• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık sisteminde veri girişi?

A

Anonim (2555)

Merhaba herkese. Sıfır atık sistemine ilk kez veri girişi. yapacağım. Sanırım önce tesis bilgileri kaydettiriliyor.Fabrikamız çed kapsam dışında. Ama orda kurum türü seçmemi istiyor. çed ek-1 veya ek-2 olamaz. Bu durumda diğer seçeneğini mi seçmeliyim? Bir de daha önce hiç kilo olarak giriş yapılmamış. Mart sonu bitmeden yıllık beyanı yapabilir miyim bu durumda?

Untitled.png

Merhaba,

Öncelikle "Diğer" seçeneğini seçip ÇED Kapsam Dışında kalan tesis olarak manuel ekleme yapabilirsiniz.
Diğer sorunuza gelecek olursak; "Yeni Faaliyet Ekle" bölümünden, geçmişe dönük eklemeler yapabilirsiniz. Tarihlerin elle girilmesine izin verilmekte. Yalnız "yıllık beyan" yanlış bir davranış olur. Sıfır atık sistemine yıllık beyan yapılmaz. Her ay yaptığınız gönderimi, bir sonraki ayın son gününe kadar girmeniz beklenir. Atık beyanı ile Sıfır Atık Bilgi Sistemi Faaliyet Eklemesini birbiriyle karıştırmamak gerekmektedir.

Anladım iyi ki uyardınız cem bey. Zaten forumda önceki soruları okudum. Yıllık atık beyanında da sıfır atıklar yapılacakmış diye.Böylece bu dediğinizle örtüştü şimdi. Ama bu zamana kadar hiç girmedik motatta da sıkıntı olmaz değil mi? Bir de cem bey sizi yakalamışken sorayım biz bu atıkları belediyeye de hizmet veren şirkete (sanırım belediye şirketi) veriyoruz. Hem onlar makbuz alıyor hem biz. Peki benim sıfır atık sistemine girdiğim atık miktarıyla onlarınki uyuşma bir sıkıntı olur mu? Ya da onlar bunun takibini yapabiliyor mu acaba? @Cem Yılmaz

Anonim (2555)Şu ana kadar takibi yapıldığına şahit olmadım. Elinizdeki resmi evraklarda ne kadar veri varsa onu girebilirsiniz, nihayetinde ani denetimlerde resmi evrakları soruyorlar.

Yıllık atık beyanına, sıfır atık sistemine beyan ettiklerinizi de girmeniz gerekiyor. Neden girilmemesi fikrine kapıldığını anlamadım meslektaşlarımın :) İkisi birbirinden farklı mevzuatlara dayalı.

Allah razı olsun cem bey cevaplar için teşekkürler. Bu yılın normal atık beyanını yapmıştım artık çok geç :( Bir sonraki yıl yapacağım ama. Peki cem bey, biz de sıfır atıkta 2 kutu var geri dönüşebilen ve dönüşemeyen atık kutuları şeklinde. Tek kutudaki plastik,cam,kağıdı vs nasıl tek tek kg olarak tartabilirim ki? nasıl gireceğim sisteme düşünüyorum ama yok?

Anonim (2555)Atık beyanını açtırabilirsiniz, Sorun Bildir butonu üzerinden ilerlemeyi deneyin bence. En kötü ihtimal bir dilekçe ile açılıyor.
Atıkları verdiğiniz yer nasıl ayırıyor? Nihayetinde atık gönderirken bir atık alındı makbuzu ya da irsaliye olması lazım. Oraya yazdığınız/yazılan değerleri girebilirsiniz.

Cem bey bizde üretim kaynaklı filtre kağıtları var. kağıt karton ambalajı alan firma,üretimdeki bu filtre kağıtlarını da alıp tek bir fiş yazıyor. Dolayısıyla geçen seneye ait tüm fişlerim öyle. Proses atıkları+sıfır atık kutuları kg'ı var elimde. Proses atıkları girilmeyecek deniliyordu ya yönetmelikte.Mecburen hepsini o şekilde girmem bir sıkıntı yaratır mı sizce? ya da bundan sonraki süreçte yine öyle yapmamı mı önerirsiniz? @Cem Yılmaz

Merhaba @Cem Yılmaz bey,
Sıfır atık belgesi bulunan firmamın bu zamana kadar atık girişleri yapılmamış durumda, sıfır atık bilgi sisteminin mantığı konusunda bilgi verebilir misiniz?

Büşra çelikSıfır atık kapsamında gönderilen atıklarınızı (ofis ve ortak alanlardan çıkan atıklar), gönderdikten sonra takip eden ayın son gününe kadar Sıfır Atık Bilgi Sistemi - > Faaliyet Ekleme kısmından eklemeniz gerekiyor. Geçmişe dönük ekleme yapabilirsiniz. Hiç giriş yapılmaması cezai duruma yol açabilir.

Önceki cevapları görüntüle…
Cem YılmazTeşekkür ediyorum, Cem bey peki proses dışında tehlikeli ve tehlikesiz atıklar şeklinde bir ayrım söz konusu mudur? her ikisi de mutlaka girilmeli midir?

Atık beyanı yaparken tüm atıklarımı beyan ettim fakat sıfır atık bilgi sisteminde farklı olarak şu yapılmamalıdır gibi bir detay var mıdır?

Büşra çelikMesela ofiste topladığınız bir pil, tehlikelidir. Bunu girersiniz.
Revirde toplanan tıbbi atık, tehlikelidir. Bunu da girersiniz.

Çalışanın kullandığı eldiven (150202 diye tabir ettiğimiz), proses dışı olsa da sıfır atık kapsamında değildir. Girmenizi gerektiren bir durum bulunmamaktadır.

Hurdaya ayrılan tehlikesiz nitelikli 200140 kodlu metaller tehlikesizdir, çoğunlukla proses dışıdır ve sıfır atık sistemine girilmesini gerektiren bir durum bulunmamaktadır. Bu tür örnekler çoğaltılabilir.

Büşra hanım merhaba aynı durumdayız biz de de hiç yapılmamış bu seneninkini yaptım ben ama emin olamayarak. önceki seneler için ceza yer miyiz çok merak ediyorum ben de @Büşra çelik

Önceki cevapları görüntüle…
Cem bey yemekhane atıklarını evsel atık olarak gireceğim değil mi? Peki nasıl tartacağız tarttırılması zor değil mi? çöp sonuçta akacak kokacak. Zor gibi tartmak.Tartmak yerine evsel atık miktarını hesaplamak için formül buldum (çalışan sayısı x günlük atık miktarı x mesai formülü) bu formülden hesap yapıp ona göre mi fişe sayı yazdırmalıyım yoksa direkt tartıp mı fiş yazdırayım bilemedim. Ne yapmak gerekir? @Cem Yılmaz