Serbest Bölgeden Atık Çıkışı Sorunsalı

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba, Antalya Serbest Bölgeden atıklar çıkartılırken (özellikle tehlikeli atıklar) sağlam olan atıklar (özellikle kontamine ambalajlar) sağlam ve hasarsız oldukları için atık olarak değil de ürün olarak kabul ediliyor ve atık olarak çıkışına müsade edilmiyor. ya ürün olarak çıkacak ve gümrük vergisi verilecek, ya da atıklara hasar verilerek kullanılmaz hale getirilecek deniyor. acaba aynı durumu yaşayan var mı? ya da bir çözüm önerisi olan? bu arada ÇEvre Müdürlüğü "ben karışmam" diyor.

EDA GÜNER ALABAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Tolgay. Biz Mersinde Serbest Bölge Müdürlüğünden refakatçi ile il müdürlüğünden onay neticesinde çıkarıyoruz.

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba Tolgay. Biz Mersinde Serbest Bölge Müdürlüğünden refakatçi ile il müdürlüğünden onay neticesinde çıkarıyoruz.
EDA GÜNER ALABAŞselam eda naaber :)
refakatci dedigin kim mesela yetkisi ne? il müdürlügünden nasil bir onay aldin?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Oğuzhan Keskin hehe, ya tabi ki bu kadar kısa değil ama özeti bu şekilde oldu. ben sadece lisansli firmayla gidip gitmedigine bakarim gerisi beni ilgilendirmez dedi, aslında uzunu da aynıymış hehe.

EDA GÜNER ALABAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
selam eda naaber :)
refakatci dedigin kim mesela yetkisi ne? il müdürlügünden nasil bir onay aldin?

@Oğuzhan Keskin hehe, ya tabi ki bu kadar kısa değil ama özeti bu şekilde oldu. ben sadece lisansli firmayla gidip gitmedigine bakarim gerisi beni ilgilendirmez dedi, aslında uzunu da aynıymış hehe.
Tolgay DoğanRefakatçi bölge müdürlüğünden biri oluyor müdürlük atığın bertaraf tesisine ulaştığını bu şekilde takip ediyor.

Oğuzhan Keskin

Kahramanmaraş İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Arkadaşlar merhaba, Antalya Serbest Bölgeden atıklar çıkartılırken (özellikle tehlikeli atıklar) sağlam olan atıklar (özellikle kontamine ambalajlar) sağlam ve hasarsız oldukları için atık olarak değil de ürün olarak kabul ediliyor ve atık olarak çıkışına müsade edilmiyor. ya ürün olarak çıkacak ve gümrük vergisi verilecek, ya da atıklara hasar verilerek kullanılmaz hale getirilecek deniyor. acaba aynı durumu yaşayan var mı? ya da bir çözüm önerisi olan? bu arada ÇEvre Müdürlüğü "ben karışmam" diyor.
Tolgay DoğanBir işletmede/bölgede/adreste atık oluşuyor ve bu atık hakkında Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü "ben karışmam" diyor. Vay arkadaş...

Demet Akman

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, ben sizin yerinizde olsam, direk bakanlığa sorarım. Hem il çevre hem serbest bölge hem de il çevre, verilen cevaba uymaya mecbur kalır.

amlymz

Kayıtlı Kullanıcı
Tolgay DoğanHocam merhaba, kullanılamaz, değerlendirilemez ve atık durumunda olduğuna dair eksper raporu alıp serbest bölgeden çıkarmayı denemenizi tavsiye ederim.

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Hocam merhaba, kullanılamaz, değerlendirilemez ve atık durumunda olduğuna dair eksper raporu alıp serbest bölgeden çıkarmayı denemenizi tavsiye ederim.
amlymzbu konuda ekspertiz raporu kim verebilir. sonucta bu bir tehlikeli atık ve ben de çevre mühendisi olarak, hazırlayamaz mıyım böyle bir ekspertiz raporu? ayrıca bir de şöyle bir durum var tesis her ay en az 2 ton atık gönderiyor, her seferinde isterlerse bu raporu o sıkıntı olur.

bertaraf tesisine kadar gidiyor mu refakatci? anlamadim? biz antalyadan nevşehire gönderiyoruz atiklari.

amlymz

Kayıtlı Kullanıcı
bu konuda ekspertiz raporu kim verebilir. sonucta bu bir tehlikeli atık ve ben de çevre mühendisi olarak, hazırlayamaz mıyım böyle bir ekspertiz raporu? ayrıca bir de şöyle bir durum var tesis her ay en az 2 ton atık gönderiyor, her seferinde isterlerse bu raporu o sıkıntı olur.

bertaraf tesisine kadar gidiyor mu refakatci? anlamadim? biz antalyadan nevşehire gönderiyoruz atiklari.
Tolgay DoğanSerbest Bölgenin bağlı olduğu il yada ilçe ticaret ve sanayi odalarından alabilirsiniz. Ya da Mühendislik odalarına sorabilirsiniz. Yılda bir kez almanız yeterli diye biliyorum. Burada gümrük memurları sıkıntı yarattığı için problem oluyor. Onlar bazı atıkları atık olarak değil mali değeri olabilir diye gördükleri için atık olarak değerlendirmek istemiyorlar. İstersen özleden yazabilirsin yardımcı olabilirim.