Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

piyasa tecrübeli öğretim görevlisi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aytaç Batıbay tarafından paylaşıldı.

 1. Aytaç Batıbay

  Aytaç Batıbay CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  Piyasada yıllarca çevre mühendisliğinin çeşitli konularında çalışan akademik ünvanlı mühendis arkadaşların üniversitelerde eğitim vermesi eğitimin kalitesini yükseltmez mi?

  Okul yıllarında bu konuda konuştuğumuzda,çok kıymetli bir hocam, bir hikaye anlatmıştı onu paylaşayım;

  Ülkenin birinde bir FİL profesörü varmış, Ölüm döşeğine düşünce arkadaşları, çok sevdiği talebelerine
  haber verme gereği duymuşlar,
  Talebeleri hemen hocalarının yanına koşmuşlar ve sormuşlar Hocam ne yapabiliriz bizden son bir isteğiniz var mı diye?
  Hoca cevap vermiş
  -Bir FİL bulup getirin de ölmeden göreyim.

  Arkdaşlar;

  Kıymetli hocalarımızı tenzih ederim ancak birçok hocamız malasef bu durumdadır. Bu işin çaresi ancak tecrübeli arkadaşların pratik derslere girmesiyle mümkündür.Fikirlerinizi bekliyorum.
   
 2. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Evet çok mantıklı..
   
 3. FatihYılmaz

  FatihYılmaz CMNet Üyesi

  Tam hatırlamıyorum fakat Almanya olması kuvvetli bir ihtimal. Orada üniversite de asistan olmak için min 2 yıl piyasa tecrübesi aranıyormuş.Gerçekten bizde proje yaptığımız zaman öğretim görevlilei de dahil olmak üzere asistanların hiçbiri gerçek proje görmediklerini itiraf ediyolardı.
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ve sonuna kadar haklısınız Almanya örneği doğru ve çok mantıklı. Piyasada birkaç yıl çalışıp tecrübe kazanmayanı almayacaksın akademisyen olarak. Yoksa öğrenciler gerçekten sıkıntılı günler geçiriyor. iki kare çizip arasından boru geçirip elde birkaç hesap yaptırmakla proje yapılmıyor(muş) sonradan öğrendim bende.
   
 5. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  Bu konuda arkadaşlarıma kesinlikle katılıyorum. Üniversitelerimiz bu konuda gerçekten yetersiz. sadece teorik bilgilerle mühendis olunamıyor. bu açığı kapatmak için Alamnyada ki gibi bir uygulanın yanında, üniversiteler 5- 10 yıl öncesinde mezun ettikleri öğrencilerine böyle bir teklif götürseler, gerçekten mühendis ruhunu almış, piyasada mesleği ile pişmiş mühendis arkadaşları bulsalar ve bunları akademisyen olmaya ikna etmeye çalışsalar. Olmaz mı ? Gitmez misiniz ? :)))
   
 6. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  hoam evet çok mantıklı ve gerçekten artık uygulama olmadan mühendis olunamıyor fakat üniversitedeki kaç tane profösrün derdi kalteli mühendis yetiştirmek?bence çok nadir vardır bu bahsettiğmiz proflardan öğretim görevlilerinden.asistanlarlasohbet edeyim diyosun kendini dev aynasında görüyor sanki burun büküyor alt tarafı benden 3 sene ileridesin.bence artık mühendisliğin yüzde ellisinden fazlası uygulamalı olmalı o zaman gerçek ve kaliteli mühendis yetişmeye başlanılabilir
   
 7. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Bildiğim kadarıyla zaten bazı batılı ülkelerde bu var. Yani zorunluluk değil belki ama belli bir tecrübesi olan kişiler öğretim kademesinde görev alabiliyorlar. Türkiye'de de yavaş yavaş uygulanmaya başladı bu herhâlde.
   
 8. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar;

  Piyasa tecrübeli hocalar ile çalışmak gerçekten çok keyifli oluyor. Öğrenciliğimiz sırasında birkaç önemli proje dersini (atık su ve yağmur suyu toplama sistemleri vb.) saha deneyimi olan bir hocadan almıştık. Hocamız öğretim görevlisi değildi ama konusunda gerçekten çok iyiydi. Konunun tüm inceliklerini hoca öğrencisine anlatır gibi değil yanında çalışan bir mühendise öğretir gibi anlatırdı :)
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...