Özgül Direnç Deneyi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,258
Tepki puanı
5,917
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
1. DENEYİN AMACI
Bu deney, bir çamur numunesinin özgül direncinin Darcy Kanunu uyarınca bulunmasını amaçlamaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Özgül direnç deneyi çamur içerisindeki katı madde ile suyun zaman içerisinde ayrılmasına bağlı kalınarak çamurun özgül direncinin belirlenmesinde kullanılır.
Aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı çamurun içinde bulunan su miktarını azaltmak için fiziksel temel işlem olan susuzlaştırma yapılmaktadır.
1. Susuzlaştırma işlemi yapıldığı zaman çamurun taşınma maliyeti azalmaktadır.
2. Susuzlaştırılmış çamurun taşınma işlemi yoğun veya sıvı çamurunkinden daha kolaydır.
3. Susuzlaştırma genelde yakmada kullanılacak çamurun kalorifik değerinin yükselmesi için gereklidir.
4. Bazı durumlarda çamurun kokusunun giderilmesi için susuzlaştırma gereklidir.

Susuzlaştırma aletleri nemin alınmasında birkaç çeşit yöntem kullanmaktadırlar. Bazıları buharlaşma ve filtrasyon esasına dayanmaktadır. Mekaniksel susuzlaştırma aletlerinde fiziksel metotların mekanik olarak desteklenmesi ile çamurun susuzlaştırma işlemi daha çabuk meydana gelir. Bu metotlar filtrasyon, sıkışma, kapilarite, vakumla süzme, santrifüjle süzme ve kompaktlamayı kapsar. Susuzlaştırmada kullanılacak aletin seçiminde çamurun özelliği ile yeterli arazinin bulunup bulunamaması önemli rol oynar. Arazi sorunu olmayan küçük yerlerde kurutma yatakları veya havuzları tercih edilebilir. Fakat arazi sorunu bulunan yerlerde mekaniksel susuzlaştırma aletleri seçilmektedir. Bazı çamurlar, özellikle aerobik olarak çürümüş çamurlar, mekaniksel susuzlaştırma ile kontrol edilemez. Bu tip çamurlar kum yataklarında susuzlaştırma işlemlerinde iyi sonuçlar verir. Özel bir çamurun mekaniksel olarak susuzlaştırılması gerekiyorsa susuzlaştırma cihazını bulmak için ön çalışmalar yapılmadan karar vermek çok zordur.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • ÖZGÜL DİRENÇ DENEYİ.pdf
    211.5 KB · Görüntüleme: 225
Üst