• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Otogaz ve Dolum Tesislerinde Sorumlu Müdürlük Eğitimi

Murat Erdem

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Aralık 2008
Eğitim ile ilgili bilgler aşağıdadır..

Eğitimin Adı
“Otogaz ve Dolum Tesislerinde Sorumlu Müdürlük (LPG)
Eğitimin Tarihi 18-19-20 Şubat 2010 (PERŞEMBE-CUMA- CUMARTESİ)
Eğitimin Saatleri 09:30-17:00

Eğitime Başvuru için egitimist@cmo.org.tr eposta adresine ad – soyad – iletisim ve oda sicil numaranızı yazarak kayıt olabilirsiniz. (başvuru epostalarına onaylama mesajları gönderilecektir.)Katılımcı Sayısı 30 KİŞİ

Gerekli Ön Koşul
EĞİTİME KATILIMCI OLABİLMEK İCİN BAĞLI BULUNDUGUNUZ ODAYA ÜYE OLMANİZ VE AİDAT BORCUNUZU KAPATMANİZ GEREKMEKTEDİR. (2010 yılı dahil)

Eğitimin Kapsamı

YÖNETMELİK
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan:
SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZLARI (LPG)
PİYASASI EĞİTİM YÖNETMELİĞİ
Eğitime İlişkin Hususlar

Eğitimli personel çalıştırma zorunluluğu
MADDE 7 – (1) LPG Piyasasında görev yapacak; sorumlu müdürler, tanker şoförleri, dolum personeli, tüp dolum personeli, tüp dağıtım araçlarının şoförleri ve tüp dağıtım personeli, tanker dolum personeli, test ve muayene elemanları ve otogaz LPG dolum personeli, pompacılar ile tesisat, projelendirme ve imalatında görev alacak diğer personelin TMMOB'a bağlı ilgili meslek odaları tarafından düzenlenecek eğitim programlarına katılarak sorumlu müdürlerin "Sorumlu Müdür Belgesi", diğer personelin de "LPG Yetkili Personel" belgesi almaları zorunludur.
(2) Belgesi olmayan personel çalıştırılamaz.

Belge yenileme ve vize
MADDE 8 – (1) "Sorumlu Müdür Belgesi"nin geçerlilik süresi beş yıldır. Sorumlu Müdür Belgesi sahipleri, süre sonunda belgelerini yenileyebilmek için ilgili meslek odasının düzenleyeceği eğitime tekrar katılmak zorundadır.
(2) Ayrıca, söz konusu belge TMMOB'a bağlı ilgili meslek odasına her yıl vize ettirilir.

Sorumlu müdür eğitim konuları
MADDE 9 – (1) Sorumlu müdürler için eğitim programı asgari olarak;
a) LPG Piyasası ile ilgili hukuki düzenlemelerin genel esaslarını,
b) LPG Piyasası ile ilgili teknik düzenlemeleri ve uygulamalarını,
c) İş sağlığı ve iş güvenliği mevzuatını,
ç) Her türlü emniyet tedbirleri ve uygulamalarını,
d) Yangınla mücadele ve ilk yardım konularını,
e) Çalışan personelin eğitimine yönelik planlama ve uygulamalarını,
f) Personel yönetimini,
g) İnsan ve çevre sağlığı ile ilgili konuları,
kapsar.

LPG yetkili personel eğitim konuları
MADDE 10 – (1) Bu Yönetmeliğe göre yapılacak eğitimde yer alacak konular, personelin hizmet ve çalışma alanına göre, gerçek ihtiyaçlar doğrultusunda ve muhtemel sorunların çözümüne yönelik olarak belirlenir. Bu kapsamda, eğitim programı 14 üncü maddede sayılan personel için asgari olarak;
a) İşçi sağlığı ve iş güvenliğini,
b) Emniyet tedbirlerini,
c) Yangınla mücadeleyi,
ç) İlk yardımı,
d) Meslek alanlarına ilişkin pratik eğitimi,
e) Teknik düzenlemelere yönelik eğitimleri,
f) İnsan ve çevre sağlığı ile ilgili konuları,
kapsar.

