizce atıkların buraya atılmasından dolayı kullanılamaz hale gelmiştir. Özellikle halka açık olan plajlar günümüzde kirlilikten dolayı kapatılmıştır. Atık suların gerekli arıtımdan sonra denize deşarjı ile istenmeyen kirleticiler deniz ortamında seyrelerek uzaklaştırılmaktadır. Artan dünya nüfusu ile doğru orantılı olarak kirlilikte her geçen gün artmaya devam edecek ve su ihtiyacı daha da önem kazanacaktır. Burada en önemli olacak konu tabi olarak da su kaynaklarının geliştirilmesi olacaktır. Bilindiği üzere insanoğlu su kaynaklarının sadece %0,3’ünü kullanmaktadır. Artan çevre kirliliği ile bu oran giderek azalacak ve artan nüfusla beraber suyun önemi giderek artacaktır. Ülkemiz koşullarında günümüzde sorun olarak gözükmese de su insanlığın problemi olacağından önlemlerin alınmasında gecikilmemelidir. Kullanılmış suların geri kazanımının ileride öneminin artacağı apaçık ortadadır. Bizlerin görevi de bu noktada giderek artmakta ve yeni projeler geliştirmek ve yeni fikirler üretmek bir insanlık vazifesi haline gelmektedir. Günümüz koşullarında hiçbir kirletici yok edilememektedir fakat sağlığı tehdit etmeyecek hale getirilebilmektedir. Bundan dolayı atıksularında alıcı su ortamına deşarjında da kirleticilerin ortamda bulunabileceği maksimum değerlere dikkat edilmeli ve projeler ileri senelerde olabilecek nüfus artışı,endüstriyel gelişmeler vb. durumlar göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sonuç olarak gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmalıyız, bunun için çalışmalarımıza ara vermeden devam etmemiz gerektiğini unutmamalıyız.


Arkadaşlar bu raporu nereden aldığımı tam hatırlamıyorum ama fikir vermesi açısından faydalanabilirsiniz. Rapora ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • Örnek Deniz Deşarjları Projesi.pdf
    106 KB · Okunma: 323

sinem

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Kas 2010
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Selamlar;
Ek deki dosyaya baktım.Deniz deşarjı dersi için yapacağım projede Lineer yoğunluk tabakalaşmasına göre Birinci seyrelme ile ilgili değerlerin nerden bulunduğunu anlayamadım.Konu ile ilgili bilgisi olan yardım edeblir mi?
Teşekkürler
 
Üst