Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Polielektrolit türü ne olmalı

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında tekalef60 tarafından paylaşıldı.

 1. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  Çökeltme tankına giren çamuru çöktürmek için polielektrolit anyonik mi yoksa katyonik mi olmalıdır bunların çamurun çökmesindeki farkı nedir??
   
 2. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  içme suyu arıtma tesislerinde - flokülasyon evresinde anyonik poli - çökeltim havuzu öncesi, flok oluşumu için
  atıksu arıtma tesislerinde - katyonik poli - çökeltim havuzu sonrası çamur susuzlaştırma ünitesi öncesi, suyun çamurda ayrılması için
   
 3. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  Kimyasal arıtma var sadece kirli su Havuzundan çökeltme tankına pac aktif Karbon sönmüş kireç ve en son polielektrolit ten geçerek çökeltme tankına giriş yapıyor çökeltme tankının dibine çöken çamur filtre prese temiz su da üstten taşma yaparak kum filtresine giriyor
   
 4. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  anladığım kadarıyla kullanmanız gereken anyonik poli. proses raporu tarzı bir doküman yok mu? kontrol etseniz?
   
 5. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  sudaki kolloidler negatif yüklüdür. katılan koagülantlar ve polimer artı yüklü olmalı ki yük dengesi yaparak yerçerkimi etkisiyle çökebilsin. Çökelen parçacıkları da daha sıkı hale getiren(yani filtre pres öncesi) katyonik polielektrolitlerdir. Ancak bazı istisnai durumlarda topaklayıcı olarak anyonik yerine katyonik kullanılabilmektedir.
   
 6. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  yaptığınız açıklamalar yerinde ve doğru açıklamalardır. teşekkür ediyorum
   
  tekalef60 bunu beğendi.
 7. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  Cevaplar için çok teşekkürler yani katyonik mi kullanmalıyım? Çünkü bir zaman sonra çamur çökeltme tankının üstüne çıkıyor
   
 8. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Anyonik kullanın. Daha önce de bahsettiğim üzere büyük ihtimal poli dozunuz fazla. Kaç ppm dozluyorsunuz?
   
  tekalef60 bunu beğendi.
 9. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  3.8 ton suya 2.6 litre toz halde karışıp ordan da yukarıya
   
 10. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  %0,1'lik çözeltidir muhtemel, dolayısıyla dozunuz çok anormal değil ortalama saha verilerine göre. Ama yine de çamur kalkmasını önlemek adına önce poli dozunuzu %10 gibi aralıklarla azltın. Sorun devam ederse katyonik poli deneyin bir şarjda.
   
  tekalef60 bunu beğendi.
 11. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  Bu verdiğim oran çözeltinin hazırlanması birde üste çökeltme tankına karışan bölüm var asıl önemli olan yer orası değil mi?
   
 12. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Afedersiniz siz çözelti hazırlama oranını söylemişsiniz. Ben 3,8 ton suya 2,6 kg çözelti dozladığınızı algılamıştım. Haklısınız ihtiyacımız olan veri bu hazırlanan çözeltiyi kaç ton atıksuya dozladığı.
   
  tekalef60 bunu beğendi.
 13. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  Peki çözelti hazırlama dozları doğru mu birde bu hazırlanan çözeltisi saatte 30 m3 gelen suya ne kadar dozlamam gerekiyor benim normalde?
   
 14. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Konsantrasyonunuz uygun hatta 1 kg daha ilave edip1/1000'lik bile hazırlayabilirsiniz. Ama tabiki önemi olan bu hazırlanan çözeltiden suya yaptığınız doz. Burada bir miktar belirtmek bizi yanıltır. Zira özellikle atıksuda polimer dozajını etkileyen unsurlar çok fazladır. Siz de çamur kalkma problemi olduğu için mevcut polimer dozunuzu kademeli olarak %20'şer dilimlerle azaltın. Flok çaplarınız koagülasyon çıkışından daha büyük olana kadar( yani polimerin flokları topladığına kanaat getirene kadar) azaltmaya devam edin. Kaba tahminle 30m3 suya mevcut polimer çözeltinizden 60-100 L/saat dozlayabilrisiniz.

  @tekalef60 dozlarda değişiklik yapabildiniz mi?
   
  tekalef60 bunu beğendi.
 15. tekalef60

  tekalef60 CMNet Üyesi

  3.8 ton suya 3800 gr toz polielektrolit çözeltisi hazırlayacağım bu çözelti saatte 30m3 geçen kirli suya 1 saatte kaç lt basmalıdır 30 lt mi?
   
