piyasa tecrübeli öğretim görevlisi

Aytaç Batıbay

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Şub 2009
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Puanları
1
Arkadaşlar,

Piyasada yıllarca çevre mühendisliğinin çeşitli konularında çalışan akademik ünvanlı mühendis arkadaşların üniversitelerde eğitim vermesi eğitimin kalitesini yükseltmez mi?

Okul yıllarında bu konuda konuştuğumuzda,çok kıymetli bir hocam, bir hikaye anlatmıştı onu paylaşayım;

Ülkenin birinde bir FİL profesörü varmış, Ölüm döşeğine düşünce arkadaşları, çok sevdiği talebelerine
haber verme gereği duymuşlar,
Talebeleri hemen hocalarının yanına koşmuşlar ve sormuşlar Hocam ne yapabiliriz bizden son bir isteğiniz var mı diye?
Hoca cevap vermiş
-Bir FİL bulup getirin de ölmeden göreyim.

Arkdaşlar;

Kıymetli hocalarımızı tenzih ederim ancak birçok hocamız malasef bu durumdadır. Bu işin çaresi ancak tecrübeli arkadaşların pratik derslere girmesiyle mümkündür.Fikirlerinizi bekliyorum.
 

FatihYılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Şub 2009
Mesajlar
85
Tepki puanı
13
Puanları
8
Konum
Merkez, Siirt
Firma
Çevre
Tam hatırlamıyorum fakat Almanya olması kuvvetli bir ihtimal. Orada üniversite de asistan olmak için min 2 yıl piyasa tecrübesi aranıyormuş.Gerçekten bizde proje yaptığımız zaman öğretim görevlilei de dahil olmak üzere asistanların hiçbiri gerçek proje görmediklerini itiraf ediyolardı.
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Ara 2008
Mesajlar
4,161
Tepki puanı
5,756
Puanları
338
Konum
Londra
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ve sonuna kadar haklısınız Almanya örneği doğru ve çok mantıklı. Piyasada birkaç yıl çalışıp tecrübe kazanmayanı almayacaksın akademisyen olarak. Yoksa öğrenciler gerçekten sıkıntılı günler geçiriyor. iki kare çizip arasından boru geçirip elde birkaç hesap yaptırmakla proje yapılmıyor(muş) sonradan öğrendim bende.
 

Veysel Kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Tem 2010
Mesajlar
73
Tepki puanı
67
Puanları
18
Konum
Bursa
Firma
Gökşin İnş. Tic ve San Ltd Şti.
Bu konuda arkadaşlarıma kesinlikle katılıyorum. Üniversitelerimiz bu konuda gerçekten yetersiz. sadece teorik bilgilerle mühendis olunamıyor. bu açığı kapatmak için Alamnyada ki gibi bir uygulanın yanında, üniversiteler 5- 10 yıl öncesinde mezun ettikleri öğrencilerine böyle bir teklif götürseler, gerçekten mühendis ruhunu almış, piyasada mesleği ile pişmiş mühendis arkadaşları bulsalar ve bunları akademisyen olmaya ikna etmeye çalışsalar. Olmaz mı ? Gitmez misiniz ? :)))
 

İsrafil Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 May 2009
Mesajlar
190
Tepki puanı
98
Puanları
28
Konum
Bozshakol
Şehir
Kocaeli
Firma
SAR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş
hoam evet çok mantıklı ve gerçekten artık uygulama olmadan mühendis olunamıyor fakat üniversitedeki kaç tane profösrün derdi kalteli mühendis yetiştirmek?bence çok nadir vardır bu bahsettiğmiz proflardan öğretim görevlilerinden.asistanlarlasohbet edeyim diyosun kendini dev aynasında görüyor sanki burun büküyor alt tarafı benden 3 sene ileridesin.bence artık mühendisliğin yüzde ellisinden fazlası uygulamalı olmalı o zaman gerçek ve kaliteli mühendis yetişmeye başlanılabilir
 

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Ocak 2010
Mesajlar
859
Tepki puanı
362
Puanları
68
Konum
Antalya
Firma
N/A Environment
Bildiğim kadarıyla zaten bazı batılı ülkelerde bu var. Yani zorunluluk değil belki ama belli bir tecrübesi olan kişiler öğretim kademesinde görev alabiliyorlar. Türkiye'de de yavaş yavaş uygulanmaya başladı bu herhâlde.
 

Sadiye Yüce

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Şub 2009
Mesajlar
151
Tepki puanı
44
Puanları
28
Konum
Çorlu, Tekirdağ
Firma
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Merhaba Arkadaşlar;

Piyasa tecrübeli hocalar ile çalışmak gerçekten çok keyifli oluyor. Öğrenciliğimiz sırasında birkaç önemli proje dersini (atık su ve yağmur suyu toplama sistemleri vb.) saha deneyimi olan bir hocadan almıştık. Hocamız öğretim görevlisi değildi ama konusunda gerçekten çok iyiydi. Konunun tüm inceliklerini hoca öğrencisine anlatır gibi değil yanında çalışan bir mühendise öğretir gibi anlatırdı :)
 
Üst