• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ötrofikasyon ile Kirlenmiş Bir Göl Nasıl Temizlenir?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Ötrofikasyon Tanımı

Ötrofikasyon; yüzeysel su kaynaklarına giren besi maddelerinin artmasına bağlı olarak bu su
kaynaklarında mikroskobik bitki ve alglerin aşırı derecede çoğalmasıyla su kalitesinin
bozulması, su kaynağının doğal ömrünün ve kullanım olanaklarının azalması, hatta tamamen yok olması olarak tanımlanabilir .
Ötrofikasyon doğal bir süreçtir ; ancak insan faaliyetleri sonucu su kaynaklar ına besi
maddelerinin girişinin artması ötrofikasyonu hızlandırmaktadır. Yüzeysel su kaynaklarına
giren inorganik besi maddelerinin yanında organik kirleticiler de zamanla ayrışarak inorganik forma dönüşmekte ve algler tarafından kullanılabilecek hale gelmektedir .
Ötrofikasyon su kaynakları üzerinde birçok etkiye sebep olmaktadır.

Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • ÖTROFİKASYON SONUCU KİRLENMİŞ BİR GÖL NASIL İYİLEŞTİRİLİR.pdf
    68.5 KB · Görüntüleme: 606
Cevap: Ötrofikasyon ile Kirlenmiş Bir Göl Nasıl Temizlenir?

Merhabalar Fatih Bey,
"Yüzeysel su kaynaklarına giren inorganik besi maddelerinin yanında organik kirleticiler de zamanla ayrışarak inorganik forma dönüşmekte ve algler tarafından kullanılabilecek hale gelmektedir ."

bu cümlenizden örneğin hiçbir yerden beslenmeyen bir gölün ötrofikasyon sonunda dahada kirlenir ancak kendini temizleme ihtimali vardır diyebilir miyiz ?

Asıl sormak istediğim araştırdığım konu ise hiçbir yerden beslenmeyen bir göl kendini temizleyebilir mi ?

Şimdiden teşekkürler
 
Cevap: Ötrofikasyon ile Kirlenmiş Bir Göl Nasıl Temizlenir?

ötrofik göl dışardan beslenmese dahi zamanla iyileşebilir. sürekli fosfor girişi yoksa suda çözünmüş fosfor zamanla sedimentlerde çözünmeyen formlarda birikecektir. bu yüzden su kütlelerinde fosfor akışı tek yönlüdür. dip balıkları gibi sedimentler ile beslenen canlılar sulak alan kuşları tarafından avlandıklarında fosfor tekrar organik kullanılabilir formlarda döngünün başına döner. ama bu büyük su kütleleri için çok yavaş geri dönüş hızıdır. yani ötrofikasyon için konuşursak eğer etçil sulak alan kuşları olmazsa fosfor sedimentte birikeceğinden eninde sonunda fosfor besi maddesi açısından göl oligotrofik hale gelecektir. azot ve fosfor birlikte ötrofikasyona yol açar. biri aşırı miktarda olsa bile diğerinin yokluğunda liebig kanunu gereği aşırı alg üremesi sınırlanacaktır.
 
Cevap: Ötrofikasyon ile Kirlenmiş Bir Göl Nasıl Temizlenir?

Algler tarafından kullanılması demek organik maddelerin azalması demek fakat bu sefer diğer mekanizma devreye giriyor. Algler artmaya başlıyor. Alglerin artıncada bu sefer üremenin devamlılığı için gereken besi maddesi ve oksijen bulunamıyor. Alglerden kaynaklı kirlilik başlıyor ve organik madde miktarı tekrar artıyor. Kendi kendine temizlenme ihtimali evet vardır fakat çok çok yavaş olduğu için biz bunun farkına varamayız desek yeridir. Dışardan beslenebilen göllerde bu süreç daha hızlıdır gereken müdahele yapılırsa temizleme sürecide doğru orantılı olarak hızlı olacaktır..
 
Üst