 16. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  saatte 30L ile başlayın, floklar toplanmıyorsa 40L 50L 60L deneyin.

  @tekalef60 sonuç alabildiniz mi?
   
 17. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Detaylı bir şekilde, uygun polimer seçimi ve uygulanmasını anlatabilir misiniz? 1/1000 çözelti hazırlama diyoruz, dozajlama diyoruz, katyonik / anyonik polimer dozaj oranları diyoruz. Spesifik bir hesap modülü ve tecrübelerinizi aktarabilir misiniz?
   
 18. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Nacizane aktarmaya çalışayım..

  Polielektrolit Seçimi
  Öncelikle koagülasyon mantığı sudaki anyonik yük(-) parçacıkları katyonik(+) bir koagülant kimyasal (Al2(So4)3, FeCl3, PAC) ile yük dengesi yaparak destabize etmektir. Ardından yükü dengeleniş parçacıklar van der walls kuvvetleri ile birbirine tutunur. Böylece gözle görünür floklar oluşmaya başlar. Böylece büyüyen ve nötralize edilmiş parçacıklar yerçekimi etkisiyle çökebilir hale gelirler. Bu aşamayı hızlandırmak adına su da organik polielektrolitler kullanılırlar. Polielektrolitler anyonik katyonik ve nonyonik olmak üzere 3 tipte üretilirler. Koagülasyon akabinde flokülasyon için genellikle (%97) anyonik polielektrolitler tercih edilir. Polielektrolitler üzerinde + ya da - uçlar bulunan yüksek molekül ağırlıklı ve uzun zincirli yapılardır. koagülant ilavesiyle gelen pozitif (+) yükler flok parçacığının etrafını sararak flok çaplarının büyümesini sağlar. Burada da + - yük dengesi sağlanması açısından anyonik polielektrolitler kullanılır.

  Polielektrolitin Uygulaması

  Polielektrolitler suyla karıştığında uzun dallar oluşturan makro moleküllerdir. Bu yüzden viskozite değeri çok yüksektir. Dozlama kolaylığı olması açısından 1/1000'lik çözelti halinde hazırlanır. (1 ton suya 1 kg polielektrolit) daha yüksek konsantrasyonlarda çözünme ve pompalama sıkıntıları yaşanır.

  Polielektrolit Dozu

  Polielektrolit dozu tamamen deneme yanılma yöntemi ile belirlenir. Polielektrolit çeşitliliği, farklı moleküler ağırlıkta olmaları, farklı yük miktarına sahip olmaları, polielektrolitlerin safsızlığı ve de elbette arıtılan suyun karakteristiği gibi sebeplerden ötürü deneyerek doz ayarlaması yapılır. Ortalama olarak içmesuları için 1/1000'lik çözelti halinde 150 ppm atıksular için 500-3000 ppm arasında dozlanabilir.

  Polielektrolit Dozajlaması
  Öncelikle koagülant ilavesiyle hızlı karştırma ünitesinde stabil floklar oluşturulup akabinde yavaş karıştırma ünitesinde polielektrolit dozlanarak floklar büyütülür. Polielektrolitler koagülantlar kadar sağlam bağlar yapamadıkalrından karıştırma esnasında parçalanma riski sözkonusudur. Bunun için yavaş karıştırma (20-60 rpm) yapılır.
   
  İbrahim Serin ve Fatih D. bunu beğendi.
 19. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  @Wtcp bu güzel açıklama için teşekkür ederim. Örneğin; 30 m3/gün çamur çekimi yapmayı planlıyorum. 1/1000'lik polimer+su karışımından, dekantöre ne kadar girişim yapmam gerekecek?
   
 20. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  çözeltiden 0,5 m3 / gün olacak şekilde saatlik debiyi ayarlayın. Çıkan çamurun kuruluğuna göre kademeli olarak debiyi artırın. Hatta öncelikle imhoffta ya da jar testinde kabaca dozajı belirleyebilirseniz daha iyi olur. 1 litre çamura sırasıyla 2-4-6-8-10 mL 1/1000'lik katyonik polielektrolit çözeltisi dozlayın faz ayrışmasını gözlemleyin. Çıkacak sonuca göre dekantör debisini ayarlayın.