Uygulama
MADDE 11 – (1) Eğitim, yılda iki defadan az olmamak üzere, uzmanlığı TMMOB tarafından kabul edilen kişilerce verilir ve eğitim konularının güncelliği ilgili meslek odası tarafından sağlanır.
(2) TMMOB, sorumlu müdür ve LPG yetkili personel eğitimi başvuru şeklini, eğitim ve sınav koşullarını, eğitim süresi ve programını, "Sorumlu Müdür-LPG Yetkili Personel Eğitimi" ile "Sorumlu Müdür-LPG Yetkili Personel Belgesi" ücretlerini her yıl Ocak ayında belirler ve ilgili odalarının yayınları ile duyurulmasını sağlar.
(3) Eğitimlere katılarak belge almaya hak kazananlara ait bilgiler eğitimi veren ilgili meslek odasınca saklanır


Eğitimin Yeri: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İSTANBUL SUBESI EĞİTİM SALONU


İSTİKLAL CD. KOÇTUĞ İŞHANI NO:178 K:2 D:2 TÜNEL BEYOĞLU

İletişim
Tel: 0212 245 89 15-16
Fax: 0212 245 89 17

egitimist@cmo.org.tr

Eğitim Ücretine Dahil Olanlar
KATILIM BELGESİ
EĞİTİM NOTLARI
ÖĞLE YEMEĞİ
İKRAMLAR
Eğitim Ücreti

180 YTL

NOT: Eğitime katılım için kesin kayıt 08 - 15 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılacaktır.

İYİ ÇALIŞMALAR
 
Değerli DreamBoy
Bu eğitimin sonunda alınan belge ile ne gibi işler yapılabiliyor. Bunun hakkında sahip olduğun bilgileri paylaşabilir misin. Hiç bilmediğim ve ilgilenmediğim bir alandı bu lpg-istasyon vs. işleri, ama şimdi işsizlikte insan en ufak umut verici şeylere dikat etmek zorunda kalıyor. Bilgi verebilirsen sana bol bol dua ederim. Teşekkürler
 
Adıyla otogaz satışı yapan benzin istasyonlarına ya da gaz dolum tesislerine sorumlu müdürlük yaparak çalışabilirsin. Çalışmıyorsan maksimum 5 otogaz istasyonuna kadar bakabiliyorsun. Çalışıyorsanlar için ise maksimum 1 otogaz istasyonuna sorumlu müdür olabiliyorlar. Gaz dolum tesisleri ise, 1 tane tam gün sigorta kaydıyla sorumlu müdürlük yapılmaktadır. Şu an otogaz istasyonlarında piyasa aylık 150 - 400 TL arası değişmekte. Ben de bu eğitimi aldım ancak daha bir istasyonla anlaşmadım açıkçası bu fiyatlara bu sorumluluk alınır mı insan onu düşünüyor. Sorumluluğumuz iş güvenliği diyebilirim kısaca. LPG kaynaklı bir ihmal (kaza) varsa, ilk önce siz sorumlusunuz.
 
valla ne dieceğimi bilemiyorum, koskoca otogaz istasyonu 150 tl ye kadar düşük bi fiyata sorumluluğu bize veriyor,ohh ne güzel 5 tane olsa ne olur ki. bilgilendirmen için çok teşekkür ederim dreamboy demek ki işimiz sadece resmi prosedürleri tamamlamak mış. birşey olursa da ceza verilecek bi sorumlu olmalı değil mi yani.
 
merhaba arkadaşlar mersinde bu hafta sonu verilecek eğitime katılmayı düşünüyorum eğitime katılmayı düşünen arkadaşlar var mı? bu belge hakkında ne düşünüyorsunuz? gerçekten fiyatlar bu kadar düşük mü???
 
ya arkadaşlar yapmayın gözünüzü seveyim. 150 200 TL'ye maksimum 2-3 gün gidip birilerini akşama kadar sunum yapmasını dinleyip sertifika alacaksınız. Sonra o sertifikayla gidip milyar mı isteyeceksiniz? Ya zaten adamlar çok para verseler o sertifikayı hemen alabiliyomusunuz bir görün bakalım. Abartmayın derim ben size.
 
@themagicboy
Anladığım kadarıyla günah keçisi arıyorlar :) odaya üye olunca iş için aracı oluyorlar mı ?
 
Üst