• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Rock festivalinde çevre katliamı iddiası

Hazel Candan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nisan 2009
Firma
İDEAL MAKİNA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
İzmir'in turistik ilçesi Foça'nın yeşillenmesi için çaba gösteren ve ücretsiz bağış fidanlarıyla adından söz ettiren ‘Avcı Peyzaj Fidancılık ve Çiçekçilik A.Ş.'nin sahibi Hayrettin Avcı, düzenlenen rock festivali ardından ağaçlandırma bölgelerinde ortaya çıkan duruma tepki gösterdi. Ağaçlandırdıkları bölgenin rock festivalinden önceki, festival sırasındaki ve sonraki durumunun içler acısı olduğunu ifade eden Avcı, 4 gün süren bu etkinliğe gelen binlerce müziksever ve çevrecilerin uzun zamandan bu yana el birliği ile yeşillendirmeye çalıştığı geleceğin cenneti İngiliz Burnu yarımadasını çöle çevirdiğini söyledi.

Foça'da yaşayan herkes gibi Foça'nın bakir kalmasından yana olduğunu belirten Avcı, ilçede yeşil ile mavinin bir arada bulunmadığını, bu eksiklikten şikayetçi olma yerine, yeşillendirme adına adım atılması gerektiğini kaydetti. Bundan hareketle Foça'nın yeşillendirilmesine katkıda bulunmak için okulların ağaçlandırma projelerine destek olmaya karar verdiğini belirten Avcı, şöyle dedi:

“Kısa sürede Avukat Rıfat Bozkurt, Emekli Albay Volkan Sucukçu, Mimar Ercüment Kuyumcu ve İbrahim Gürsu gibi diğer Foçalı çevrecilerden de destek aldık. Cemil Midilli, Anadolu, Turizm Meslek Liseleri, Foça Çıkarma Filosu Komutanlığı, Foça Jandarma Komando Okul Komutanlığı, Foça Çevre Dostları, Tabiatı Koruma Derneği ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ve öğretmenlerinin büyük katkıları ile Foça'da son 3 yıl içerisinde 50 bin fidan diktik.”

“ÇÖLE ÇEVİRDİLER”

Tabiat varlıklarının sadece orman yangınları ile katledilmediğine dikkat çeken Avcı, doğa ve çevrenin bazen Foça'daki gibi bilinçsizce yapılan kötü organizasyonlarla da yok edilebildiğini anlattı. ‘Avcı Peyzaj Fidancılık ve Çiçekçilik A.Ş.'nin sahibi Hayrettin Avcı, şöyle dedi:

“İlçemizde 4 gün süren rock festivaline gelen on binlerce müziksever, biz çevrecilerin uzun zamandır el birliği ile yeşillendirmeye çalıştığı, geleceğin cenneti İngiliz Burnu yarımadasını çöle çevirdi. Çevre dostları ile öğrencilerimizin, İngiliz Burnu yarımadasında kendi elleri ile belki de gelecek yıllar için hayal kurarak toprakla buluşturdukları fidanların yok edildiğini gördüklerinde, çevreciliğe olan sevgilerinde tahribat olacağı endişesi içerisindeyim.

İngiliz Burnu yarımadasında öğrencilerimizin diktiği 10 bin fidan ile birlikte onların gelecekteki yemyeşil bir Foça hayalleri de yok edilmiştir.”
 
Üst