• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Orsat Yöntemi ile Gaz Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Konular
933
Mesajlar
4,429
Tepki puanı
6,231
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. GENEL BİLGİLER
Orsat yöntemi ile gaz analizi deneyinin üç amacı vardır. Birincisi sistemin çalışma prensibinin öğrenilmesi, ikincisi hava gazı, doğal gaz, egsoz gazı ya da sentetik bir gaz karışımının orsat gaz analizinin yapılması, üçüncüsü orsat analizi ve yanma deney sonuçları verilen bir gaz karışımının bileşiminin bulunmasıdır.
Deneyde kullanılan orsat gaz analizi sistemi absorpsiyon çözeltileri içeren pipetler; pipetlerin iki yollu musluklarla bağlandığı su ceketi içine yerleştirilmiş dereceli bir büret; bürete bağlı, içinde civa ya da asitlendirilmiş tuzlu su içeren bir seviye şişesi ve sistemdeki gazın boşalması ya da sisteme gaz alınması için kullanılan üç yollu bir musluk içermektedir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • ORSAT YÖNTEMİ İLE GAZ ANALİZİ.pdf
    299.2 KB · Görüntüleme: 1,259
1. Bileşiminde CO2, CO, O2, CH4, C2H6, N2 ve olefinler bulunduğu tahmin edilen bir gaz karışımı aşağıdaki gibi analizlenmiştir. 100ml gaz örneği KOH çözeltisinde 90.2ml ‘ye, H2SO4’de 83.4ml’ye, piragallol çözeltisinde 81.2ml’ye azalmış ve bakır klorürden geçirildiğinde hacim değişimi olmamıştır. Kalan gazın ¼’ü 70ml saf O2 ile yakılmıştır. Yakma işleminden sonra hacim 53ml‘dir.Yanma ürünleri KOH çözeltisinden geçirildiğinde hacim 27.5ml’ye, piragallolden geçirildiğinde ise 4ml’ye inmiştir. Bu verilerden yararlanarak gazın yüzde bileşimini bularak tablo halinde veriniz. cevabını yazarmısınız
 
Üst