• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık kapsamında devletin aldığı önlemler

eda nevin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
sakarya
Sıfır atık kapsamında devlet ne gibi sınırlamalar getirdi gelecek yıllarda alacağı önlemler neler olucak herhangi bir para cezası vs yaptırılı olucak mı?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
eda nevinMerhabalar ,

Sıfır atık kapsamında devlet tarafından getirilen spesifik bi sınırlama yok. Plastik poşetler malum yürürlükte ve ileride depozito uygulaması da tekrardan aktif olacağı söyleniyor.
Yönetmelik gereği yapılan veya yapılacak tüm faaliyetler belirlendi aslında.

Cezai işlem kısmına gelince şimdilik böyle bi uygulama yok. Sadece osb bölgelerinden aldığım bilgiye göre geçişlerin istenilen tarihlerde yapılmaması durumunda kabahatler kanunu'nu kullanarak cezai işlem yapılabileceği söylendi.

Tarihlerinde sisteme geçmeyen firmalara bir yaptırım mutlaka olacak ancak hangi maddeden olur o kısmına yorum yapamıyorum.

Fatih Bey merhaba,

Bizim OSB'de en geç 15 Ekim'e kadar geçiş yapılması gerektiği söylenmişti ancak biz hala geçmedik. Eski atık yönetim programımıza uygun şekilde devam ediyoruz. Ekonomik sebeplerden dolayı personellerin yarısından fazlası izne gönderilmişti, 6 ay yoklardı. Bu durumda da sıfır atık vs düşünemedik hiç.

Kabahatler kanununca ceza kesilen herhangi bir işletme geldi mi acaba kulağınıza?

Merhaba Beril Hanım ,

Birlik OSB yönetimi ile görüşmüştüm ve bu bilgiyi onlar iletmişti. Ancak benim firmamda sipariş odaklı çalıştığı için üretim bir süre durmuştu, bende kendilerini bilgilendirerek o süreçte geçemeyeceğimizi belirtmiştim.
Dolayısıyla bi yaptırım olmadı çünkü bilgileri dahilinde oldu süreç.

Sıfır atıktan Valiliğin kabahatler kanununa dayanarak ceza yazmasına ihtimal vermiyorum aslında ,herhangi bir duyumda almadım .

@Fatih Koçak Umarım herhangi bir yaptırım uygulamazlar, işletmelerin çoğunun ekonomik olarak zor zamanlar geçirdiği bu dönemde patronun karşısına sıfır atık diye çıkınca pek hoş bir gözle bakmıyorlar, benim derdim başımdan aşkın sen bana sıfır atık diyorsun diyor :) Teşekkür ediyorum

@Beril Çataltepe Rica ederim :)

Vallahi sıfır atığa geçilsin mi evet o konuda patronu veya iş vereni destekleyemem ancak sırf yukarıdan baskı geldiği için sisteme geçmek mantıksız geliyor bana.
Valiye yukarıdan baskı yapılıyor oda osb lere yapıyor. Korkutmak için bile olsa kabahatler kanunundan idari amirin kararına karşı çıkmak diye cezai yaptırım yapılabilir diyorlar.
Sanmam cezai yaptırım olacağın ama söylemleri bu şekildeydi .

@Fatih Koçak bence de tabii ki geçilsin, ama yönetmelik yayınlandıktan sonra birkaç ay içinde (hatta yönetmeliğe göre daha çok vaktimiz varken) apar topar geçin diye baskı yapılması bana da mantıksız geliyor. Zaten atık yönetimi yönetmeliği'ne uygun şekilde yapıyoruz tüm süreci. Ortada apar topar alınması gereken bir aksiyon yok, en azından atık yönetimini düzgün yapan şirketler için. Düzgün yapmayanlar zaten her koşulda düzgün yapmamaya devam edecekler,Denetimleri de hep işini düzgün yapan firmalar geçirecek. :) Neyse. En kısa zamanda geçeceğiz biz de ama umarım cezai bir durum söz konusu olmaz.