Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Özgül Direnç Deneyi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  1. DENEYİN AMACI
  Bu deney, bir çamur numunesinin özgül direncinin Darcy Kanunu uyarınca bulunmasını amaçlamaktadır.

  2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
  Özgül direnç deneyi çamur içerisindeki katı madde ile suyun zaman içerisinde ayrılmasına bağlı kalınarak çamurun özgül direncinin belirlenmesinde kullanılır.
  Aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı çamurun içinde bulunan su miktarını azaltmak için fiziksel temel işlem olan susuzlaştırma yapılmaktadır.
  1. Susuzlaştırma işlemi yapıldığı zaman çamurun taşınma maliyeti azalmaktadır.
  2. Susuzlaştırılmış çamurun taşınma işlemi yoğun veya sıvı çamurunkinden daha kolaydır.
  3. Susuzlaştırma genelde yakmada kullanılacak çamurun kalorifik değerinin yükselmesi için gereklidir.
  4. Bazı durumlarda çamurun kokusunun giderilmesi için susuzlaştırma gereklidir.

  Susuzlaştırma aletleri nemin alınmasında birkaç çeşit yöntem kullanmaktadırlar. Bazıları buharlaşma ve filtrasyon esasına dayanmaktadır. Mekaniksel susuzlaştırma aletlerinde fiziksel metotların mekanik olarak desteklenmesi ile çamurun susuzlaştırma işlemi daha çabuk meydana gelir. Bu metotlar filtrasyon, sıkışma, kapilarite, vakumla süzme, santrifüjle süzme ve kompaktlamayı kapsar. Susuzlaştırmada kullanılacak aletin seçiminde çamurun özelliği ile yeterli arazinin bulunup bulunamaması önemli rol oynar. Arazi sorunu olmayan küçük yerlerde kurutma yatakları veya havuzları tercih edilebilir. Fakat arazi sorunu bulunan yerlerde mekaniksel susuzlaştırma aletleri seçilmektedir. Bazı çamurlar, özellikle aerobik olarak çürümüş çamurlar, mekaniksel susuzlaştırma ile kontrol edilemez. Bu tip çamurlar kum yataklarında susuzlaştırma işlemlerinde iyi sonuçlar verir. Özel bir çamurun mekaniksel olarak susuzlaştırılması gerekiyorsa susuzlaştırma cihazını bulmak için ön çalışmalar yapılmadan karar vermek çok zordur.

  Devamı Ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...