• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik kırma tesisi maliyetleri

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
Merhaba,

Tehlikesiz atık temiz plastik kırma (moblen, elteks ve naylon) yapmak isteyen bir firma günde 350 kg için minimum maliyetlerle tesis kurulumu ve hurda alış ve satış fiyatları konusunda bilgi paylaşabilir misiniz?

Sadece kırma mı yapılacak, yıkama olacak mı, granül olarak geri dönüşümü yapılacak mı ? Fiyatlar zaman zaman değişiklik göstermekte örneğin aralık ayında temiz hurda naylon satışları 1.250 tl/ton civarındayken şubat ayında 1.000 tl/ton civarına düşebiliyor, nisan ayında 1.350 tl/ton fiyatlarında olabiliyor. Kırma makineleri çalışılacak cinse göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu arada günlük çalışma miktarı bana çok düşük gibi göründü çünkü ortalama en düşük extruder (granül makinesi) saatte 100 kg çalışıyor.

@Gürkan Güslü Öncelikle çok teşekkür ederim bilgilerindirmeleriniz için sadece kırma ile başlamak istiyoruz. temiz malzeme poşet,kasa,bidon vs gibi malzemeler kırılacak. ayda 20 ton luk bir hurda temin edebileceğiz başlangıçta. çapak üretip satılacak. bu noktada maliyetler ve makine tavsiyelerinizi bekliyorum siz sektörden geliyorsunuz sanırım.

@serhanmaden kasa bidon vb. kırımı farklı naylon,poşet gibi plastiklerin kırımı farklı. Plastik kırma için size gerekecek makineler kırma makinası, konveyör, ve yüzdürme havuzu. Bunların ortalama maliyeti 25 - 40 arası değişmektedir. Her kırma makinesi naylon gibi plastikleri kırmaz. Araştırırken buna dikkat edilmeli. Seçilmiş olması durumda günde 400 kg atığı 1 kişi çapak haline getirir. 2 kişide karışık halde gelen plastiklerin ayrımını yapabilir. Tabiki ayrım yapacak personelin bu işten anlaması gerekiyor. Plastik satışları şuanda tüm türkiye'de iyi durumda dolardan dolayı insanlar orjinal hammadde yerine geri dönüşümden elde edilen maddelere yoğunlaşıyor. Bu kırma tesisi ve ayda 20 ton kapasite için 350 - 400 m2 alan yeterli gelecektir. Böyle bir tesisin 150 - 200 m2 si kapalı olsa makineleri ve kırma işlemlerini bu alanda yapsanız sizin için yeterli olacaktır. Depolamayı açık alanda da yapabilirsiniz. Plastik kırma ucuz ve çok teferruatlı makineler gerektirmiyor. Buradaki en can alıcı nokta plastikten anlamak. Plastikler Türlerine göre PET, PP , PS, HDPE, LDPE, ABS, PC, PVC başta olmak üzere gruplara ayrılıyor. Bu yazdıklarım piyasada çok karşılaşacağınız plastikler bunların ayrımını yapmak çok önemli. Bazen yakarak bazen koklayarak bazen suyun üstünde yüzdürerek türleri belirleniyor. Sonuçta her plastik atığın altında plastik bidonları gibi "2-PE-HD" ibresi yazmıyor.

@kubiay DUMAN Öncelikle bilgiler için teşekkür ederim. KAr marjı ne oranda oluyor hurda alış ve mamül satış arasındaki kazanç yüzde olarak verebilirsiniz? Kaçlık bir kırma tavsiye edersiniz bu iş için hem poşet için hem de plastikler için ayrı kırmalar olarak düşünürsek ?

Örnek olarak Beyaz HDPE grubu ortalama olarak 1,3 tl alımı var 2,5 satışı var. Tabiki şöyle bir durum var satış fiyatları her yerde aynıdır. Neden ? Ağrıda bile plastik kırsanız yine gider istanbul ve benzeri yerlere satabilirsiniz. Bu konuda sıkıntı yok sıkıntı kısmı alımlarda mevcut bulunduğunuz yerde plastikçiler alımları belirliyor. Sakarya'da beyaz hdpe 1,6-1,8 tl arasını bile bulurken geri dönüşümün daha az olduğu yerlerde 0,70 tl den alabilirsiniz. Kırma olarak tonajlarınız az olduğu içim 60 lık bir kırma sizin başlangıç ve orta seviyelerde götürecektir.

