Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Peynir alt suyundan ilaç üretimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Yağmur Cengiz tarafından paylaşıldı.

 1. Yağmur Cengiz

  Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

  peynir alt suyundan ilaç üretimi konusunda bilgi sahibiyseniz ya da elinizde döküman varsa bana yardım edebilir misiniz?
   
 2. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Peyniralti Suyu

  Peyniralti Suyu

  Laktoz üretimi

  Peynir suyu kurumaddesinin % 77 gibi önemli bir kısmı laktozdan oluşur. Laktozun tabiatta yalnız sütte bulunması ve tıpta, eczacılıkta, gıda sanayi, hatta enerji temini gibi birçok alanda kullanılması ekonomik açıdan büyük önem taşır.

  Laktoz üretiminde birçok üretim şekli önerilmiştir. Yöntem seçmede göz önünde bulundurulması gereken noktalar şunlardır:

  Çalışmadaki basitlik ve kolaylık
  Kristalizasyon süresince protein durumu
  Elde edilen laktozun saflığı
  Verim
  Peynir suyundan laktoz üretiminde yararlanılan yöntemler 2’ye ayrılır:

  1. Peynir suyundan proteinleri ayırmadan, kristalize ederek laktozun ayrılması

  2. Peynir suyundan proteinler ayrıldıktan sonra laktozun kristalizasyonu.

  Bu ikisi arasındaki fark koyulaştırma işleminde yapılan uygulamada kendini gösterir. Proteini ayrılmamış peynir suyunun ısıtılması çok daha dikkatli ve düşük derecelerde yapılmalıdır. Koyulaştırma en çok % 60-65 kurumaddeye ulaşıncaya kadar yapılabilir. Bu yüzden laktoz verimi ancak % 65 gibi bir oran gösterir. Proteinden ayrılmış peynir sularında ise koyulaştırma % 70 kurumaddeye ulaşıncaya kadar yapılabilir ve bu nedenle laktoz verimi % 75 gibi yüksek bir randımana ulaşır. Laktoz üretim aşamaları şekil-2’de görüldüğü gibidir..

  dvmı dosyada, umarım işine yarar.. peryniraltı suyundan once laktoz eldesi yapılıp yada etil alkol üretimi yapılıp o şekilde tıpta kullanılıyor diye bliyorum ;)
   

  Ekli Dosyalar:

 3. Yağmur Cengiz

  Yağmur Cengiz CMNet Üyesi

  yardımınız için çok teşekkür ederim