Böyle bir tesisi kurmak ve işletmek için hangi izinlerin alınması yeterli olur.
İzinler işe başlamadan mı? veya başladıktan sonra da alabilir miyiz ?
Bu işlevde olan bir tesisi sadece sanayi bölgesinde mi kurmak gerekiyor ?
Yada hangi tür bülgelerde izin alınabilir ?

Merhaba Kubilay Bey Sizinle nasıl irtibata geçebiliriz.

Sakarya Erenler bölgesindeyim bende.

telefon numaramı özelden yazdim

mümkünse numaranızı bende alabilirmiyim. iş kurmak istiyorum. nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi almak istiyorum teşekkür ederim.

@kubiay DUMAN

Beyefendi merhaba ben ve esim de bu konu hakkinda bilgi almak istiyoruz bize de konu hakkinda bilgi verebilir misiniz telefonla simdiden tesekkurler bu arada siteye yeni uye oldum cok fazla kullanmayi bilmiyorum yanlis yere yazdiysam ozur dilerim

iyi günler herkese merhaba bizde bir arkadaşımla plastik kırma işine girmeyi düşünüyoruz birinin tavsiyesi üzerine. biz genel anlamda hammadde olarak pvc hurdası alıp kırmayı düşünüyoruz. ama kaça alınıp satılır kimler alır henüz tam bir araştırma yapamadık. burdan bilgi verebilirseniz seviniz. teşekkürler.

Risk almadan Rızk olmaz.
Güzel ve Sağlam bir araştırma ve teknik bir destekle başarılmayacak iş yoktur diye düşünüyorum.
Gerçekten her şeyiyle araştırarak ve sistemi uygun bir şekilde kurarak başarabilirsiniz.
Atık sektörü geleceği olan ve ömrü uzun süreli olan bir sektör yeter ki isteyin.

Merhaba, cevapları okumadım belki aynı şeyler yazılmış olabilir ama yine de aktarmak isterim. bahsettiğiniz miktar çok düşük size getirisi olacağını zannetmem. kırma makinesi maliyetli ve sürekli arıza çıkarması muhtemel bir ekipman. kırılmış malzeme çok pahalıya satılmaz granül olmadığı sürece. yani günlük 350 değil de 2 3 ton yapabilirsen daha detaylı yardımcı da olabilirim. saygılar.

şimdi okudum yorumları. Serkan beye katılıyorum sektörde yıllarca çalıştım PE üretim müdürlüğü yaptım tecrübelerim bu işi bir miktar öğrendikten sonra sektöre girmeniz.

aylık hedefimiz 75 ton. merdiven altı bi işten bahsetmiyorum . biz zaten sanayi esnafıyız bazı işlerin nasıl yürüdüğünü biliyoruz. ayrıca serkan bey ciragi olmadığınız isin ustasi olmasın demissiniz. sizinde engin bilgilerinizden faydalanmak isteriz. daha once yaptiniz heralde

Evet daha önce bu işi yaptı Serkan bey. aylık 75 ton hedefiniz var ise olabilir. ama biraz daha maliyet katıp granül yapabilirseniz satış fiyatınız 1.5 katına çıkacaktır. numaramı vereyim destek de olmak isterim . 0538 376 73 86

mehmet bey merhaba. yorumunuz için çok teşekkür ederim. bir ayda 75 ton plastik hurdası toplamak belki mümkün değil farkındayız. ama pvc işi yapan çevremiz çok. yüklü miktarda pvc hurdası temin edebilme ve devamlılık garantisi vererek bizi cesaretlendiydiler. benim öğrenmek istediğim sadece pvc hurdasinin neden diğer plastik hurdasindan pahallı olduğu ve şu an ki fiyatı ne kadar. kırılmış mal ve kırılacak mal olarak bunu öğrenmek istiyoruz. samsunda bu iş henüz pek bilinmeyen bir iş. bizde bundan faydalanabilirmiyiz araştırma yapıyoruz.